Globalna istraživanja

U sklopu svog djelovanja, Transparency International u BiH sudjeluje u prikupljanju i analizi podataka koje opisuju uzroke i ukazuju na posljedice korupcije na globalnom nivou. Tako dobijeni podaci nam daju uvid u napredak u borbi protiv korupcije ali i omogućavaju poređenje različitih država i njihovih napora ka njenom suzbijanju.

Ova istraživanja nude objektivne, mjerljive i relevantne podatke a rezultat su višegodišnjeg rada i iskustva na polju istraživanja najraznovrsnijih društvenih pojava korištenjem standardizovanih metodologija i naučnog pristupa.

 


GLOBALNI INDEX PERCEPCIJE KORUPCIJE

 

CPI (Corruption Perception Index) ili Indeks percepcije korupcije analizira percepciju korupcije u javnom sektoru, te pozicionira 180 zemalja na osnovu 13 nezavisnih studija i anketa stručnjaka i poslovnih subjekata.

Indeks koristi skalu od 0 do 100, gdje 0 predstavlja najveći mogući stepen korupcije, dok 100 predstavlja potpuno odsustvo korupcije.

Šta za Vas znače brojke? Svake godine rangiramo zemlje na osnovu percipiranog stepena korupcije. Naš globalni index percepcije korupcije šalje snažne poruke vladama koje one ne mogu zanemariti.

 

Pored svih tih brojeva, nažalost, realnost  niti pojedinačne frustracije ljudi koji žive u tim zemljama, index ne može sabrati, ali svakako može dati detaljnu analizu poslovnom sektoru te ekspertima širom svijeta za bolje razumijevanje. Index  je takođe uveliko zaslužan za postavljanje problema korupcije na dnevni red pri razmatranju globalnih politika.

Izvještaj CPI za BiH za 2021. godinu

Saznaj više o CPI i kako se izračunava

 

 


GLOBALNI IZVJEŠTAJ O KORUPCIJI

Globalni izvještaj o korupciji (GCR) jedan je od vodećih izvještaja TI koji svojim stručnim analizama daje novi oblik antikorupcije akcentirajući na specifične oblike korupcije. Najnoviji izvještaji imaju naglasak na korupciji i klimatskim promjenama, privatnom sektoru, vodama i pravosuđu.

Izvještaj prikazuje inovativan  pristup u kvalitetnom i kvantitetom istraživanju u smislu pristupa sakupljanja podataka, iskustava i ostalih istraživačkih alata. U tom smislu, korist globalnog  izvještaja je bolje razumijevanje dinamike fenomena korupcije, promovisanja praktičnih i utvrđenih rješenja, te za bolje upravljanje i veću odgovornost.


INDEX PLAĆANJA MITA

Najrazvijenije zemlje svijeta su podložne korupciji. Kada njihove kompanije koriste mito da bi sklopile posao u inostranstvu, a iste im ne zabrane, tada možemo govoriti da zemlje efikasno učestvuju u izvozu korupcije.

Index plaćanja mita rangira najbogatije zemlje svijeta na osnovu  sklonosti firmi da podmićuju u inostranstvu, te daje pregled najgorih industrijskih zemalja. Pitanja na kojima se temelji index plaćanja mita je da se prvo traže od ispitanika da identifikuju zemlju porekla stranih kompanija koje najviše posluju u njihovoj zemlji.

GLOBALNI BAROMETAR KORUPCIJE

Da li ste ikada dali mito? Da li je korupcija u vašoj zemlji rasprostranjena? Da li vlada u vašoj zemlji čini sve kako bi zaustavila korupciju? Vaše mišljenje treba da čujemo u globalnom barometru korupcije.

Globalni barometar korupcije istražuje kako korupcija utiče na obične ljude. Istraživanje pruža indikacije o formama i obimu korupcije sa stanovišta građana širom svijeta. Barometar je jedinstven po tome što daje glas pogođenima korupcijom – i pomaže da se bolje razumiju njihove brige i iskustva.


STUDIJA SISTEMA NACIONALNOG INTEGRITETA

Sistem integriteta obuhvata ključne institucije, sektore ili određene aktivnosti „stubove“ koji doprinose integritetu, transparentnosti i odgovornosti u društvu. Kada ove institucije vlasti ispravno funkcionišu čine zdrav sistem i snažan sistem državnog integriteta, koji je učinkovit u borbi protiv korupcije.

NIS studija pruža procjenu zakonskog okvira i stvarnog učinka institucija koje su relevantne za cjelokupan antikorupcijski sistem.

Zaključci ovih analiza predstavljaju trenutno stanje države, njenu političku volju, te ulogu civilnog društvu za potrebne relevantne reforme.

Ove institucije ili „stubovi“  – obuhvataju izvršnu i sudsku vlast, zakonodavstvo, glavne državne institucije nadzora (npr. vrhovne revizorske institucije, agencije za provođenje zakona, antikorupcijsku agenciju itd.), kao i Medije, civilno društvo i poslovni sektor, kao i primarne društvene sile koje su aktivne u polju vlasti.

NIS BiH pruža detaljnu procjenu glavnih institucija ili stubova koji doprinose unapređenju integriteta i imaju ulogu u borbi protiv korupcije. To su: zakonodavstvo, izvršna vlast, pravosuđe, javni sektor, javne nabavke, agencije za provođenje zakona, antikorupcijska agencija, izborna komisija, revizorske institucije, političke partije, ombudsman, Mediji, civilno društvo, poslovni sektor i međunarodne organizacije.

Dokumenti

Projekti u toku

Vezane vijesti

Saopštenja

Inicijativa za monitoring EU integracija: Vrijeme je za suštinski iskorak u reformama na putu prema članstvu BiH u EU

Izvještaji za Medije 22 Marta 2024

Korupcija među najvažnijim problemima BH građana, nacionalna pitanja skoro beznačajna

Izvještaji za Medije 11 Decembra 2023

BiH treba iskoristiti nove signale iz EU za proširenja za ključne reforme ka demokratizaciji i borbi protiv korupcije

Izvještaji za Medije 31 Oktobra 2023

BOSNA I HERCEGOVINA NAJGORA U REGIONU PO INDEKSU PERCEPCIJE KORUPCIJE: BIH U POTPUNOSTI DEVASTIRANA KORUPCIJOM – STANJE SE POGORŠAVA

Izvještaji za Medije 31 Januara 2023

TI BiH pozdravlja uslovnu dodjelu kandidatskog statusa, ali upozorava da se stanje u BiH dramatično pogoršalo

Izvještaji za Medije 13 Oktobra 2022

BiH među tri najgore zemlje u Evropi po Indeksu percepcije korupcije za 2021.

Izvještaji za Medije 25 Januara 2022

BiH među zemljama u kojim se stanje korupcije najviše pogoršava, građani životno ugroženi

Izvještaji za Medije 28 Januara 2021

Indeks percepcije korupcije: BiH i dalje na opasnom putu

Izvještaji za Medije 25 Januara 2017

Indeks percepcije korupcije: BiH konstantno nazaduje

Izvještaji za Medije 27 Januara 2016

BiH nazadovala prema Indeksu percepcije korupcije

Izvještaji za Medije 03 Decembra 2014

BiH i dalje stagnira u borbi protiv korupcije

Izvještaji za Medije 03 Decembra 2013

BiH već godinama jedina u regionu bez napretka u borbi protiv korupcije

Izvještaji za Medije 01 Decembra 2011

Globalni izvještaj o korupciji, klimatske promjene

Izvještaji za Medije 30 Aprila 2011

BiH ponovo na svjetskim marginama

Izvještaji za Medije 26 Oktobra 2010

Predstavljen Globalni izvještaj o korupciji 2009.

Izvještaji za Medije 24 Septembra 2009

BIH na začelju Evrope

Izvještaji za Medije 23 Septembra 2008

Singapur, 11. maj 2007. – Singapurski paradoks o transparentnosti -Više ekonomske transparentnosti, mnogo manje političke transparentnosti

Izvještaji za Medije 15 Maja 2007

Globalni Indeks percepcije korupcije

Izvještaji za Medije 06 Novembra 2006

Bosna i Herzegovina na 19. mjestu u svijetu po slobodi medija

Izvještaji za Medije 24 Oktobra 2006

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.