Sarajevo, 23. septembar 2008. — Bosna i Hercegovina se ponovo suočava sa padom na ljestvici Indeksa percepcije korupcije (Corruption perceptions index – CPI) i sada se, sa ocjenom 3.2, nalazi na čak 93. mjestu, od 180 zemalja uključenih u istraživanje, objavljeno je na prezantaciji CPI-a za Bosnu i Hercegovinu održanoj 23. septembra u hotelu Holiday Inn u Sarajevu. Ovogodišnji CPI, najreprezentativnije svjetsko istraživanje o korupciji koje sprovodi Transparency International, obuhvatio je Bosnu i Hercegovinu po šesti put, i uprkos neznatnom napretku koji je zabilježen prethodne godine, BiH je ovaj put ponovo doživjela pad i sada je prema indeksu najkorumpiranija zemlja regiona.

Indeks rangira države od one sa najmanjim stepenom korupcije do zemalja u kojima je korupcija najprisutnija, na osnovu ocjene za svaku pojedinačno (kreću se u rasponu od 10 – bez korupcije, do 1 – apsolutno korumpirana zemlja), a na osnovu relevantnih istraživanja od kojih se Indeks sastoji.

Bosna i Hercegovina sa Alžirom, Lesotom i Šri Lankom dijeli 92. do 95. mjesto, i nalazi se ispod svih zemalja bivše Jugoslavije, od kojih Slovenija sa 26. mjestom, te indeksom od 6.7 zauzima najbolju poziciju, a za njom su Hrvatska na 62. mjestu i indeksom 4.4, zatim Makedonija na 72. mjestu i indeksom 3.6, a Srbija i Crna Gora sa indeksom 3.4 dijele 85. do 91. mjesto, između ostaloga i s Albanijom. U poređenju sa drugim evropskim zemljama, Bosna i Hercegovina se nalazi na samom dnu kada je Indeks percepcije korupcije u pitanju. Primijetan je trend napretka u svim zemljama jugoistočne Evrope, osim u BiH, koja već godinama stagnira na samom začelju liste evropskih zemalja.

„Drugačiji rezultat istraživanja i nismo mogli očekivati, državne institucije se urušavaju, postojeća strategija borbe protiv korupcije, iako su istekli svi rokovi, nije se počela provoditi, a politički lideri su direktno uključeni u koruptivne radnje, dok su agencije za provođenje zakona i pravosuđe nijemi saučesnici“, istako je novoizabrani predsjedavajući Odbora direktora TI BiH Emir Đikić. „U pitanju je opstanak države, jer BiH već odavno ima sve karakteristike propale države („failed state“), stoga pozivamo i institucije Evropske Unije i druge da pruže podršku BiH u suzbijanju korupcije, jer je jasno da veličina ovog problema prevazilazi mogućnosti domaćih državnih institucija“, dodao je Đikić.

Na istoj prezentaciji, predstavljeni su i rezultati „Istraživanja percepcije korupcije građana BiH pred lokalne izbore 2008.“, kao i rezultati istraživanja „Finansiranje političkih stranaka“. Istraživanje percepcije korupcije pred lokalne izbore pokazalo je apsolutno razočarenje stanovništva u političke stranke. Naime, čak 70% ispitanika istaklo je političke stranke kao najkorumpiranije institucije, a 60% ispitanika misli da se kvalitet života neće ni malo poboljšati nakon lokalnih izbora. Takođe, na postavljena pitanja, kao što su „Koja od političkih stranaka bi se najbolje borila protiv korupcije?“, ili „Koja od političkih stranaka bi najviše doprinijela otvaranju novih radnih mjesta?“, u prosjeku 40% ispitanih dalo je odgovor „Ni jedna“, zbog čega po riječima Srđana Blagovčanina, izvršnog direktora TI BiH „možemo očekivati još veću apstinenciju građana nego na prethodnim izborima”. „I pored toga, TI BiH poziva građane da izađu na izbore 5. oktobra jer je to jedini način da utiču na promjene“, zaključio je Blagovčanin.

Tokom prezentacije predstavljeni su rezultati istraživanja „Finansiranje političkih stranaka u Bosni i Hercegovini“. Prema nalazima istraživanja, više od 25 miliona KM se izdvaja za finansiranje političkih partija sa različitih nivoa vlasti u BiH, zakonski okvir u ovoj oblasti je nejasan i protivrječan, a institucije za nadzor provođenja zakonskog okvira neefikasne. Ovakvo stanje suštinski podriva demokratski proces i dodatno će se odraziti na usložnjavanje problema korupcije u zemlji.

Dokumenti

Studija percepcije korupcije 2008
CPI 2008 tabela zemalja

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.