Predstavljen Globalni izvještaj o korupciji 2009.

24 Septembra 2009

 

 

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) predstavio je ovogodišnji Globalni izvještaj o korupciji koji je sačinio Transparency International, a koji je ove godine bio fokusiran na korupciju u privatnom sektoru. Globalniizvještaj je obuhvatio više od 75 stručnjaka koji su izvršili analizu nivoa, opsega i razarajućih posljedica korupcije u privatnom sektoru, počevši od malih poduzetnika, do multinacionalnih kompanija.

Izrazito visok stepen globalne korupcije, koji je rezultat podmićivanja, udruživanja radi monopolizacije tržišta i neprmjerenih uticaja na javnu politiku, odnosi milijarde i onemogućava održivi ekonomski razvoj, navodi se u novom izvještaju.

Globalni izvještaj o korupciji 2009.: Korupcija i privatni sektor pokazuje kako koruptivne prakse stvaraju destruktivnu silu koja potkopava zdravu konkurenciju, koči ekonomski razvoj, a na kraju dovodi u pitanje i opstanak samih kompanija. U posljednje dvije godine, kompanije su morale da plate iznose koji se računaju u milijardama na ime kazni zbog koruptivnog djelovanja. Posljedice nisu samo finansijske prirode, već dolazi i do slabog morala zaposlenih i gubitka povjerenja među kupcima/korisnicima usluga, kao i među mogućim poslovnim partnerima. U izvještaju se navode mnogi slučajevi menadžera, većinskih vlasnika i drugih aktera u korporacijama koji su zloupotrijebili moć koja im je povjerena zbog sopstvene koristi, na štetu vlasnika, investitora, zaposlenih i društva generalno. Samo u zemljama u razvoju i tranziciji, kompanije koje su u tajnim sporazumima sa korumpiranim političarima i vladinim službenicima, na godišnjem nivou su izvdajale mito procijenjen na iznos i do 40 milijardi dolara, kako se navodu u izvještaju, a procijenjeno je i da korupcija povećava cijenu projekata u prosjeku za 10%.

Bliska povezanost javnih službi i privatnog sektora otvara vrata sumnjivim ugovorima javnih nabavki, gdje nekonkurentne ponude i netransparentni procesi vode do velikih gubitaka i nepouzdanih usluga ili robe.  Mnoge zemlje koje se nalaze na dnu liste Indeksa percepcije korupcije, a ovo uključuje i BiH, ne samo da su žrtve beskrupuloznih vlada, već i velikih kompanija koje su više nego spremne da sklapaju koruptivne dogovore sa ovakvim vladama. Ove zamršene mreže, koje obuhvataju mnogo više od jednostavnog podmićivanja, moguće su jer kompanije vjeruju da se mogu izvući sa takvim kriminalnim djelima.

“Zasnivanje budućnosti kompanije ili fonda na ličnim vezama i nepredvidljivim sistemima, ili jednostavno djelovanje u mračnom prostoru bez nadzora i odgovornosti, vodi ka garantovanoj propasti“, izjavila je povodom izvještaja Huguette Labelle, predsjedavajuća međunarodnog Odbora direktora Transparency International.

Globalni izvještaj bio je povod za panel diskusiju na kojoj se raspravljalo o osnovnim nalazima Globalnog izvještaja o korupciji, osvrćući se na stanje u Bosni i Hercegovini kada je u pitanju korupcija u privatnom sektoru, sa naglaskom na nalaze posljednjih istraživanja TI BiH o procesu privatizacije državnog kapitala u BiH. Ovo je ujedno bila i prilika za diskusiju o stanju i perspektivama tržišta kapitala u BiH, zakonskom okviru koji uređuje odnos između države i privatnog sektora i ostalim pitanjima od značaja za efikasniju borbu protiv korupcije u odnosima javnog i poslovnog sektora.

U raspravi su učestvovali Srđan Blagovčanin, izvršni direktor TI BiH, Mervan Miraščija, predstavnik Fonda otvoreno društvo BiH, Nebojša Milanović, advokat i saradnik TI BiH, Branko Kecman, predsjednik Udruženja ovlaštenih učesnika na tržištu kapitala RS, te Aleksandra Martinović, član Odbora direktora TI BiH. Diskusiji su se priključili i Boško Čeko, glavni revizor javnog sektora RS, te Dušan Stojičić, predsjednik Odbora Narodne skupštine RS za praćenje i provođenje procesa privatizacije, koji su naveli primjere koruptivnih praksi koji se javljaju u dodiru države sa poslovnim sektorom, prije svega u procesima javnih nabavki i ugovaranja, što je prepoznato kao najosjetljivije područje za pojavu korupcije.

Dokumenti

Global_Corruption_Report_2009

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.