Singapur, 11. maj 2007. – Singapurski paradoks o transparentnosti -Više ekonomske transparentnosti, mnogo manje političke transparentnosti

15 Maja 2007

Singapur je veoma otvorena a u isto vrijeme i zatvorena zemlja kada se govori o transparentnosti i problemima koji su vezani za političke probleme, zaključeno je na Lee Kuan Yew (LKY) školi javne politike. Kishore Mahbubani, dekan LKY škole, izjavio je juče na otvaranju dvodnevne konferencije da je geografska pozicija i geopolotička istorija Singapura stvorila razvoj jedinstvenog položaja za napredak u transparentnosti.

Skorašnja debata koja se odnosi na rast plata pokazuje da, zemlja ima visok stepen transparentnosti u pojedinim segmentima, ali ne postoji „zajednički skok“ ka globalnim trendovima veće slobode informacija. „Ja mislim da Singapur nastoji da to i uradi, naročito zbog svoje geopolitičke situacije i naročiti zbog socijalnih ugovora koje Vlada ima sa svojim ljudima“.

Daniel Kaufmann, direktor globalnog programa na Institutu Svjetske Banke, rekao u prenosu video linkom iz Washingtona, da indeks transparentnosti koje je on načinio, nagovještava da Singapur ima u velikoj mjeri ekonomsku transparentnost ali u manjoj mjeri političku. „Singapur je jedan od najuspješniji na svijetu u smislu borbe protiv korupcije, ali ne i u uslovim političke transparentnosti“, izjavio je Daniel Kaufmann.

Garry Rodan, direktor azijskog istraživačkog centra na Murdoch Univerzitetu u Zapadnoj Australiji, je rekao da su Singapore i Malaysia poslednjih godina napravili reforme u područjima koje su zasnovane na ekonomskom obrazloženju, „a ne na političkim ili građanskim pravima“. U Sinagapuru, Temasek Holdings i Vladina Singapurska investiciona korporacija (GIC) prema zakonu ne treba javno objavljivati svoje finansijsko poslovanje, izjavio je Garry Rodan. „Sa stajališta singapurske Vlade, oni imaju svoje razloge zašto nisu spremni da postanu predvodnici u prikazivanje detalja vezanih za trošenje njihovog novca“.

Prema njemu, to postaje „veliki dokaz“ za Temasek Holding kako bi dobrovoljno objavio svoje godišnje izvještaje od 2004.-te godine, iako su oni bili ograničeni za konsolidovani bilans računa i zanemarili su tok između investicionih ulaganja i finasijskih podataka prije 2001. godine.

Postojali su prigovori od ljudi iz finansijskog sektora da… se stvara teška situacija za nezavisnu provjeru prava u pogledu investicijskih dobitaka koje Temaseku omogućava povrat za te investicije“. Profesor Mahbubani je skrenuo pažnju na one koji umanjuju integritet i snagu Vlade Singapura. „U Singapuru nemate apsolutno nikakvih sumnji da je svaki dolar proračunat, ako je jedan dolar izgubljen, osoba će sigurno odgovarati za pronevjeru. To je u stvari Singapurski paradoks. U ekonomskoj dimenziji, mi smo izrazito otvoreni. Ali još nemamo pristup koji Vlada želi u smislu kontrole tekućih informacija. U tom smislu, mi smo veoma različiti od drugih zemalja“.

Pitajući se, da li Singapur treba da razmotri i omogući veći pristup i slobodu informacijama sa strane ekonomske dimenzije, profesor Mahbubani je rekao da nema jasan odgovor. „Ustvari, nisam siguran, zato što zavisi od sveobuhvatne ocjene u kojoj se nalazi Sinagapur. Na ovaj način stvaram sigurnosnu situaciju u Singapuru. Mi smo jedinstveno osjetljiva zemlja. Singapur ustvari ima stvarne tajne o kojima treba da brine“.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.