Strategija ne može zamijeniti političku volju

09 Novembra 2007

U organizaciji Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i uz podršku Fonda Otvoreno društvo Bosne i Hercegovine (FOD BiH) u Sarajevu se danas održava treća po redu radionica društvenog integriteta. Projekat „Unapređenja društvenog integriteta”, koji TI BiH realizuje, ima za cilj da ponudi preporuke za unapređenje borbe protiv korupcije, sarađujući sa ekspertima, državnim institucijama i organizacijama civilnog društva. Postizanje najšireg konsenzusa o antikorupcionim mjerama treba da doprinese kvalitetu rješenja i ujedno stvarnom napretku u borbi protiv korupcije.

Današnja radionica posvećena je sveobuhvatnom strateškom pristup borbi protiv korupcije, koji podrazumijeva jasne mehanizme koordinacije, kao i monitoring i evaluaciju provođenja planiranih mjera, a okupila je veliki broj predstavnika institucija, civilnog društva i eksperata. BiH je do sada izradila i usvojila tri strateška dokumenta s ciljem definisanja sveobuhvatnog pristupa sprečavanju korupcije. Zajednička odrednica ovih dokumenata pored manjkavosti koje su sadržavali, jeste njihovo neprovođenje i potpuno odsustvo inicijative nosilaca aktivnosti predviđenih strateškim dokumentima.

Na otvaranju radionice član odbora direktora TI BiH, Emir Đikić pozvao je vlasti BiH da hitno započnu realizaciju mjera koje predviđa strategija za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Đikić je upozorio „da je BiH izgubila jako puno vremena zbog potpune neodgovornosti političkih lidera, zahvaljujući čemu je na samom začelju liste evropskih zemalja po rasprostranjenosti korupcije i njenim razornim posljedicama. Stoga je neophodno da se što brže krene istovremno u proces nadogradnje strategije i punu implementaciju mjera koje ona sadrži, u suprotnom izvjesno je da BiH kreće neizvjesnim putem koji vodi u potpunu izolaciju i siromaštvo“. Đikić je ponovio spremnost TI BiH da aktivno učestvuje u procesu nadogradnje strategije, uspostavljanja mehanizama monitoringa i evaluacije.

U svom izlaganju predstavnik Fonda Otvoreno društvo BiH, koji već više godina aktivno podržava anti-korupcione inicijative i projekte u BiH, Mervan Miraščija je pozvao institucije vlasti, ali i organizacije civilnog društva, u BiH da preuzmu odgovornost i ukljuce se u proces implementacije i unapređenja antikorupcijske strategije u BiH. U svom obraćanju Miraščija je naglasio „apsurd je da Bosna i Hercegovina ima, ne jednu, već tri važeće strategije za borbu protiv korupcije i da se ni jedna ne primjenjuje. Institucije vlasti konačno moraju pokazati odgovornost pred građanima Bosne i Hercegovine i početi ispunjavati preuzete obaveze i više puta iznesena obećanja, a civilno društvo mora insistirati na toj odgovornosti i svakodnevno podsjećati vlast na njihove obaveze“.

U raspravi je postignut visok stepen saglasnosti o potrebi hitne i dosljedne implementacije strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala uz kontinuiran rad na njenom unapređenju, kao i o potrebi uspostavljanja nezavisnog mehanizma monitoringa implementacije, što može znatno doprinijeti identifikaciji opstrukcija, a samim tim i njihovom prevazilaženju.

U okviru projekta „Unapređenja društvenog integriteta” do sada su održane tri radionice, koje su rezultirale konkretnim preporukama baziranim na najboljim svjetskim praksama i u saglasnosti sa međunarodnim instrumentima koje je BiH ratifikovala. Planirano je da zaključci i preporuke sa svih radionica budu objedinjeni u jedan sveobuhvatni dokument koji će biti prezentovan Parlamentarnoj skupštini BiH i koji bi trebao da posluži kao polazna osnova za dalje strateško planiranje anti-korupcionih aktivnosti.

Dokumenti

Strategije protiv korupcije
Politike i strategije – kuda i kako?
Zaključci III radionice društvenog integriteta
Strateški pristup u borbi protiv korupcije
Politika i strategije – kuda i kako?

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.