Saopštenja i najave

Novi zakon o VSTV na raskrsnici između struke i politike

Sarajevo, 5. novembar 2024. godine – Stručna javnost je nezadovoljna sadržajem Nacrta zakona o VSTV-u ali i samim procesom njegove izrade koji je tekao netransparentno, bez...

Izvještaji za Medije

Novi zakon o VSTV na raskrsnici između struke i politike

Sarajevo, 5. novembar 2024. godine – Stručna javnost je nezadovoljna sadržajem Nacrta zakona o VSTV-u ali i samim procesom njegove izrade koji je tekao netransparentno, bez učešća javnosti i predstavnika pravosuđa i uz zabrinjavajući stepen uticaja izvršne vlasti u kreiranju jednog od najvažnijih reformskih zakona u procesu EU integracija Bosne i Hercegovine.
Nacrt novog Zakona o VSTV-u ne sadrži jasne kriterije za odabir članova Vijeća čije imenovanje je i dalje podložno uticajima uz obavezu poštovanja etičkih kvota umjesto kvalifikacija kandidata, što sve ostavlja prostor za imenovanja koja mogu narušiti integritet i nezavisnost pravosudnog sistema.

Osim toga, novi Zakon o VSTV-u, čiji tekst je sačinila Radna grupa, a priredilo Ministarstvo pravde, sadrži mnoge manjkavosti koje se ogledaju u nedovoljno preciznim odredbama o sprečavanju sukoba interesa, prijave i provjere imovine dok su sastav Vijeća i komisija za imenovanja takođe problematični, poruka je okruglog stola „Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“ koji je održan u Sarajevu.

Od izuzetne je važnosti da se Ministarstvo pravde BiH očituje o komentarima i preporukama na nacrt zakona koje su uložila strukovna udruženja i predstavnici civilnog društva kako bi znali da li su iste uvažene od strane Radne grupe za izradu Zakona“ naveo je sudija Goran Nezirović, iznoseći preporuke i zapažanje Zajedničkog koordinacionog tijela sudija i tužilaca na tekst prijedloga Zakona.

Stavljanje fokusa na kompetentnost i mjerljive kriterijume stručnosti, nasuprot etničkoj pripadnosti ili regionalnoj zastupljenosti prilikom imenovanja sudija i tužilaca takođe su neke od preporuka Venecijanske komisije i EU koje nisu uvažene prilikom izrade novog prijedloga zakona.

„Uočene su mnoge manjkavosti koje se odnose na nedovoljno precizne odredbe o kriterijumima za izbor članova Vijeća, proces imenovanja sudija i tužilaca, sprečavanju sukoba interesa, provjeru imovine“ rekla je Ivana Korajlić, izvršni direktor TI BiH komentarišući prednacrt novog Zakona o VSTV-u ističući da se ne smije dopustiti da se ostavlja prostor za različita tumačenja, već se mora iskoristiti prilika da se propiše jasan sistem odgovornosti, ali i visoki kriterijumi za imenovanje, ocjenjivanje i integritet sudija i tužilaca.

Transparency International u Bosni i Hercegovini je, u saradnji sa Zajedničkim koordinacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine organizovao okrugli stol na kom su predstavnici pravosuđa, stručna javnost i nevladine organizacije iznijeli komentare i analize predloženog zakonskog rješenja koje u sadašnjoj formi sadrži mnoge nedostatke.

TI BiH je ovom prilikom apelovao na donosioce odluka da suštinski unaprijede nacrt u skladu sa preporukama Venecijanske komisije, ali i stručne javnosti u BiH, posebno kada je riječ o kriterijumima za izbor članova VSTV, transparentnosti i meritornosti u procesu imenovanja sudija i tužilaca. Ponovljena je zabrinutost da Prijedlog zakona ne definiše način imenovanja članova komisija niti mehanizme testiranja kandidata za pravosudne funkcije što ostavlja prostor za manipulacije procesom imenovanja dok je za definisanje mnogih ključnih pitanja predviđeno donošenje podzakonskih akata, što umanjuje kvalitet konačnog rješenja i dodatno isključuje javnost i struku iz procesa definisanja odredbi za smanjenje neprimjerenih uticaja i nepravilnosti.

Zakon o VSTV-u je jedan od ključnih reformskih zakona, od kojeg zavisi kompletno funkcionisanje pravosuđa, a samim tim i funkcionisanje društva u cjelini, te zahtjeva temeljan i sistemski pristup. Zbog toga je neophodno spriječiti usvajanje neadekvatnih i krnjih zakonskih rješenja čije posljedice mogu biti dalekosežne, dok se postavlja pitanje istinske posvećenosti sprovođenju suštinskih reformi neophodnih za uspostavljanje minimuma odgovornosti i vladavine prava u BiH.

 

Press rls_5.11.24

 

 

TI BiH ORGANIZUJE OKRUGLI STO “NOVI ZAKON O VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU: RASKRSNICA IZMEĐU STRUKE I POLITIKE“

Sarajevo, 01. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji sa Zajedničkim koordionacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i...

Izvještaji za Medije

TI BiH ORGANIZUJE OKRUGLI STO “NOVI ZAKON O VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU: RASKRSNICA IZMEĐU STRUKE I POLITIKE“

Sarajevo, 01. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji sa Zajedničkim koordionacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine, uz podršku Europske unije, organizuje okrugli stol pod nazivom “Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“, koji će se održati u Sarajevu, hotel Bristol, 04. novembra 2024. godine, s početkom u 10:00 sati.

Cilj okruglog stola će biti uključivanje stručne zajednice u proces izrade Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću i analiza predloženog zakonskog rješenja u pogledu sastava Vijeća i njegovu nezavisnost, odredbi o sukobu interesa i prijavi imovine, načinu izbora i nadležnosti pomoćnih tijela VSTV-a, te disciplinskih postupaka i ostalih mehanizama za osiguravanje integriteta sudija i tužilaca.

Panelisti na okruglom stolu će biti predstavnici relevantnih institucija i tijela zaduženih za borbu protiv korupcije, stručnjaci iz ove oblasti kao i predstavnici međunarodnih institucija, organizacija civilnog društva i medija u BiH.

Okrugli sto će se održati u ponedjeljak, 4. novembra 2024. godine, hotel Bristol (Mövenpick Hotel Sarajevo) u Sarajevu, sa početkom u 10:00 sati.

Izjave za medije su predviđene u 09:30h

 

Najava za medije – 1.11.2024

 

Dnevni red u nastavku

 

 

Okrugli stol “Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“

Sarajevo, Hotel Bristol (Mövenpick Hotel Sarajevo) 04.11.2024. godine

 

Nacrt dnevnog reda:

09:30 – 10:00 Izjave za medije

09:50 – 10:00 Registracija učesnika

10:00 – 10:10 Uvodno obraćanje

  • Elmerina Ahmetaj Hrelja, Delegacija Europske unije u BiH
  • Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH
  • Ivana Korajlić, izvršni direktor Transparency International u BiH

10:10 – 11:00 UVODNA IZLAGANJA

  • Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH – Tema: Opšte odredbe Zakona o VSTV-u, sastav Vijeća, način i postupak izbora članova Vijeća
  • Halil Lagumdžija i Sana Čengić, Visoko sudsko i tužilačko vijeće– Tema: Imenovanja sudija i tužilaca i funkcionisanje vijeće
  • Mirza Hadžiomerović, zamjenik glavnog disciplinskog tužioca u Uredu disciplinskog tužioca – Tema: Ured disciplinskog tužioca i disciplinski postupak

11:00 – 12:30 DISKUSIJA NA TEME UVODNOG IZLAGANJA

12:30 – 13:30 Ručak

13:30 – 14:20 UVODNA IZLAGANJA

  • Miloš Davidović, asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu -Tema: Ocjenjivanje sudija i tužilaca
  • Ivana Korajlić, izvršni direktor Transparency International u BiH – Tema: Mehanizmi integriteta, sukob interesa i imovinski kartoni

14:20 – 16:00 DISKUSIJA NA TEME UVODNOG IZLAGANJA

Vlada RS nezakonito krila zapisnike sa sjednica

Banja Luka, 18. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH dobio je spor protiv Vlade Republike Srpske zbog odbijanja da objavi zapisnike sa sjednica na kojima je...

Izvještaji za Medije

Vlada RS nezakonito krila zapisnike sa sjednica

Banja Luka, 18. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH dobio je spor protiv Vlade Republike Srpske zbog odbijanja da objavi zapisnike sa sjednica na kojima je utvrđen Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS.

Zbog spornog i netransparentnog procesa donošenja ovog zakona, za koji je postojao izražen javni interes jer duboko zadire u osnovna ljudska prava, TI BiH je od Vlade RS tražio zapisnike sa sjednica na kojima je utvrđen Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS. Generalni sekretarijat Vlade Republike Srpske je taj zahtjev odbio, tvrdeći, između ostalog, da objavljivanje traženih informacija, odnosno zapisnika sa sjednica Vlade, nije od javnog interesa.

TI BiH se nakon toga obratio sudu koji je donio presudu da je uskraćivanje traženih informacija nezakonito, te da su u Vladi nepravilno primjenjivali odredbe Zakona o slobodi pristupa informacijama. U presudi Okružnog suda u Banjaluci se posebno ukazuje na uskraćivanje Ustavom garantovanog prava na žalbu te nesprovođenje testa javnog interesa prilikom donošenja odluke.

Podsjećanja radi, Vlada Republike Srpske je u potpunoj tajnosti utvrdila Prijedlog Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija i uputila ga na usvajanje u Narodnoj Skupštini RS, a odluka o tome kada i na koji način je Prijedlog utvrđen nije bila dostupna javnosti. Tek nakon medijskih upita iz Vlade su stigle informacije da je pomenuti Prijedlog utvrđen na sjednici održanoj 21.3.2024., pred sam istek roka iako se u najavljenom dnevnom redu niti informaciji Vlade nakon održane sjednice usvajanje ovog Prijedloga nije navodilo.

Ova presuda je samo posljednji u nizu primjera nezadovoljavajućeg stepena transparentnosti koju pokazuju vlasti u Republici Srpskoj što potvrđuju i istraživanja koja je radio TI BiH po kojima samo 5 vlada u BiH redovno objavljuje odluke dok materijale sa održanih sjednica ne objavljuje niti jedna od 14 vlada u Bosni i Hercegovini, usljed čega raste nepovjerenje u rad institucija ali i prostor za zloupotrebe procedura i donošenje odluka koje nisu u javnom interesu.

Press rls_18.10.24_

TI BiH: Na izbornu kampanju potrošeno 10,8 miliona KM. Stranke i dalje nekažnjeno zloupotrebljavaju javne resurse

Sarajevo, 3. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH predstavio je rezultate monitoringa troškova izborne kampanje, koji pokazuju da su stranke do 1. oktobra...

Izvještaji za Medije

TI BiH: Na izbornu kampanju potrošeno 10,8 miliona KM. Stranke i dalje nekažnjeno zloupotrebljavaju javne resurse

Sarajevo, 3. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH predstavio je rezultate monitoringa troškova izborne kampanje, koji pokazuju da su stranke do 1. oktobra potrošile oko 10,8 miliona KM na bilborde, reklame u medijima (televizija i štampani mediji), oglase kompanije Meta i predizborne skupove. Najveće iznose potrošio je  SNSD (1,6 miliona KM), zatim slijede SDA (1,3 miliona KM),  SDP BiH (1 milion KM),  PDP (713hiljada KM) i HDZ (643 hiljade KM) . Najviše je potrošeno na oglašavanje na bilbordima (oko 6,2 miliona) zatim na predizborne skupove (2,6 miliona) dok vrijednost oglašavanja u najvećim medijima iznosi 1,6 miliona KM. Dodatno, prema podacima kompanije Meta, na online oglase preko Facebooka, Instagrama, i Whatsapp-a potrošeno je 254.000 KM do sada.

Ovi iznosi predstavljaju samo dio troškova, jer nisu uključeni troškovi oglašavanja i predizbornih skupova u u finišu izborne kampanje, kao ni drugi oblici oglašavanja koje nije moguće procijeniti, poput troškova Google oglasa, za koje ne postoje otvoreni podaci. Stranke su po novim odredbama Izbornog zakona bile dužne da sva sredstva za finansiranje kampanje prometuju preko posebnog računa, a tri dana prije dana održavanja izbora podnesu CIK-u konačan izvještaj о svim transakcijama sa tog računa, koji uključuje i izvore finansiranja. TI BIH je ranije ukazivao da su stranke prethodnih godina prijavljivali znatno manje troškove kampanje od onih koji se utvrde na terenu, jer većina nije imala legalne izvore kojima su mogla opravdati milionske iznose.

Više o temi finansiranja i troškovima kampanje na posvećenom tekstu na Transparentno.ba

Stranačka obilježja na otvaranju puteva, preko 2.500 primjera zloupotreba javnih resursa

Posmatrači TI BIH zabilježili su u posljednja 3 mjeseca preko 2570 primjera koji se mogu okarakterisati kao korišćenje javnih resursa za izbornu kampanju ili se radi o direktnom kršenju izbornog zakonodavstva.  Nadležnim institucijama podnesene su 123 prijave a Centralna izborna komisija je po prijavama TI BiH do sada izrekla 18 sankcija u ukupnom iznosu od 115.500 KM.  Ove kazne se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, po dijelu prijava još uvijek nije postupano, dok i dalje nekažnjeno prolaze brojni slučajevi zloupotrebu javnih resursa.

TI BIH je već ukazivao na brojne primjere indirektne kupovine glasova kroz podjelu jednokratnih subvencija, kroz koje je u posljednja tri mjeseca podijeljeno oko 60 miliona maraka sa svih nivoa vlasti. Ipak CIK je zauzeo stav da sva jednokratna davanja pred izbore za koja vlast tvrdi da je planirana budžetom ne predstavljaju zloupotrebu javnih resursa tako da su brojne prijave TI BiH odbačene. U samoj kampanji Vlada Brčko Distrikta izdvaja jednokratnu pomoć svim penzionerima od 100KM, dok je Vlada HNK jednokratno dala po 1000 KM za 5.700 budžetskih korisnika. Predsjednik RS je u samoj kampanji podijelio je 56 ugovora o dodjeli sitne stoke povratnicima u USK, dok je Vlada ZDK izdvojila jednokratno po 200 KM za preko 8.100 budžetskih korisnika.

CIK je do sada zaprimio ukupno 140 prijava za zloupotrebu javnih resursa, a do početka zadnje sedmice kampanje izrečeno je samo 7 sankcija od kojih većina za zloupotrebu sredstava komunikacije i objave na društvenim mrežama. U jednom od posljednjih slučajeva Gradonačelnik Banjaluke kažnjen je zbog promocije podjele kartica za besplatan prevoz penzionerima, iako je po istom osnovu CIK ranije odbio prijavu TI BIH, a zatim ponovo vodio postupak za istu stvar po prijavi drugog subjekta i izrekao sankciju od 15.000 KM.

CIK je donio i spornu odluku po prijavu TI BiH protiv SNSD-a, koju je osporio Sud BiH, a radi se o promociji te stranke na nizu skupova u okolini Banjaluke pod nazivom “Krajiško veče”. U prvobitnoj odluci CIK nije smatrao ništa spornim u tome što se sa govornice na ovim skupovima pozivalo na glasanje za kandidate ove partije, ali je nakon odluke Suda u ponovljenom postupku izrečena sankcija za preuranjenu kampanju. Ono što je posebno sporno jeste da se ne zna zvanično ko plaća ove manifestacije koje se održavaju pred svake izbore i predstavljaju ustaljeni vid kampanje kandidata SNSD-a.

U samoj kampanji nastavljena je i praksa izborne promocije putem infrastrukturnih projekata, a vrijednost započetih i završenih radova uz nekoliko većih projekata u ovom predizbornom periodu iznose 589 miliona KM. TI BiH je podnio i nove prijave CIK-u u brojnim slučajevima gdje su ovi radovi predstavljani kao uspjeh stranke, ali su sankcije izricane samo zbog preuranjene kampanje. Jedna od nedavnih prijava odnosi se na kandidata NES-a u Zavidovićima čiji se predizborni plakat nalazio na kamionima koji su asfaltirali lokalne puteve. Načelnik Žepča prije predizbornog skupa otvorio je lokalni put, a na samom događaju bila su brojna obilježja HDZ-a iako Izborni zakon jasno zabranjuje vođenje kampanje na događaju institucija.

Protiv ministra zdravstva BPK koji je i kandidat NIP-a za gradonačelnika Goražda prijava je podnesena zbog promocije usluge besplatnih pregleda sa logom političke partije, dok je CIK-u prijavljen slučaj iz Bolnice “Srbija” u Stanarima gdje su na plutu za prijem pacijenata dijeljeni predizborni materijali Ujedinjene Srpske.  TI BiH je već informisao javnost o prijavama protiv ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića zbog snimka na kojem obećava biračima u Višegradu da će urgirati na konkursu u policijskim agencijama za kandidate iz ove opštine “bez obzira da li su iz SNSD-a ili DNS-a.” Prijava je podnesena i protiv Milorada Dodika zbog govora na predizbornom skupu u kojem upozorava birače koji ne glasaju za kandidata njegove partije “da će imati smanjene šanse za život ako im zatreba operacija”.

Evidentiran je i 47 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe,  79 slučajeva  povećanog zapošljavanja pred izbore, 77 primjera omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda, javnog prevoza ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu. Po prijavama TI BiH sa liste predsjednika biračkih odbora i njihovih zamjenika uklonjeno je 41 lice za koja se utvrdilo da su povezana sa političkim partijama, dok je CIK odbio ukloniti preko 160 lica za koje je TI BiH dostavio dokaze o njihovoj povezanosti sa političkim partijama. Iz svega je evidentno da same tehničke izmjene Izbornog zakona u praksi nisu dale očekivane rezultate kako kod kažnjavanja zloupotrebe javnih resursa tako i kod sprečavanja uspostave stranačke kontrole nad biračkim odborima.

Press rls_03.10.24_

PressKit sadržaj sa konferencije

 

 

TI BIH PREDSTAVLJA PROCJENU TROŠKOVA IZBORNE KAMPANJE I REZULTATE MONITORINGA ZLOUPOTREBE JAVNIH RESURSA

Sarajevo, 02. oktobar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti  preliminarnu procjenu...

Izvještaji za Medije

TI BIH PREDSTAVLJA PROCJENU TROŠKOVA IZBORNE KAMPANJE I REZULTATE MONITORINGA ZLOUPOTREBE JAVNIH RESURSA

Sarajevo, 02. oktobar 2024. godineTransparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti  preliminarnu procjenu troškova izborne kampanje koja uključuju procjenu koštanja oglašavanja stranaka i kandidata na bilbordima, u medijima i na društvenim mrežama, kao i procjenu koštanja predizbornih skupova.

Takođe, na pres konferenciji biće predstavljen i treći periodični izvještaj o monitoringu predizbornih aktivnosti  koje su pratili terenski posmatrači  TI BiH a koji uključuje statističke pokazatelje i uočene primjerima zloupotreba javnih resursa i kršenja izbornog zakonodavstva u toku predizbornog perioda. Na konferenciji će biti riječi o postupanju nadležnih po dosadašnjim prijavama koje je TI BiH uložio protiv političkih subjekata.

Pres konferencija će se održati u četvrtak, 3. oktobra u 11:00 časova u Hotelu Europe u Sarajevu (sala Atrium).

Najava za medije – 2.10.2024

 

Nezadovoljavajuća primjena zakona o slobodi pristupa informacijama ugrožava transparentnost u BiH

Sarajevo, 27. septembar 2024. godine – Prekoračenje rokova, dostavljanje odgovora koji su nepotpuni ili slanje informacija u obliku koji nije propisan zakonom samo su neki od...

Izvještaji za Medije

Nezadovoljavajuća primjena zakona o slobodi pristupa informacijama ugrožava transparentnost u BiH

Sarajevo, 27. septembar 2024. godine – Prekoračenje rokova, dostavljanje odgovora koji su nepotpuni ili slanje informacija u obliku koji nije propisan zakonom samo su neki od pokazatelja neozbiljne i proizvoljne primjene zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, zbog čega je građanima otežan pristup podacima koji su po svojoj prirodi javni.

Skoro polovina javnih organa ne odgovara na zahtjev za slobodan pristup informacijama u zakonskom roku a tek nešto više od trećine institucija odnosno 140 od 394 obuhvaćenih istraživanjem, dostavilo je sve tražene podatke u zakonskom roku, pokazatelji su istraživanja koje prezentovano danas u Sarajevu u sklopu Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama.

Pristup informacijama jeste ključni pokazatelj stepena demokratičnosti države i to je mehanizam koji građanima daje mogućnost da učestvuje u javnim procesima“ izjavila je Aurélie Valtat, šefica Odjela za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji Evropske unije u BiH u svom obraćanju na otvaranju konferencije „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“.

Sloboda pristupa informacijama je jedan od temelja transparentne i odgovorne javne uprave ali i tekovina na kojima počiva ideja EU te napredak na tom polju predstavlja jedan od najvažnijih aspekata za razvoj demokratije“ dodala je Valtat.

Istraživanje, koje je Transparency International u BiH sproveo u saradnji sa organizacijom „Vaša prava“ Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Access for all – Jačanje pristupa informacijama za učešće građana“  uz podršku Delegacije Evropske unije u BiH, obuhvatilo je 394 javna organa na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, a tražene su informacije o izdvajanjima za plate, zapošljavanju u 2022. i 2023. godini, te ugovorima o djelu zaključenim u posljednje tri godine.

Podaci ukazuju da javni organi svoje odbijanje dostavljanja podataka najčešće pravdaju zaštitom ličnih podataka, kao što je u slučaju sa detaljima ugovora o djelu za koje je većina institucija da tvrdila da nisu od javnog interesa, uprkos zakonskim odredbama ali i tumačenjima Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH po kojima primanja zaposlenih u javnom organu ne uživaju isti stepen zaštite privatnosti.

Istraživanje je ukazalo na vidljivu razliku u postupanju između nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, pa su tako ministarstva na nivou BiH u zakonskom roku odgovorila u 88,9% slučajeva, dok je tek 68% kantonalnih ministarstva odgovor dostavilo na vrijeme. Podaci takođe pokazuju da, iako se sporovi zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama rješavaju u okviru jedne do dvije godine, postoje značajna odstupanja pa je tako Kantonalni sud u Novom Travniku odluku donio za svega mjesec dana, dok se na odluku Kantonalnog Suda u Sarajevu čekalo 4 godine nakon što je tužba podnesena u januaru 2019. godine.

Cilj zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH jeste osigurati da informacije pod kontrolom javnog organa predstavljaju javno dobro te da promoviše veću transparentnost i odgovornost tih javnih organa, dok analiza primjene ovog zakona pokazuje da to nije slučaj“ rekao je Marko Vujić, saradnik za pružanje pravne pomoći u TI BiH ALAC.

TI BiH je u proteklih pet godina pokrenuo 93 upravna spora protiv javnih organa zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama a sam podatak da je 86% riješenih predmeta bilo u korist Transparency International u BiH govori da javni organi nepravilno primjenjuju zakon, umanjujući značaj javnog interesa prilikom odluke da ne objave informacije koje su im tražene.

Ovo istraživanje potvrđuje ranije nalaze i analize koje je radio TI BiH kako javni organi pokazuju nezadovoljavajući stepen transparentnosti i zaštite javnog interesa stvarajući svojevrsnu pravnu nesigurnosti u postupku dobijanja javnih informacija. TI BiH je ranije ukazao da nakon usvajanja četiri reformska zakona značajna za evropski put Bosne i Hercegovine, među kojima se nalazi i novi Zakon o slobodi pristupa informacijama na nivou BiH nije ubrzano objavljivanje podataka od javnog interesa te nisu zabilježeni pozitivni pomaci.

Press rls_27.09.24_

 

Transparency International u BiH i Vaša prava BiH, organizuju konferenciju „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, 26. septembar 2024. godine – Povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, Transparency International u BiH (TI BiH) i Vaša prava BiH, uz podršku...

Izvještaji za Medije

Transparency International u BiH i Vaša prava BiH, organizuju konferenciju „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, 26. septembar 2024. godine – Povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, Transparency International u BiH (TI BiH) i Vaša prava BiH, uz podršku Delegacije Europske unije u BiH, organizuju konferenciju pod nazivom „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“, koja će se održati 27. septembra 2024. godine u Sarajevu u hotelu Europa sa početkom u 11:00 časova.

Tokom konferencije će se prezentovati rezultati analize trenutne prakse u provedbi zakona o slobodi pristupa informacijama od strane javnih institucija koja obuhvata detaljno ispitivanje implementiranja zakona od strane javnih institucija, identificira ključne izazove i nedostatke u trenutnoj praksi, te pruža uvide u učinkovitost i transparentnost u pružanju informacija građanima.

Na konferenciji će prisustvovati predstavnici relevantnih institucija sa svih nivoa vlasti, međunarodne zajednice i međunarodnih institucija u BiH, organizacija civilnog društva i medija.

Konferencija će se održati 27. septembra 2024. godine u Sarajevu u hotelu Europa sa početkom u 11:00 časova.

Izjave za medije su predviđene u 10:45h.

Najava za medije – 26.09.2024

 

Dnevni red u nastavku

 

 

Konferencija povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama

„Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, hotel Europe,

27.09.2024. godine

Dnevni red:

 10:30 – 10:50     Registracija učesnika i kafa dobrodošlice

10:45 – 11:00     Izjave za medije

11:00 – 11:15    Uvodno izlaganje

  • Aurélie Valtat, šefica Odjela za europske integracije, politička i ekonomska pitanja, Delegacija Evropske unije u BiH
  • Emsad Dizdarević, program menadžer, TI BiH

 11:15 – 11:30     Prezentacija istraživanja:  Primjena Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH

  • Marko Vujić, TI BiH

 11:30 – 13:00     Panel – Između zakonskih okvira i realnosti

  • Jasminka Džumhur, ombudsmenka za ljudska prava BiH
  • Dijana Beribaka, pomoćnica ministra pravde BiH
  • Aida Nišić, predsjedavajuća Radne grupe za izradu zakona o slobodi pristupa informacijama Brčko distrikta BiH
  • Bojana Todorović, viša stručna saradnica, Federalno ministarstvo pravde
  • Goran Dragišić, Vaša prava
  • Ena Kljajić Grgić, TI BiH

    Diskusija

 13:00                     Završetak konferencije i zajednički ručak

TI BIH predstavlja analizu: „Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH), organizuje okrugli sto pod nazivom „Usklađivanje sa evropskim standardima: Komparacija regulatornih pristupa BiH i...

Izvještaji za Medije

TI BIH predstavlja analizu: „Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH), organizuje okrugli sto pod nazivom „Usklađivanje sa evropskim standardima: Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“, koji će se održati u Sarajevu, hotel Holiday, 24. septembra 2024. godine, s početkom u 10:00 časova.

Predmet okruglog stola je predstavljanje komparativne analize zakona sa partnerima iz Transparency International-a Češke Republike. Cilj analize je da se identifikuju sličnosti i razlike u zakonskim okvirima obje zemlje. Komparacija će obuhvatiti ključne aspekte pravnog sistema sa posebnim akcentom na praksu primjene zakona.

Na događaju okupit ćemo stručnjake iz oblasti prava, finansija, ekonomije, predstavnike relevantnih institucija, te predstvanike nevladinih organizacija kako bismo zajednički razmotrili aktuelna pitanja.

Događaj se organizuje uz podršku Ministarstva Vanjskih Poslova Češke Republike.

Izjave za medije su predviđene u 9:45 h.

Najava za medije – 23.09.2024

TI BiH: CIK i dalje ne kažnjava zloupotrebu javnih resursa, OHR odbija dati autentično tumačenje Izbornog zakona

Sarajevo, 5. septembar 2024. godine – U posljednja dva mjeseca Transparency International u BiH (TI BiH) podnio je 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva. CIK je...

Izvještaji za Medije

TI BiH: CIK i dalje ne kažnjava zloupotrebu javnih resursa, OHR odbija dati autentično tumačenje Izbornog zakona

Sarajevo, 5. septembar 2024. godine – U posljednja dva mjeseca Transparency International u BiH (TI BiH) podnio je 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva. CIK je do sada po prijavama TI BiH izrekao 14 sankcija u ukupnom iznosu od 59.500 KM koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, dok i dalje izostaju sankcije za zloupotrebu javnih resursa. Za dva mjeseca predizbornog perioda kroz jednokratne davanja penzionerima i drugim kategorijama najčešće od 50, 100 ili 200 KM, svi nivoi vlasti podijelili su oko 53 miliona KM po podacima TI BiH.

Uprkos tome što je zakonom prvi put zabranjena indirektna kupovina glasova kroz pružanje ove vrste jednokratne pomoći građanima, po ovoj odredbi još niko nije sankcionisan. Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije ali je CIK zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se “isplaćuju iz stavki planiranih budžetom” tako da je teško očekivati da će bilo ko biti sankcionisan ako se ova praksa nastavi.

Od raspisivanja izbora CIK je od TI BiH i drugih subjekata zaprimio ukupno 70 prijava za zloupotrebu javnih resursa od kojih dobar dio još nije riješen a izrečene su samo dvije sankcije i to za zloupotrebu sredstava komunikacije. Zbog svega je TI BiH još u julu zatražio autentično tumačenje od OHR-a koji  je u odgovoru istakao da je tumačenje zakona spada u nadležnost CIK.

-Iako ne smatramo da institut autentičnog tumačenja treba koristiti u demokratskim sistemima, podsjećamo i da su izmjene Izbornog zakona nametnute, te nisu usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebalo da pokaže minimum odgovornosti da se osigura njihovo adekvatno tumačenje i primjena. U suprotnom se otvara prostor za neprimjerene uticaje na proces primjene zakona i na proizvoljno tumačenje ovih odredbi, zbog čega su u velikoj mjeri obesmišljene i nisu postigle svrhu, istakla je Ivana Korajlić izvršna direktorica TI BiH.

TI BIH je već ukazivao na brojne primjere jednokratnih davanja pred izbore, a najnoviji primjeri odnose se na jednokratnu pomoć penzionerima u Tuzlanskom kantonu i Bratuncu od 100 KM, učenicima u Foči, Ljubuškom, Ugljeviku kao i na podjelu “kartica prijateljstva” za penzionere i besplatnih placeva za mlade od strane gradonačelnika Banjaluke. Treba istaći i da je Vlada FBiH najavila rebalans budžeta u jeku izborne kampanje i jednokratnu pomoć svim penzionerima od 100 i 200 KM,  što je već viđeno pred Opšte izbore 2022. godine.

TI BiH je objavio i interaktivnu mapu gdje je locirao 593 primjera predizbornih radova koji su počeli ili otvoreni u protekla dva mjeseca, čija vrijednost iznosi 569 miliona KM.  CIK je do sada izricao sankcije partijama koje su se hvalile predizbornim radovima u kontekstu preuranjene kampanje a TI BiH još čeka odluke  po prijavi protiv  državnog ministra Sevlida Hurtića koji je vodio izbornu kampanju i fotografisao se pored javnih radova finansiranih sa lokalnog nivoa u Doboju.  Takođe CIK-u je prijavljen i slučaj asfaltiranja lokalnih puteva iz sredstava ŠG Romanija Sokolac, jer putem ovih javnih radova direktnu izbornu kampanju vodi direktor tog preduzeća Strahinja Bašević koji je kandidat za načelnika.

Nastavljena je i praksa funkcionerske kampanje, a posmatrači TI BIH ispratili su u protekla dva mjeseca  350 događaja u organizaciji javnih institucija. Na preko 75% takvih događaja prisutni su bili izborni kandidati, na 14% događaja iznošene su političke poruke, iako se po zakonu i ovo smatra zloupotrebom javnih resursa.  Još se čekaju odluke po prijavama protiv poslanika u NSRS i nosioca liste SNSD-a u Banjaluci Vlade Đajića koji je slao predizborne poruke na nekoliko javnih događaja, a isti kandidat je kao i u prethodnim izbornim ciklusima započeo preuranjenu kampanju preko bilborda gdje nudi besplatne preglede penzionerima.

Zabilježeni su i slučajevi predizborne promocije načelnika Vukosavlja na „Gastro festu“ u ovoj opštini,  načelnika Ustikoline na koncertu povodom dana opštine kao i načelnika Gornjeg Vakufa i ministra iz Vlade SBK kroz postavljanje plakata na fudbalskom turniru.

Evidentiran je i 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole 21 slučaj gdje su funkcioneri zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje. Takođe, zabilježen je i 72 slučaj povećanog zapošljavanja pred izbore, 101 primjera preuranjene kampanje, 67 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu.

Tu je i 14 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korišćenja sredstava komunikacije za izbornu kampanju što je zakonom zabranjeno. Izdvajamo primjere gradonačelnika Gradiške i Konjica koji video spotovima i drugim oblicima kampanje promovišu uspjehe dosadašnje gradske administracije.

TI BIH već dugo ukazuje na problem izbornih uslova u BiH, jer nekažnjena zloupotreba javnih resursa daje značajnu prednost kandidatima na vlasti. Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik ove zloupotrebe su samo djelimično sankcionisanje, ali zbog nepostojanja tumačenja i uske primjene,  ove odredbe za sada nisu dale očekivane rezultate.

Ono što je pozitivno pomenuti jeste povećano interesovanja građana za izborni proces, a TI BIH je samo putem aplikacije Reflektor primio 878 prijava građana vezanih za pokušaje uspostave političke kontrole nad biračkim odborima, preuranjenu kampanje i zloupotrebu javnih sredstava.

Press rls_05.09.24_

TI BIH predstavlja rezultate monitoringa predizbornog perioda u BiH

Sarajevo, 04. septembar 2024. godine Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti drugi periodični izvještaj o...

Izvještaji za Medije

TI BIH predstavlja rezultate monitoringa predizbornog perioda u BiH

Sarajevo, 04. septembar 2024. godine Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti drugi periodični izvještaj o monitoringu predizbornih aktivnosti za Lokalne izbore 2024. koje su pratili terenski posmatrači i istraživači TI BiH.

TI BIH će na konferenciji predstaviti rezultate dosadašnjeg monitoringa sa statističkim pokazateljima i uočenim primjerima zloupotreba u toku predizbornog perioda koji se odnose na povećanje javne potrošnje, intenziviranje javnih radova i povećanja jednokratnih budžetskih davanja.

Osim toga, na konferenciji će biti riječi o postupanju po dosadašnjim prijavama koje je TI BiH uložio protiv političkih subjekata, te poteškoćama u primjeni novih odredbi Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik.

Pres konferencija će se održati u četvrtak, 5. septembra u 11:00 časova u Hotelu Europe u Sarajevu (sala Atrium).

Najava za medije – 04.09.2024

TI BiH predstavio izvještaj: Značajno povećanja javne potrošnja pred izbore, izmjene Izbornog zakona nisu spriječile zloupotrebu javnih resursa

Sarajevo, 07. avgusta 2024. godine: U posljednjih mjesec dana Transparency International u BiH podnio je nadležnim institucijama 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom...

Izvještaji za Medije

TI BiH predstavio izvještaj: Značajno povećanja javne potrošnja pred izbore, izmjene Izbornog zakona nisu spriječile zloupotrebu javnih resursa

Sarajevo, 07. avgusta 2024. godine: U posljednjih mjesec dana Transparency International u BiH podnio je nadležnim institucijama 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom periodu, koje se u najvećoj mjeri odnose na zloupotrebu javnih resursa i preuranjenu kampanju. Po prijavama TI BiH strankama i kandidatima izrečeno je do sada 11 sankcija u iznosu od 43.000 KM, ali se one uglavnom odnose na preuranjenu kampanju. Sa druge strane, tempiranje i otvaranje javnih radova pred izbore i podjela jednokratnih novčanih pomoći građanima i dalje su dominantan oblik ponašanja javnih funkcionera u predizbornom periodu, a izmjene izbornog zakone nametnute od strane OHR-a i koje su trebale spriječiti zloupotrebu javnih resursa, u praksi do sada nisu dale rezultat. 

To pokazuje i podatak TI BiH da su svi nivoi vlasti kroz jednokratne pomoći građanima u proteklih mjesec dana podijelili preko 29 miliona KM različitim kategorijama stanovništva . Sa druge strane TI BIH je objavio interaktivnu mapu gdje je locirao 350 primjera predizbornih radova koji su počeli ili završili u proteklih mjesec dana čija vrijednost iznosi 139 miliona KM. Ipak Centralna izborna komisija (CIK) je do sada izrekla samo dvije sankcije za zloupotrebu javnih resursa, koje se odnose na nezakonito korišćenje sredstava komunikacije, dok po odredbi koja zabranjuje indirektnu kupovinu glasova kroz jednokratne novčane ili nenovčane pomoći građanima još niko nije sankcionisan. 

Razlog je taj što CIK sve isplate iz budžeta za koje vlasti tvrde da su planirane jer su isplaćene iz budžetskih stavki , smatra “redovnim subvencijama” i u tome ne vidi ništa sporno bez obzira što to nisu redovna mjesečna ili godišnja davanja nego jednokratna davanja najčešće od 50 ili 100 KM tempirana pred izbore. Zbog toga su odbačene brojne prijave TI BIH za zloupotrebu javnih resursa, iako su CIK-u dostavljeni jasni dokazi da se radi o davanjima koja su tempirana pred ove izbore i nisu se ranije isplaćivala, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BIH. 

TI BiH je već ukazao na brojne primjere gdje se isplate jednokratnih pomoći socijalnim kategorijama u Nevesinju i Istočnom Novom Sarajevu, organizovanje besplatnog izleta za penzionere od strane gradonačelnice Sarajeva, te  podjela kartica za besplatan prevoz penzionerima od strane gradonačelnika Banjaluke, ne smatraju zloupotrebom javnih resursa. U slučajevima gdje su se stranke na društvenim mrežama promovisale preko infrastrukturnih projekata i socijalnih davanja, sankcije su izrečene protiv SDA, Naše stranke, SDP-a i SNSD-a ali samo za preuranjenu kampanju, dok je teško očekivati sa ovakvom praksom da će iko biti sankcionisan za zloupotrebu resursa.  

Još se čeka odluka po prijavi protiv načelnika Lukavca koji je pred ove izbore prvi put uveo jednokratnu pomoć boračkim kategorijama od 100 KM, a Ljubuški i Tomislavgrad uvode jednokratna davanja za učenike od po 200 KM. Pored toga nastavljeno je i sa praksom funkcionerske kampanje, a od 161 događaja javnih institucija ili ustanova koja su pratili posmatrači TI BiH, na preko 73% prisutni su bili kandidati na lokalnim izborima, dok su na 16% događaja iznošene političke poruke, što je zakonom zabranjeno. Izdvajamo primjer koncerta organizovanog povodom dana opštine Čelinac na kojem su se okupljenim građanima obraćali kandidati SNSD-a za gradonačelnika Banjaluke i nosilac liste ove partije, a zbog izrečenih političkih poruka upućena je i prijava CIK-u. 

Zabilježeno je i 18 primjera zloupotrebe djece u političke svrhe, a u jednoj od odluka CIK-a odbačena je prijava TI BiH protiv SNSD-a u Prnjavoru uz tvrdnju da se na materijalima koji su dijeljeni u prostorijama udruženja djece sa posebnim potrebama ne nalaze stranačka obilježja, iako se ista jasno vide na fotografijama.  

Takođe, zabilježeno je i 12 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korišćenja sredstava komunikacije za izbornu kampanju.  TI BiH je osim toga evidentirao i 21 primjer omogućavanja posebnih pogodnosti građanima koji se u najvećoj mjeri odnose na besplatne javne usluge, preglede, koncerte, putovanja i slično. Na osnovu prijave TI BiH, CIK je izrekao sankciju protiv Ujedinjene Srpske jer je odbornica ove stranke organizovala akciju besplatnih pregleda uz isticanje logotipa političke partije.  

Dva slučaja prijavljena su Regulatornoj agenciji za komunikacije i Vijeću za štampu zbog objavljivanja predizbornih anketa koje ne sadrže relevantne podatke kao i pravljenja uličnih anketa od strane medija koje se predstavljaju kao reprezentativan stav birača o kandidatima, što je zakonom zabranjeno. 

TI BiH već dugo ukazuje da zloupotrebe javnih resursa daju neprimjerenu prednost pojedinim kandidatima na izborima, ali vlasti godinama nisu imale sluha da kroz izmjene zakonske regulative ovu pojavu adekvatno sankcionišu. Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik uvedene su nove odredbe koje se tiču ponašanja stranaka i funkcionera u predizbornom periodu i zloupotrebe javnih resursa, ali zbog različitih tumačenja samih odredbi i nespremnosti da se ove pojave sankcionišu, zloupotreba resursa i dalje ostaje dominantno obilježje kampanje. 

I BIH poziva i građane da se uključe i putem aplikacije Reflektor prijave slučajeve kršenja izbornog zakona ili zloupotrebe javnih resursa u kampanji.

Press rls_07.08.24

TI BiH predstavlja rezultate monitoringa predizbornog perioda u BiH

Sarajevo, 6. avgust 2024. godine –Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti prvi periodični izvještaj o...

Izvještaji za Medije

TI BiH predstavlja rezultate monitoringa predizbornog perioda u BiH

Sarajevo, 6. avgust 2024. godine –Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti prvi periodični izvještaj o monitoringu predizbornih aktivnosti, koje su pratili terenski posmatrači ove organizacije širom BiH.

TI BIH će na konferenciji predstaviti rezultate dosadašnjeg monitoringa sa statističkim pokazateljima i uočenim primjerima zloupotreba u toku prvih mjesec dana predizbornog perioda koji se odnose na povećanje javne potrošnje, intenziviranje javnih radova i povećanja jednokratnih budžetskih davanja.

Osim toga, na konferenciji će biti riječi o postupanju po dosadašnjim prijavama koje je uputio TI BiH protiv političkih subjekata i praktičnoj primjeni novih odredbi Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik.

Pres konferencija će se održati u srijedu, 7. avgusta u 11:00 časova u Hotelu Europe u Sarajevu (sala Atrium).

Najava za medije – 06.08.2024

 

Analiza TI BiH: Reformski zakoni usvojeni kroz EU integracije nisu dali rezultate, u nekim oblastima vidljivi negativni efekti

Nisu zabilježeni pozitivni pomaci nakon usvajanja četiri reformska zakona značajna za evropski put Bosne i Hercegovine. Neke odredbe se ne provode, dok neke već daju negativne...

Izvještaji za Medije

Analiza TI BiH: Reformski zakoni usvojeni kroz EU integracije nisu dali rezultate, u nekim oblastima vidljivi negativni efekti

Nisu zabilježeni pozitivni pomaci nakon usvajanja četiri reformska zakona značajna za evropski put Bosne i Hercegovine. Neke odredbe se ne provode, dok neke već daju negativne efekte, na koje je civilno društvo upozoravalo prije usvajanja zakona. Analiza Transparency Internationala u BiH (TI BIH) je pokazala da novim Zakonom o slobodi pristupa informacijama na nivou BiH nije ubrzano objavljivanje podataka od javnog interesa.

„Prema iskustvu TI BIH na prijem odluka drugostepenog organa čeka se duže nego za vrijeme primjene starog zakona. Iako je Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara u većini predmeta donosilo odluke po žalbama u zakonom propisanom roku, pojedini prvostepeni organi  TI BIH-u nisu dostavljali odluke u zakonom propisanom roku. Pored toga, duga lista izuzetaka omogućava vlastima da sakriju brojne informacije od javnog interesa i tako onemoguće medije i civilno društvo da kontrolišu rad institucija i otkrivaju nepravilnosti“.

Pored toga, duga lista izuzetaka omogućava vlastima da sakriju brojne informacije od javnog interesa i tako onemoguće medije i civilno društvo da kontrolišu rad institucija i otkrivaju nepravilnosti. 

Izmjenama Zakona o VSTV-u u praksi nije unaprijeđen integritet nosilaca pravosudnih funkcija, a Odjel za provjeru imovinskih kartona sudija i tužilaca još nije osnovan. Također, nisu uvažene sve preporuke EU i Venecijanske komisije, a neprovođenje novih odredbi je dovelo u pitanje samo funkcionisanje krovne institucije bh. pravosuđa. VSTV je neposredno prije početka primjene zakona imenovao niz nosilaca pravosudnih funkcija, a nova imenovanja vrše se bez provjere izvještaja o imovini i interesima. Zbog političkih opstrukcija u vezi usvajanja budžeta, Odjel će provjere imovinskih kartona vršiti retroaktivno tek od februara 2025. godine. Osim ovih hitnih izmjena čiji je cilj trebao biti jačanje integriteta pravosuđa, BiH mora usvojiti i novi zakon o VSTV-u. Nedavno izrađeni prednacrt ne ispunjava potrebne standarde na šta je TI BiH već upozoravao i što je potvrđeno mišljenjem Venecijanske komisije. 

Novi zakon o Sprečavanju sukoba interesa donio je značajna poboljšanja, ali je njegova primjena odgođena za 6 mjeseci, odnosno do septembra ove godine. Konkurs za imenovanje članova nove nezavisne Komisije koja će odlučivati o sukobu interesa raspisan je tek krajem maja i malo je vjerovatno da će biti okončan na vrijeme. Komisija će imati kratak rok da usvoji veliki broj podzakonskih akata, što bi dosadašnjom dinamikom rada moglo dodatno odgoditi primjenu zakona. Važno je napomenuti da je fokus reformi stavljen samo na državni nivo, dok se u Federaciji BiH i dalje ne primjenjuje zakon koji reguliše ovo pitanje, a Republika Srpska je prošle godine usvojila štetne izmjene i praktično ozakonila sukob interesa. Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti još uvijek ne ispunjava sve međunarodne standarde i preporuke. TI BiH apeluje na Ministarstvo sigurnosti BiH da ubrza rad kako bi se ispunio rok za usvajanje podzakonskih akata do kraja avgusta 2024. godine, bez čega nije moguća primjena zakona. 

Iako su usvajanje i implementacija ovih zakona neophodni za efikasnu borbu protiv korupcije, što je ključni prioritet BiH na evropskom putu, TI BiH ističe da vlasti u BiH nisu ispunile ovaj zadatak kvalitetno. Proces je bio netransparentan, bez mogućnosti za smisleno učešće javnosti, a prijedlozi civilnog društva upućivani u toku javnih konsultacija uglavnom nisu usvajani. Vijeće ministara je prije glasanja mijenjalo suštinske odredbe reformskih zakona, i na taj način obesmislilo proces. Zbog svega navedenog građani BiH koji svakodnevno trpe posljedice rasprostranjene korupcije još uvijek nisu osjetili pozitivne efekte reformi. Evropska komisija će svoju ocjenu kvaliteta sadržaja i primjene spomenutih zakona objaviti u Paketu proširenja, odnosno izvještaja o Bosni i Hercegovini, čije se objavljivanje očekuje u oktobru ove godine. 

Press rls_22.07.24.

* Dodatak objavljen 26.07.2024. godine: Transparency International u BiH je nakon objavljivanja analize i saopštenja zaprimio reakciju Žalbenog vijeća pri Vijeću ministara BiH na dio koji se odnosi na primjenu Zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH. U originalnoj verziji analize i saopštenja je objavljeno da Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara BiH nije ispoštovalo zakonski rok za postupanje po žalbama u drugostepenom postupku. Dodatnom provjerom je utvrđeno da je Žalbeno vijeće Vijeća ministara BiH donijelo odluke u zakonskom roku, ali da prvostepeni organi nisu dostavili rješenje po žalbi podnosiocu zahtjeva, odnosno TI BIH.

„Prema iskustvu TI BIH na prijem odluka drugostepenog organa čeka se duže nego za vrijeme primjene starog zakona. Iako je Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara u većini predmeta donosilo odluke po žalbama u zakonom propisanom roku, pojedini prvostepeni organi  TI BIH-u nisu dostavljali odluke u zakonom propisanom roku. Pored toga, duga lista izuzetaka omogućava vlastima da sakriju brojne informacije od javnog interesa i tako onemoguće medije i civilno društvo da kontrolišu rad institucija i otkrivaju nepravilnosti“.

Ova verzija analize i saopštenja su izmijenjeni u skladu sa rezultatima provjere.

 

TI BiH: Drastičan porast broja prijava korupcije u državnoj upravi

U prvih šest mjeseci ove godine pokrenuto je 194 predmeta u vezi sa korupcijom od čega se 87 odnosi na neregularnosti u državnoj upravi, podaci su polugodišnjeg izvještaja...

Izvještaji za Medije

TI BiH: Drastičan porast broja prijava korupcije u državnoj upravi

U prvih šest mjeseci ove godine pokrenuto je 194 predmeta u vezi sa korupcijom od čega se 87 odnosi na neregularnosti u državnoj upravi, podaci su polugodišnjeg izvještaja Centra za pružanje besplatne pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International u BiH za 2024. godinu. 

Broj predmeta vezan za državnu upravu je u porastu i to za 26% u odnosu na isti period prošle godine (69) što samo potvrđuje nalaze ostalih istraživanja koja je sprovodio TI BiH koji govore da se građani sa korupcijom susreću najčešće upravo u javnoj upravi.  

Građani se Centru javljaju ukazujući na nepravilnosti u javnoj upravi na svim nivoima u BiH a najčešće su prijavljivali neregularnosti prilikom zapošljavanja i imenovanja u javnim organima, favorizovanje i nezakonitosti prilkom raspodjele javnih sredstava, izvođenju radova na izgradnji i održavanju lokalne infrastrukture, pristupa zdravstvenim uslugama ali i  diskriminaciji i kršenju prava iz radnih odnosa i dr. 

Ukupno gledano, građani su u prvom dijelu ove godine uputili 1227 poziva na besplatnu liniju za prijavu korupcije 0800 55555 Centra, što je dvostruko više poziva nego u prvoj polovini 2023. godine. 

Pored uprave, obrazovanje (18), privatni sektor (17) i pravosuđe (17) su oblasti u kojima je zabilježen najveći broj predmeta, dok je u oblasti zdravstva došlo do pogoršanja nakon što je u ovoj godini pokrenuto 14 u odnosu na 8 predmeta koliko je ih je bilo prošle godine. 

Najveći broj predmeta, čak 100, pokrenut je na osnovu prijava osoba koje su svjedoci korupcije i taj broj je veći nego prošle godine kada se 71 predmet odnosio na prijave svjedoka. Slično, broj predmeta po prijavama žrtava korupcije je u porastu sa 70 slučajeva ove u odnosu na 56 u istom periodu prošle godine.  

Ono što svakako zabrinjava je pad broja predmeta po prijavama takozvanih „zviždača“ odnosno lica koja prijavljuju korupciju iz svog radnog okruženja, pa je ove godine pokrenuto tek 7 takvih slučajeva u odnosu na 29 koliko ih je bilo u prvoj polovini 2023. godine. Jedan od razloga za ovaj pad svakako može biti nedovoljna zaštita koja je rezultat nepostojanja relevantnih zakona kao što je slučaj u Federaciji BiH ili stvaranja atmosfere javne osude, zastrašivanja pa čak i otvorenih prijetnji najviših političkih zvaničnika upućenih licima koja prijavljuju korupciju. 

U istom periodu je pokrenuto 9 upravnih sporova protiv javnih organa zbog nedostavljanja informacijama od javnog značaja, a nadležni sudovi su donijeli 9 presuda od kojih je 8 u korist Transparency International BiH. 

Osim u oblasti slobode pristupa informacijama TI BiH Centar je djelovao i na polju zaštite ljudskih prava pa je tako Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH izrekla 2 preporuke po predstavkama TI BiH, među kojima je i potvrda da su željeznice u oba entiteta diskriminisale osobe bez položenog stručnog ispita prilikom zapošljavanja. 

TI BiH je nastavio djelovati u pravcu suzbijanja sukoba interesa te je nakon prijave TI BiH Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH utvrdila da je direktor Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Draško Milinović u isto vrijeme bio na čelu Teniskog saveza RS koji je dobio značajna sredstva iz budžeta za izgradnju teniskih terena u Banjaluci za šta je kažnjen obustavom 10% plate u narednih 6 mjeseci.  

Na sličan način TI BiH je štitio javni interes u oblasti zaštite prirodnih resursa pa je tako Federalno tužilaštvo Federacije BiH je poništilo odluku Kantonalnog tužilaštva Srednjobosanskog kantona i naredilo istragu protiv odgovornih lica za neplaćanje koncesionih naknada u vrijednosti preko 1,7 miliona KM. 

TI BiH Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije pruža savjetodavnu pravnu pomoć građanima, koji mogu da kontaktiraju Centar putem besplatnog broja 0800 55555 ili putem platforme prijavikorupciju.org. 

Press rls_19.07.24._

 

Prednacrt novog Zakona o VSTV višestruko manjkav, proces izrade netransparentan

Banja Luka, 5. jul 2024. godine – Ministarstvo pravde BiH sačinilo je prednacrt novog Zakona o visokom sudskom tužilačkom vijeću (VSTV), u čiji sadržaj je javnost imala...

Izvještaji za Medije

Prednacrt novog Zakona o VSTV višestruko manjkav, proces izrade netransparentan

Banja Luka, 5. jul 2024. godine – Ministarstvo pravde BiH sačinilo je prednacrt novog Zakona o visokom sudskom tužilačkom vijeću (VSTV), u čiji sadržaj je javnost imala uvid tek kroz mišljenje Venecijanske komisije koje je nedavno objavljeno. Transparency International u BiH (TI BiH) upozorava da osim netransparentnog procesa same izrade, za koji je bila odgovorna radna grupa sa dominantnim učešćem izvršne vlasti i nedovoljnom uključenošću samog pravosuđa, ni sadržaj ne ispunjava relevantne preporuke u pogledu jačanja nezavisnosti i integriteta nosilaca pravosudnih funkcija.

Uočene manjkavosti, a koje je potvrdilo i mišljenje Venecijanske komisije, prije svega se odnose na nedefinisanu disciplinsku odgovornost članova Vijeća, nedovoljno precizne odredbe o sprečavanju sukoba interesa, zatim prijavu imovine, sastav Vijeća i nadležnosti pomoćnih tijela, ali i nedovoljnu transparentnost i isključivanje javnosti iz samog procesa izrade zakona.

Komentarišući prednacrt novog Zakona o VSTV-u, Venecijanska komisija je ponovila mnoge komentare koje je TI BiH upućivao na ranije izmjene ovog ključnog reformskog zakona, uz upozorenja da se reforma pravosuđa sprovodi na neadekvatan, parcijalan način, koji ne vodi ispunjavanju ključnih kriterijuma koji su stavljeni pred BiH na putu ka članstvu u EU.

Venecijanska komisija je u svom Mišljenju iznijela stav da se pri izboru nosilaca pravosudnih funkcija prednost treba dati kompetentnosti u odnosu na etničku pripadnost kandidata, te da se prilikom izbora na ključne pravosudne funkcije prvenstveno treba oslanjati na objektivne kriterije zasnovane na mjerljivim kompetencijama.

Dodatno je naglašena potreba jasnih odredbi koje regulišu nezavisnost VSTV od izvršne vlasti, kako kroz Ustavom definisanu ulogu, tako i kroz jasno izuzimanje VSTV iz primjene Zakona o upravi i Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, što je bez obrazloženja uklonjeno iz predloženog teksta.

Osim toga, TI BiH naglašava da prednacrt Zakona o VSTV-u ne definiše način imenovanja članova komisija koje obavljaju razgovore, boduju i vrše testiranje kandidata za pravosudne funkcije, niti definiše mehanizme provođenja kvalifikacionog i pismenog testiranja. Ovo povećava rizik od neprimjerenih uticaja i nepravilnosti, ostavljajući prostor manipulacije procesom kroz uticaj na sastav komisija, koje imaju ključnu ulogu u izboru sudija i tužilaca, posebno kada se uzme u obzir veliki udio subjektivnog ocjenjivanja.

Prednacrt zanemaruje i određene mehanizme koji su uvedeni posljednjim izmjenama važećeg Zakona o VSTV, a koji se odnose na disciplinsku odgovornost članova VSTV, dok odredbe o sukobu interesa nisu unaprijeđene. Upravo su odredbe o sukobu interesa u Mišljenju VK istaknute kao problematične, budući da definicija nije jasno precizirana, na šta je TI BiH upozoravao prilikom posljednjih izmjena i dopuna Zakona. Pored toga, TI BiH i dalje ostaje pri ranijim preporukama da je prilikom podnošenja izvještaja o imovini i interesima sudija, tužilaca i članova Vijeća neophodno obuhvatiti sve bliske srodnike, uključujući i one koji ne žive u istom domaćinstvu, kako bi se smanjila mogućnost izbjegavanja prijavljivanja imovine na ovaj način, što ni prednacrtom nije predviđeno.

Kada je riječ o provjeri imovine, u dostavljenom tekstu i dalje nisu jasno regulisane obaveze svih institucija u postupku dostavljanja podataka i provjere, na šta je TI BiH ukazivao i tokom posljednjih izmjena, kao potencijalni mehanizam za blokadu provjera imovinskih kartona.

Nadalje, u skladu sa komentarima TI BiH, i Venecijanska komisija poručuje da VSTV treba imati neparan broj članova u cilju lakšeg donošenja odluka, uz preporuke da se u sastav Vijeća uključi više nezavisnih članova koji nisu nosioci pravosudnih funkcija. U mišljenju su ponovljeni prijedlozi TI BiH za jasnije definisanje disciplinske odgovornosti kako bi se napravila razlika između težih i lakših prekršaja, pa samim tim i sankcija.

U konačnici, ukazujući da predstavnici civilnog društva i drugi zainteresovani akteri nisu bili upoznati sa sadržajem prednacrta, niti uključeni u proces izrade ovog niti ostalih reformskih zakona iz oblasti pravosuđa, Venecijanska komisija napominje da su transparentnost i otvoren proces donošenja zakona neophodni i nužni preduslovi za kvalitetan završetak procesa.

TI BiH podsjeća da je ovo jedan od najvažnijih zakona za BiH, koji će usmjeriti pravac djelovanja kompletnog pravosudnog sistema, te da se mora iskoristiti prilika da ponuđeni zakon osigura osnovne temelje nezavisnosti i odgovornosti. TI BiH stoga apeluje na Vijeće ministara i Ministarstvo pravde BiH kao predlagača da osiguraju široke konsultacije o ovom važnom zakonu, uključi mišljenja svih relevantnih aktera, a posebno pravosudne zajednice i stručne javnosti koja je nedovoljno zastupljena u procesu kreiranja zakona.

Press rls_05.07.24_

Dodatni sadržaj:

Mišljenje Venecijanske komisije na prednacrt novog Zakona o visokom sudskom tužilačkom vijeću (VSTV) BiH: CDL-AD(2024)009-e Bosnia and Herzegovina – Interim Follow-up Opinion to previous Opinions on the High Judicial and Prosecutorial Council, adopted by the Venice Commission at its 139th Plenary Session (Venice, 21-22 June 2024)

Saopštenje TI BiH 4. aprila 2024: Ministarstvo pravde skriva Nacrt Zakona o Sudu BiH

Saopštenje TI BiH 25. oktobra 2023: Nakon upozorenja TI BiH: Onemogućena primjena izmjena Zakona o VSTV-u, pravosuđe BiH u blokadi?

Analiza TI BIH: Proces integracije BiH u EU: 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije 4 godine poslije

Analiza TI BiH: ANALIZA EFIKASNOSTI I INTEGRITETA DISCIPLINSKIH POSTUPAKA PROTIV SUDIJA I TUŽILACA U BOSNI I HERCEGOVINI

Izmjene paketa zakona koji regulišu bankarski sektor na najdirektniji način zarobljavaju institucije RS

Banja Luka, 3. juli 2024. godine – Hitnim  izmjenama zakona koji regulišu bankarski sektor i rad Investiciono razvojne banke (IRB) Republike Srpske na najdirektniji način...

Izvještaji za Medije

Izmjene paketa zakona koji regulišu bankarski sektor na najdirektniji način zarobljavaju institucije RS

Banja Luka, 3. juli 2024. godine – Hitnim  izmjenama zakona koji regulišu bankarski sektor i rad Investiciono razvojne banke (IRB) Republike Srpske na najdirektniji način vrši se zarobljavanje institucionalnog okvira privatnim interesima i neposredno ugrožava funkcionisanje cjelokupnog bankarskog sistema u RS, a IRB izlaže visokom riziku.

Prijedlozi kojima se mijenjaju odredbe Zakona o bankama Republike Srpske, Zakona o Investiciono razvojnoj banci te Zakona o unutrašnjem platnom prometu stavljeni su na dnevni red dan pred samu sjednicu na zahtjev Vlade, i to po hitnom postupku što potvrđuje sumnju da se kroz ubrzane procedure pokušava isključiti javnost iz procesa donošenja odluka, ugrožavajući tako javni interes i interes  građana Republike Srpske.

Ovakve izmjene u suprotnosti su sa primarnom svrhom i ulogom IRB, te se može zaključiti da se njima pogoduju uskim partikularnim interesima vladajućeg režima u RS i njemu bliskih kronističkih poslovnih struktura koje su i do sada imale privilegovan status.

IRB je i do sada funkcionisala na potpuno netransparentan način, pa su izvještaje ove institucije narodni poslanici čekali nekoliko godina, od 2015. do 2019. čime je javnost bila uskraćena za informacije o potraživanjima vrijednim 180 miliona a koja su na kraju otkupljena za 32 miliona od strane privatne firme jer ih IRB nije bila u mogućnosti naplatiti.

Opasnim namjerama vladajućeg režima koje su usmjerene na potpuno ovladavanje i zarobljavanje procesa donošenja odluka u pitanjima koja su od životnog značaja za građane, svjedoči i prijedlog izmjena Zakona o geološkim istraživanjima koji se takođe našao pred narodnim poslanicima a kojim se lokalnim zajednicama oduzima mogućnost da spriječe eksploataciju prirodnih sirovina koje ugrožavaju njihovu sredinu.

U cjelini gledano, predložene izmjene ne samo da ugrožavaju nezavisnost i stabilnost IRB-a kao katalizatora privrednog rasta nego dovode u pitanje održivost platnog prometa svih privrednih subjekata u Republici Srpskoj, banaka koje posluju sa IRB-om te fizičkih lica koja su korisnici kreditnih i drugih sredstava plasiranih putem ove institucije.

Transparency International poziva Vladu Republike Srpske da povuče navedene prijedloge a narodne poslanike da odbace ove izmjene koje nemaju karakter opšteg zakonskog okvira koji radi u korist građana već omogućavaju stavljanje institucija društva u službu grupe moćnika koji žele očuvati svoje bogatstvo stečeno koruptivnim djelovanje i izbjeći sankcije za takvo ponašanje.

Press rls_03.07.24_

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.