Saopštenja i najave

TIBiH: Borba protiv korupcije svjesno opstruisana – prioritet vlasti je zadržavanje kontrole nad institucijama

Sarajevo, 12. decembar 2024. godine – Bosna i Hercegovina još uvijek nije postigla značajan napredak u borbi protiv korupcije, koja ostaje ozbiljan problem i zahtijeva...

Izvještaji za Medije

TIBiH: Borba protiv korupcije svjesno opstruisana – prioritet vlasti je zadržavanje kontrole nad institucijama

Sarajevo, 12. decembar 2024. godine – Bosna i Hercegovina još uvijek nije postigla značajan napredak u borbi protiv korupcije, koja ostaje ozbiljan problem i zahtijeva intenzivnije napore za ostvarivanje dosljednih rezultata u suzbijanju korupcije. Neusklađenost zakonskog okvira u ključnim oblastima unutar BiH nastavlja da sprječava borbu protiv korupcije. Pravni okvir za sprječavanje korupcije je i dalje nepotpun, dok usvojeni antikorupcijski zakoni nisu dosljedno i efikasno provedeni, a ključni mehanizmi i tijela za sprječavanje i borbu protiv korupcije na različitim nivoima ostaju fragmentirani i nekoordinisani.

Iako građani Bosne i Hercegovine očekuju rezultate u borbi protiv korupcije, posebno korupcije na visokom nivou, nacrti važnih zakona godinama čekaju na usvajanje, a vlasti u BiH pokazuju malo volje za uspostavljanje nezavisnih i efikasnih institucija za njihovu provedbu. Ovo su bile teme konferencije “Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH”.

„Borba protiv korupcije ključna je prvenstveno za Bosnu i Hercegovinu i njene građane. Jednako tako nema ni napretka ka članstvu u EU bez iskoraka u oblasti u vladavine prava. Uprkos napretku u usvojenim strategijama i istragama, i dalje je ozbiljan problem mali broj pravosnažnih presuda u predmetima korupcije na visokom nivou. Institucionalne reforme, profesionalizacija antikorupcijskih tijela i napori na harmonizaciji su ključni za održive rezultate. EU nastavlja podržavati napore BiH u jačanju vladavine prava i borbi protiv korupcije”, istakla je Aurelie Valtat, šefica Sekcije za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji EU u BiH.

“Korupcija ostaje jedna od najvećih prijetnji napretku Bosne i Hercegovine. Međutim, korupcija nije neizbježna komponenta upravljanja; protiv nje se može boriti pravilnim strategijama, politikama i liderstvom. Današnje odluke oblikovaće budućnost narednih generacija, te je od izuzetne važnosti da se donose s najvišim etičkim standardima. Zajedno s našim partnerom Transparency Internationalom, Švedska podržava Bosnu i Hercegovinu u izgradnji saveza, razmjeni najboljih praksi, usklađivanju antikorupcijskih napora te promovisanju transparentnosti i odgovornosti,” rekla je ambasadorica Švedske u BiH, H.E. Helena Lagerlöf.

Na konferenciji je posebno ukazano na potrebu uspostavljanja efikasnog sistema za sprječavanje sukoba interesa, u skladu s međunarodnim standardima. Postoje kašnjenja u primjeni zakona na nivou institucija BiH, što znači da sukobi interesa na ovom nivou vlasti ostaju neriješeni. Nije bilo napretka u zakonima na nivou entiteta, pri čemu je situacija najalarmantnija u Federaciji BiH, gdje već više od deset godina ne postoji tijelo odgovorno za odlučivanje o sukobu interesa. Kao posljedica ovoga, više od 230 javnih funkcionera u Federaciji trenutno obavlja višestruke funkcije, koje često predstavljaju sukob interesa, dok institucije zaključuju ugovore s porodičnim firmama javnih funkcionera ili imenuju članove porodice na ključne pozicije bez odgovornosti ili posljedica. U Republici Srpskoj nedavne izmjene zakona dodatno su oslabile postojeći okvir, dok su veliki propusti u radu nadležne Komisije dodatno naglasile hitnost sveobuhvatnih reformi kako bi se uspostavio dosljedan i efikasan sistema za prevenciju sukoba interesa.

I u drugim oblastima su prepoznate manjkavosti koje, uprkos određenim izmjenama u prethodnom periodu, i dalje ometaju efikasnu prevenciju korupcije. Preduslov za kvalitetne procese donošenja odluka i efikasnu kontrolu rada institucija su unapređenje i usklađivanje zakona o slobodi pristupa informacijama na svim nivoima. Također, neophodno je usvojiti zakon o zaštiti prijavilaca nepravilnosti u Federaciji BiH, dok je na ostalim nivoima vlasti potrebno ojačati mehanizme za njihovu zaštitu. Time bi se omogućila bolja podrška prijaviocima korupcije i efikasnije otkrivanje nepravilnosti. Nove odredbe Izbornog zakona nisu postigle cilj sprečavanja zloupotrebe javnih resursa, što naglašava potrebu za jačom kontrolom i odgovornošću.

„Dugogodišnji trend pogoršanja stanja korupcije u BiH, pored razarajućih društvenih i ekonomskih posljedica, dovodi i do paralize i disfunkcionalnosti institucionalnog okvira. Takvo stanje ima nesumnjivo i sigurnosne implikacije, čineći zemlju pogodnim tlom za djelovanje organizovanih kriminalnih grupa i različitih ekstremističkih organizacija. Životni standard građana takođe je snažno uslovljen nivoom korupcije, što potvrđuje i podatak da je GDP per capita u BiH tek na nivou od 36% od EU 27 prosjeka, i kao takav manji je čak i od regionalnog prosjeka zapadnog Balkana” izjavio je Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH.

Press rls_12.12.24

TI BiH poziv na konferenciju „Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH“

Sarajevo, 11. decembar 2024. godine – Transparency International u BiH (TI BiH) organizuje konferenciju pod nazivom „Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv...

Izvještaji za Medije

TI BiH poziv na konferenciju „Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH“

Sarajevo, 11. decembar 2024. godine – Transparency International u BiH (TI BiH) organizuje konferenciju pod nazivom „Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH“, koja će se održati 12. decembra 2024. godine u hotelu Evropa u Sarajevu, sa početkom u 10:00 časova.

Tokom konferencije, TI BiH će predstaviti izvještaj o stanju antikorupcijskog okvira u BiH. Izvještaj obuhvata analizu postojećih zakonskih rješenja, izazove u njihovoj implementaciji, te prepreke i preporuke za unapređenje antikorupcijskih mehanizama.

U nastavku, kroz dva tematska panela, učesnici će razmotriti teme „Odgovornost za rezultate u borbi protiv korupcije“ – diskusija o odgovornosti nadležnih institucija i političkih aktera za ostvarene rezultate u borbi protiv korupcije, te „Upravljanje sukobom interesa“ – analiza zakonske regulative i prijedlozi za unapređenje mehanizama prevencije sukoba interesa, s posebnim fokusom na Federaciju BiH.

Konferencija se održava uz finansijsku podršku Švedske i Evropske unije.

Izjave za medije su predviđene u 10:15.

Najava za medije_12.12.2024

Dnevni red u nastavku

 

Konferencija „Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH“

Hotel Evropa, Sarajevo, 12. decembar 2024. godine

Dnevni red
10:00 – 10:30 – Registracija učesnika
10:15 – 10:30 – Izjave za medije
10:30 – 10:45 – Uvodna izlaganja
 Aurelie Valtat, šefica Sektora za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja, Delegacija Evropske unije u BiH
 Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora, Transparency International u BiH
10:45 – 11:00 – Prezentacija izvještaja – Platforma odgovornosti
 Edo Kanlić, Menadžer za zagovaranje i javne politike, Transparency International u BiH
11:00 – 12:15 – Panel I: Odgovornost za rezultate u borbi protiv korupcije
 Alfredo Strippoli, šef odjeljenja za vladavinu prava, Delegacija Evropske unije u BiH
 Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarna skupština BiH
 Zdenko Ćosić, delegat u Domu naroda, Parlamentarna skupština BiH
 Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency International u BiH
 Darko Brkan, izvršni direktor Udruženja „Zašto Ne“
12:15 – 12:35 – Kafe pauza
12:30 – 12:45 – Ključno obraćanje
 Nj.E. Ambasadorica Helena Lagerlöf, Ambasada Švedske u BiH
12:45 – 14:00 – Panel II: Upravljanje sukobom interesa
 Mirna Brešan, savjetnica za vladavinu prava u Delegaciji Evropske unije u BiH
 Ivana Korajlić, izvršni direktor, Transparency International u BiH
 Admir Čavalić, zastupnik, Predstavnički dom Parlamenta FBiH
 Dejan Ružić, Komisija za sukob interesa BiH
 Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo

 

 

 

Reforma pravosuđa ključna za borbu protiv korupcije

Sarajevo, 9. decembar 2024. godine – U Sarajevu je danas obilježen 9. decembar, Međunarodni dan borbe protiv korupcije, što je bila prilika da se istakne hitna potreba za...

Izvještaji za Medije

Reforma pravosuđa ključna za borbu protiv korupcije

Sarajevo, 9. decembar 2024. godine – U Sarajevu je danas obilježen 9. decembar, Međunarodni dan borbe protiv korupcije, što je bila prilika da se istakne hitna potreba za jačanjem borbe protiv korupcije i jačanjem vladavine prava. Konferencija je pružila platformu ključnim institucijama da se uključe u dijalog o državi i mogućim rješenjima u oblasti reforme sektora pravde.
Korupcija u Bosni i Hercegovini i dalje predstavlja ozbiljnu zabrinutost te zahtijeva intenziviranje napora za postizanje dosljednog rezultata u borbi protiv korupcije. Potrebne su reforme pravosuđa koje se bave sistemskim izazovima, vraćanjem povjerenja javnosti i podržavanjem vladavine prava. Kako bi se to ostvarilo BiH mora uspostaviti efikasnu Strategija reforme sektora pravde, što je prije moguće. Nadalje, očekuje se da ključni zakoni – odnosno Zakon o VSTV-u i Zakon o sudovima BiH – budu usklađeni sa standardima EU, a civilno društvo ima važnu ulogu u davanju prijedloga kreatorima politike o tome kako oblikovati buduću reformu pravosuđa. Ovo su neke od poruka s konferencije koju su organizovali Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) i projekat EU4Justice, uz podršku Evropske unije.

“Za Bosnu i Hercegovinu ne može biti napretka ka članstvu u EU bez napretka u vladavini prava i borbi protiv korupcije. Ovo nije samo bitno za put ka EU, već će poboljšati kvalitet života ljudi u Bosni i Hercegovini i potaknuti dugoročni razvoj. Nastavit ćemo biti lojalan partner Bosni i Hercegovini podržavajući napore za jačanje vladavine prava i borbu protiv korupcije. Građani ove zemlje očekuju da će to biti prioritet političkih aktera i mogu računati na našu podršku,” rekao je Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

Na konferenciji, koja je okupila predstavnike institucija sa svih nivoa vlasti, međunarodnih i regionalnih organizacija, u okviru dva panela, razgovaralo se o trenutnom stanju reforme pravosuđa te posljedicama izostanka reformi na raširenu korupciju u zemlji.

Ministar pravde BiH Davor Bunoza, jedan od uvodničara rekao je: „Reforma pravosuđa je težak put koji moramo prijeći na putu ka EU. Zakone moramo donositi i primjenjivati zbog nas samih. Usklađivanje propisa s EU pravnom stečevinom će uvijek za posljedicu imati veći stupanj vladavine prava. Reforma pravosuđa je započeta, rezultati neće doći preko noći.“

Na konferenciji je ukazano na važnost da reforme moraju dovesti do nezavisnosti, efikasnosti i integriteta pravosuđa, koje će moći procesuirati slučajeve korupcije na visokom nivou i odgovoriti na ključne izazove s kojima se BiH suočava. Takođe, naglašeno je da je neophodno ojačati mehanizme integriteta i odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija, kao i smanjiti neprimjerene utjecaje unapređenjem procesa imenovanja sudija i tužilaca.

„Pravosuđe u BiH se nalazi u stanju potpune institucionalne zarobljenosti, što za posljedicu ima nekažnjivost političke korupcije, a nerijetko i instrumentalizaciju pravosuđa radi ostvarivanja partikularnih interesa upravo vladajuće oligarhije. Nažalost, i pored činjenice da se reforme na jačanju vladavine prava i jačanju integriteta u samom pravosuđu visoko prioritiziraju u procesu evropskih integracija, njihovi dosadašnji efekti bi se teško mogli drugačije okarakterisati osim kao farsa“, izjavio je Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH.

Naglašena je potreba da se obezbijedi kako transparentnost procesa tako i kvalitetno sistemsko rješenje u vezi s novim Zakonom o VSTV-u te su upućeni komentari i prijedlozi za poboljšanje, posebno kada je u pitanju preciziranje odredbi o sprečavanju sukoba interesa, imenovanju tužilaca i sudija, kao i članova Vijeća, a razgovarano je o kriterijumima za izbor članova Vijeća. Bilo je riječi i o važnosti međuinstitucionalne saradnje, oduzimanju imovine i finansijskim istragama kao preduslovu za efikasniju borbu protiv korupcije.

„Iako ni sami nismo u potpunosti zadovoljni postignutim, očekujemo da će dosadašnji napori biti prepoznati, kao i rezultati koje niko ne može zanemariti. Između ostalog, imamo bivšeg premijera Vlade FBiH, bivšeg državnog ministra, koji su osuđeni za korupciju na visokom nivou, a jednom od njih se trenutno sudi pred Sudom BiH. Istragama pokrenutim krajem prošle i ove godine, koje su rezultirale lišenjem slobode bivšeg predsjednika Suda BiH i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije, kao i istragom protiv bivšeg direktora Granične policije, koji je u bijegu, pokazali smo odlučnost da procesuiramo sve one za koje nađemo dokaze, bez obzira na njihov status ili funkciju koju obavljaju,“ istakao je Milanko Kajkanić, glavni tužilac Tužilaštva BiH.

Uz podršku EU, ekonomski savjetnici su bili od vitalnog značaja u pomaganju tužilaštvima u finansijskim istragama privrednog kriminala, organizovanog kriminala i korupcije. Njihovi napori su rezultirali 91 prvostepenom osuđujućom presudom, 13 drugostepenim, 15 pravosnažnih oslobađajućih presuda i 16 prvostepenih oslobađajućih presuda. Ovo naglašava potrebu za sistemskim rješenjem kako bi se osigurala njihova stalna uloga i kontinuirana podrška tužiocima, omogućavajući efikasno rješavanje složenih predmeta.

„Projekat EU4Justice dao je doprinos artikulaciji aktivnosti i relevantnih indikatora Akcionog plana s mjerama Reformskog programa, a koje se tiču borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Nedavno, 26. septembra 2024. godine, Projekat je bio uključen u izradu ‘Smjernica za glavne tužioce o uspostavljanju sistema interne koordinacije za oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalom’ koje je usvojilo VSTV BiH. Smjernice će osigurati dosljednu i usklađenu praksu u cijeloj BiH i olakšati određivanje prioriteta u slučajevima organiziranog kriminala i korupcije koji sadrže imovinsku korist stečenu kriminalom,“ zaključila je Isabelle Arnal, voditeljica tima EU4Justice projekta.

Press rls_9.12.24

Poziv na konferenciju povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji s projektom EU4Justice Faza II i uz podršku Evropske...

Izvještaji za Medije

Poziv na konferenciju povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji s projektom EU4Justice Faza II i uz podršku Evropske unije, organizira konferenciju pod nazivom „Reforma pravosuđa kao katalizator za borbu protiv korupcije“.

Konferencija će se održati u ponedjeljak, 9. decembra 2024. godine, u hotelu Mövenpick Sarajevo (Fra Filipa Lastrića 2), s početkom u 10:30 sati.

Konferencija  će se fokusirati na poticanje diskusije o trenutnom stanju u oblasti reforme pravosudnog sektora, najvažnijim koracima koji se trebaju provoditi kako bi se poboljšalo trenutno stanje, kao i na utjecaj nedostatka reformi kao adekvatan odgovor na raširenu korupciju u zemlji. Drugi dio konferencije je posvećen debati o važnosti međuinstitucionalne saradnje, oduzimanju imovine i finansijskim istragama kao preduslovima za efikasniju borbu protiv korupcije. Panelisti na konferenciji će biti relevantni predstavnici izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti, agencija za provođenje zakona, kao i predstavnici organizacija civilnog društva i medija.

Konferencija će okupiti predstavnike institucija sa svih nivoa vlasti, međunarodnih i regionalnih organizacija i inicijativa koje djeluju u BiH, kao i organizacija civilnog društva i medija.

Izjave za medije su planirane od 10:00 do 10:30, a na raspolaganju će vam biti sljedeći sagovornici:

  • Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unijje u Bosni i Hercegovini
  • Davor Bunoza, ministar pravde BiH
  • Hajro Pošković, zamjenik direktora Sekreterijata VSTV-a
  • Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency International BiH

Srdačno,

Isabelle Arnal, 

Voditeljica tima EU4Justice Faza II

Ivana Korajlić

Izvršna direktorica Transparency International u BiH

Poziv za medije_Tematski dijalog_9. decembra_BHS

Ministarstvo saobraćaja i veza RS nastavlja ignorisati sudske odluke, uprkos četvrtoj presudi u korist TI BiH

Okružni sud u Banjoj Luci usvojio je četvrtu tužbu Transparency International u BiH (TI BiH) protiv Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, te ponovo naložio...

Izvještaji za Medije

Ministarstvo saobraćaja i veza RS nastavlja ignorisati sudske odluke, uprkos četvrtoj presudi u korist TI BiH

Okružni sud u Banjoj Luci usvojio je četvrtu tužbu Transparency International u BiH (TI BiH) protiv Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, te ponovo naložio Ministarstvu da mora jasno obrazložiti zašto je Ugovor o koncesiji za autoput Banja Luka–Prijedor proglašen izuzetkom od objavljivanja. U presudi je istaknuto da je Ministarstvo umjesto javnog, zaštitilo komercijalne interese kineskog investitora, bez testa javnog interesa i navođenja konkretnih poslovnih gubitaka koji bi nastali objavljivanjem informacija iz Finansijskog modela, čime je pogrešno primijenjen Zakon o slobodi pristupa informacijama.

Prema mišljenju Suda, čak i da su komercijalni interesi kineske kompanije ugroženi, Ministarstvo je bilo dužno procijeniti da li bi objava informacija iz Ugovora koje se tiču načina finansiranja izgradnje i procjene dobiti od naplate putarina na ovom autoputu, donijela veću korist po društvo i javni interes, u odnosu na zaštitu povjerljivih komercijalnih interesa koncesionara.

Uprkos jasnim zakonskim obavezama i četiri sudske odluke, Ministarstvo nastavlja uskraćivati pristup ključnim informacijama iz Ugovora za izgradnju autoputa Banja Luka–Prijedor, pozivajući se na paušalne tvrdnje o poslovnoj tajni.

Osim ovih povreda, Ministarstvo je u svojoj odluci uskratilo pravo na žalbu, čime su, osim Zakona o slobodi pristupa informacijama, prekršeni i Zakon o upravnom postupku, ali i Ustav Republike Srpske, kojima je garantovano pravo na izjavljivanje žalbe. TI BIH podsjeća da je u ovom predmetu i Institucija ombudsmana za ljudska prava 2022.godine donijela preporuku, u kojoj je naložila Ministarstvu saobraćaja i veza RS da postupi po izjavljenoj žalbi.

Od 2021. godine TI BiH pokušava dobiti informacije o svim bitnim elementima ugovora o izgradnji jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata za koji postoji jasan interes javnosti, zbog sumnji da je ovaj posao zaključen pod štetnim uslovima za Republiku Srpsku.

U konkretnom slučaju TI BIH nije ostvario pravo na pristup informacijama, uprkos tome što su četiri upravna spora okončana u njegovu korist, a sva rješenja Ministarstva su poništena. Od Suda je traženo da obavijesti Republičku upravnu inspekciju zbog kontinuiranog nepostupanja Ministarstva po presudama, kao i da Sud sam riješi stvar, međutim Sud je to odbio, iako je očigledno da Ministarstvo zloupotrebljava procesna ovlaštenja na štetu TI BIH.

Press rls_29.11.24

TI BiH ORGANIZUJE KONFERENCIJU „EVROPSKI PUT BIH: OD POLITIČKOG DOGOVORA DO INSTITUCIONALNE TRANSFORMACIJE“

Sarajevo, 28. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje konferenciju pod nazivom „Evropski put BiH: Od političkog dogovora...

Izvještaji za Medije

TI BiH ORGANIZUJE KONFERENCIJU „EVROPSKI PUT BIH: OD POLITIČKOG DOGOVORA DO INSTITUCIONALNE TRANSFORMACIJE“

Sarajevo, 28. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje konferenciju pod nazivom „Evropski put BiH: Od političkog dogovora do institucionalne transformacije“, koja će se održati u petak, 29. novembra 2024. godine, u hotelu Holiday u Sarajevu, sa početkom u 10:30 časova.

S obzirom na to da se u narednom periodu očekuje ispunjenje ključnih zahtjeva Evropske komisije za početak pregovora o članstvu u EU, konferencija će obuhvatiti diskusije o najvažnijim izazovima, a poseban naglasak biće stavljen na funkcionisanje mehanizma koordinacije i proces izrade Programa integrisanja.

U toku konferencije će biti predstavljene publikacije „Analiza nacrta Programa integrisanja BiH i regionalna komparativna analiza“ i „Sistem koordinacije EU integracija u kontekstu nadležnosti u BiH – kako sistem učiniti funkcionalnim?“ koje doprinose boljem razumijevanju i unapređenju efikasnosti ovih procesa.

Konferencija će okupiti predstavnike institucija sa svih nivoa vlasti u BiH, međunarodne zajednice, organizacija civilnog društva i medija, a organizuje se uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH.

Konferencija će se održati u petak, 29. novembra 2024. godine, u hotelu Holiday u Sarajevu, sa početkom u 10:30 časova.
Izjave za medije su predviđene u 10:15h.

Najava za medije – 28.11.2024

Dnevni red u nastavku

Konferencija:

Evropski put BiH: Od političkog dogovora do institucionalne transformacije

Hotel Holiday, Sarajevo

29.11.2024. godine

Dnevni red:

10:00 – 10:30 – Registracija učesnika

10:15 – 10:30 – Izjave za medije

10:30 – 10:45 – Uvodna obraćanja

  • Nj.E. Henk van den Dool, ambasador Kraljevine Nizozemske u BiH
  • Ivana Korajlić, izvršni direktor TI BiH

10:45 – 11:00 – Prezentacija analize: „Analiza nacrta Programa integrisanja BiH i regionalna komparativna analiza“

11:00 – 11:15 – Prezentacija nalaza „Sistem koordinacije EU integracija u kontekstu nadležnosti u BiH – kako sistem učiniti funkcionalnim?“

11:15 – 11:45 – Kafe pauza

11:45 – 13:45 – Panel diskusija

  • Aurelie Valtat, Odjel za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji Evropske unije u BiH
  • Feđa Alikadić, ured Vlade Federacije BiH za evropske integracije
  • Elmir Sadiković, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
  • Edo Kanlić, Transparency International u BiH

13:45 – 14:00 – Zaključna razmatranja

14:00 – Ručak

Tužilaštvo BiH obustavilo istragu protiv Milorada Dodika iako je javno priznao da prisluškuje opoziciju

Banja Luka, 26. novembar 2024. godine – Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donijelo je Naredbu o obustavi istrage protiv Milorada Dodika, iako je javno izjavio da prisluškuje...

Izvještaji za Medije

Tužilaštvo BiH obustavilo istragu protiv Milorada Dodika iako je javno priznao da prisluškuje opoziciju

Banja Luka, 26. novembar 2024. godine – Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donijelo je Naredbu o obustavi istrage protiv Milorada Dodika, iako je javno izjavio da prisluškuje opoziciju. Ova izjava izrečena je na 13. Posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) još 20.5.2020. godine. Devet dana kasnije, nakon prijave Transparency International u BiH te predstavnika opozicije, Tužilaštvo BiH je zatražilo da se izvrše prve provjere, ali je Naredba o sprovođenju istrage donesena tek u septembru 2022. godine, i to nakon što je Dodik izjavio da prisluškuje i ambasadora SAD-a u BiH.

Kako je naredba o sprovođenju istrage donesena prekasno, odnosno tek dvije godine nakon što je ovo krivično djelo prijavljeno, po mišljenju TI BIH, izgubljeno je značajno vrijeme za prikupljanje dokaza. Iz tužilačke odluke proizilazi da pojedini dokazi čak nisu ni mogli  biti prikupljeni, jer se čuvaju maksimalno godinu dana, zbog čega se otvara pitanje zašto se na donošenje naredbe o sprovođenju istrage čekalo pune dvije godine? Tužilaštvo navodi da je uspostavilo saradnju sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH (OSA) kojoj je data mogućnost provjere ovih navoda bez detaljnog obrazloženja.

Također, izvršene su provjere u cilju utvrđivanja mogućnosti vještačenja određenog servera preko kojeg se vrše zakonita presretanja telekomunikacija a kako bi se utvrdilo da li na istom postoje zabilježene komunikacije koje ukazuju na eventualno nezakonito presretanje. Navedenim provjerama utvrđeno je da se na serveru čuvaju podaci maksimalno godinu dana kao i da je izuzimanje servera radi pregleda ili vještačenja skoro nemoguće jer bi se na taj način ugrozile sve istrage u kojima je u toku provođenje posebnih istražnih radnji. Naime Zakonito presretanje komunikacija bi moralo biti prekinuto, a ne postoji drugi server“, navodi se u tužilačkoj odluci.

Iz odluke Tužilaštva BiH takođe proizilazi da su u ovom predmetu saslušani brojni svjedoci, ali ne i osumnjičeni Milorad Dodik. Treba naglasiti da je postupajući tužilac imao mogućnost da sprovede posebne istražne radnje prema osumnjičenom, imajući u vidu da mu se na teret stavljalo krivično djelo Neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, međutim, u odluci nije navedeno da su ove radnje preduzimane. TI BiH je uputio pritužbu Glavnom tužiocu Tužilaštva BiH, te ukazao na nedostatke konkretnog postupka.

Treba napomenuti da su u ovom predmetu saslušani brojni svjedoci, prije svega tadašnji poslanici opozicije  Nebojša Vukanović, Draško Stanivuković, Ivanka Marković, Miladin Stanić, Nedeljko Glamočak, Davor Šešić, Milan Tubin, Zoran Vidić i Tomica Stojanović i Branislav Borenović. Saslušan je i tadašnji ministar unutrašnjih poslova RS  Dragan Lukač kome se Dodik obraćao na spornoj sjednici kada je javno iznosio da prisluškuje opozicione poslanike, te čak prenosio detalje navodno snimljenih telefonskih razgovora.

U istrazi je po nalogu Tužilaštva BiH angažovana i SIPA koja je provjeravala, kako se navodi, aktivnosti MUP-a RS vezane za korištenje opreme koja se koristi za provođenje posebnih istražnih radnji “nadzor i snimanje tehničkih komunikacija”.

S obzirom da je Dodik konkretno tvrdio da posjeduje telefonski snimak  Nebojše Vukanovića i Draška Stanivukovića, Tužilaštvo BiH je u martu ove godine izdalo naloge Graničnoj policiji BiH, SIPA-i  i MUP-u RS, da se izvrše provjere da li su telefoni dvojice tadašnjih poslanika bili predmet posebnih istražnih radnji od novembra 2018. do sporne sjednice 2020. godine, međutim iz Odluke nije vidljivo da li je Tužilaštvo provjeravalo da li je sporni telefonski razgovor zvučno snimljen.

Ove tri institucije obavijestile su Tužilaštvo da njihovi telefoni nisu bili predmet posebnih istražnih radnji, a iz saslušanja dva poslanika Tužilaštvo nije moglo izvesti zaključak da li se Dodikove tvrdnje odnose na sadržaj telefonskih razgovora Stanivukovića i Vukanovića.

Iz svega je Tužilaštvo zaključilo da nema dovoljno dokaza da je Dodik počinio krivično djelo Neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, zbog čega je istraga i obustavljena.

Press rls_26.11.24

Novi zakon o VSTV na raskrsnici između struke i politike

Sarajevo, 5. novembar 2024. godine – Stručna javnost je nezadovoljna sadržajem Nacrta zakona o VSTV-u ali i samim procesom njegove izrade koji je tekao netransparentno, bez...

Izvještaji za Medije

Novi zakon o VSTV na raskrsnici između struke i politike

Sarajevo, 5. novembar 2024. godine – Stručna javnost je nezadovoljna sadržajem Nacrta zakona o VSTV-u ali i samim procesom njegove izrade koji je tekao netransparentno, bez učešća javnosti i predstavnika pravosuđa i uz zabrinjavajući stepen uticaja izvršne vlasti u kreiranju jednog od najvažnijih reformskih zakona u procesu EU integracija Bosne i Hercegovine.
Nacrt novog Zakona o VSTV-u ne sadrži jasne kriterije za odabir članova Vijeća čije imenovanje je i dalje podložno uticajima uz obavezu poštovanja etičkih kvota umjesto kvalifikacija kandidata, što sve ostavlja prostor za imenovanja koja mogu narušiti integritet i nezavisnost pravosudnog sistema.

Osim toga, novi Zakon o VSTV-u, čiji tekst je sačinila Radna grupa, a priredilo Ministarstvo pravde, sadrži mnoge manjkavosti koje se ogledaju u nedovoljno preciznim odredbama o sprečavanju sukoba interesa, prijave i provjere imovine dok su sastav Vijeća i komisija za imenovanja takođe problematični, poruka je okruglog stola „Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“ koji je održan u Sarajevu.

Od izuzetne je važnosti da se Ministarstvo pravde BiH očituje o komentarima i preporukama na nacrt zakona koje su uložila strukovna udruženja i predstavnici civilnog društva kako bi znali da li su iste uvažene od strane Radne grupe za izradu Zakona“ naveo je sudija Goran Nezirović, iznoseći preporuke i zapažanje Zajedničkog koordinacionog tijela sudija i tužilaca na tekst prijedloga Zakona.

Stavljanje fokusa na kompetentnost i mjerljive kriterijume stručnosti, nasuprot etničkoj pripadnosti ili regionalnoj zastupljenosti prilikom imenovanja sudija i tužilaca takođe su neke od preporuka Venecijanske komisije i EU koje nisu uvažene prilikom izrade novog prijedloga zakona.

„Uočene su mnoge manjkavosti koje se odnose na nedovoljno precizne odredbe o kriterijumima za izbor članova Vijeća, proces imenovanja sudija i tužilaca, sprečavanju sukoba interesa, provjeru imovine“ rekla je Ivana Korajlić, izvršni direktor TI BiH komentarišući prednacrt novog Zakona o VSTV-u ističući da se ne smije dopustiti da se ostavlja prostor za različita tumačenja, već se mora iskoristiti prilika da se propiše jasan sistem odgovornosti, ali i visoki kriterijumi za imenovanje, ocjenjivanje i integritet sudija i tužilaca.

Transparency International u Bosni i Hercegovini je, u saradnji sa Zajedničkim koordinacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine organizovao okrugli stol na kom su predstavnici pravosuđa, stručna javnost i nevladine organizacije iznijeli komentare i analize predloženog zakonskog rješenja koje u sadašnjoj formi sadrži mnoge nedostatke.

TI BiH je ovom prilikom apelovao na donosioce odluka da suštinski unaprijede nacrt u skladu sa preporukama Venecijanske komisije, ali i stručne javnosti u BiH, posebno kada je riječ o kriterijumima za izbor članova VSTV, transparentnosti i meritornosti u procesu imenovanja sudija i tužilaca. Ponovljena je zabrinutost da Prijedlog zakona ne definiše način imenovanja članova komisija niti mehanizme testiranja kandidata za pravosudne funkcije što ostavlja prostor za manipulacije procesom imenovanja dok je za definisanje mnogih ključnih pitanja predviđeno donošenje podzakonskih akata, što umanjuje kvalitet konačnog rješenja i dodatno isključuje javnost i struku iz procesa definisanja odredbi za smanjenje neprimjerenih uticaja i nepravilnosti.

Zakon o VSTV-u je jedan od ključnih reformskih zakona, od kojeg zavisi kompletno funkcionisanje pravosuđa, a samim tim i funkcionisanje društva u cjelini, te zahtjeva temeljan i sistemski pristup. Zbog toga je neophodno spriječiti usvajanje neadekvatnih i krnjih zakonskih rješenja čije posljedice mogu biti dalekosežne, dok se postavlja pitanje istinske posvećenosti sprovođenju suštinskih reformi neophodnih za uspostavljanje minimuma odgovornosti i vladavine prava u BiH.

 

Press rls_5.11.24

 

 

TI BiH ORGANIZUJE OKRUGLI STO “NOVI ZAKON O VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU: RASKRSNICA IZMEĐU STRUKE I POLITIKE“

Sarajevo, 01. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji sa Zajedničkim koordionacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i...

Izvještaji za Medije

TI BiH ORGANIZUJE OKRUGLI STO “NOVI ZAKON O VISOKOM SUDSKOM I TUŽILAČKOM VIJEĆU: RASKRSNICA IZMEĐU STRUKE I POLITIKE“

Sarajevo, 01. novembar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) u saradnji sa Zajedničkim koordionacionim tijelom sudija i tužilaca Bosne i Hercegovine, uz podršku Europske unije, organizuje okrugli stol pod nazivom “Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“, koji će se održati u Sarajevu, hotel Bristol, 04. novembra 2024. godine, s početkom u 10:00 sati.

Cilj okruglog stola će biti uključivanje stručne zajednice u proces izrade Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću i analiza predloženog zakonskog rješenja u pogledu sastava Vijeća i njegovu nezavisnost, odredbi o sukobu interesa i prijavi imovine, načinu izbora i nadležnosti pomoćnih tijela VSTV-a, te disciplinskih postupaka i ostalih mehanizama za osiguravanje integriteta sudija i tužilaca.

Panelisti na okruglom stolu će biti predstavnici relevantnih institucija i tijela zaduženih za borbu protiv korupcije, stručnjaci iz ove oblasti kao i predstavnici međunarodnih institucija, organizacija civilnog društva i medija u BiH.

Okrugli sto će se održati u ponedjeljak, 4. novembra 2024. godine, hotel Bristol (Mövenpick Hotel Sarajevo) u Sarajevu, sa početkom u 10:00 sati.

Izjave za medije su predviđene u 09:30h

 

Najava za medije – 1.11.2024

 

Dnevni red u nastavku

 

 

Okrugli stol “Novi Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“

Sarajevo, Hotel Bristol (Mövenpick Hotel Sarajevo) 04.11.2024. godine

 

Nacrt dnevnog reda:

09:30 – 10:00 Izjave za medije

09:50 – 10:00 Registracija učesnika

10:00 – 10:10 Uvodno obraćanje

  • Elmerina Ahmetaj Hrelja, Delegacija Europske unije u BiH
  • Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH
  • Ivana Korajlić, izvršni direktor Transparency International u BiH

10:10 – 11:00 UVODNA IZLAGANJA

  • Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH – Tema: Opšte odredbe Zakona o VSTV-u, sastav Vijeća, način i postupak izbora članova Vijeća
  • Halil Lagumdžija i Sana Čengić, Visoko sudsko i tužilačko vijeće– Tema: Imenovanja sudija i tužilaca i funkcionisanje vijeće
  • Mirza Hadžiomerović, zamjenik glavnog disciplinskog tužioca u Uredu disciplinskog tužioca – Tema: Ured disciplinskog tužioca i disciplinski postupak

11:00 – 12:30 DISKUSIJA NA TEME UVODNOG IZLAGANJA

12:30 – 13:30 Ručak

13:30 – 14:20 UVODNA IZLAGANJA

  • Miloš Davidović, asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu -Tema: Ocjenjivanje sudija i tužilaca
  • Ivana Korajlić, izvršni direktor Transparency International u BiH – Tema: Mehanizmi integriteta, sukob interesa i imovinski kartoni

14:20 – 16:00 DISKUSIJA NA TEME UVODNOG IZLAGANJA

Vlada RS nezakonito krila zapisnike sa sjednica

Banja Luka, 18. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH dobio je spor protiv Vlade Republike Srpske zbog odbijanja da objavi zapisnike sa sjednica na kojima je...

Izvještaji za Medije

Vlada RS nezakonito krila zapisnike sa sjednica

Banja Luka, 18. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH dobio je spor protiv Vlade Republike Srpske zbog odbijanja da objavi zapisnike sa sjednica na kojima je utvrđen Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS.

Zbog spornog i netransparentnog procesa donošenja ovog zakona, za koji je postojao izražen javni interes jer duboko zadire u osnovna ljudska prava, TI BiH je od Vlade RS tražio zapisnike sa sjednica na kojima je utvrđen Prijedlog zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS. Generalni sekretarijat Vlade Republike Srpske je taj zahtjev odbio, tvrdeći, između ostalog, da objavljivanje traženih informacija, odnosno zapisnika sa sjednica Vlade, nije od javnog interesa.

TI BiH se nakon toga obratio sudu koji je donio presudu da je uskraćivanje traženih informacija nezakonito, te da su u Vladi nepravilno primjenjivali odredbe Zakona o slobodi pristupa informacijama. U presudi Okružnog suda u Banjaluci se posebno ukazuje na uskraćivanje Ustavom garantovanog prava na žalbu te nesprovođenje testa javnog interesa prilikom donošenja odluke.

Podsjećanja radi, Vlada Republike Srpske je u potpunoj tajnosti utvrdila Prijedlog Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija i uputila ga na usvajanje u Narodnoj Skupštini RS, a odluka o tome kada i na koji način je Prijedlog utvrđen nije bila dostupna javnosti. Tek nakon medijskih upita iz Vlade su stigle informacije da je pomenuti Prijedlog utvrđen na sjednici održanoj 21.3.2024., pred sam istek roka iako se u najavljenom dnevnom redu niti informaciji Vlade nakon održane sjednice usvajanje ovog Prijedloga nije navodilo.

Ova presuda je samo posljednji u nizu primjera nezadovoljavajućeg stepena transparentnosti koju pokazuju vlasti u Republici Srpskoj što potvrđuju i istraživanja koja je radio TI BiH po kojima samo 5 vlada u BiH redovno objavljuje odluke dok materijale sa održanih sjednica ne objavljuje niti jedna od 14 vlada u Bosni i Hercegovini, usljed čega raste nepovjerenje u rad institucija ali i prostor za zloupotrebe procedura i donošenje odluka koje nisu u javnom interesu.

Press rls_18.10.24_

TI BiH: Na izbornu kampanju potrošeno 10,8 miliona KM. Stranke i dalje nekažnjeno zloupotrebljavaju javne resurse

Sarajevo, 3. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH predstavio je rezultate monitoringa troškova izborne kampanje, koji pokazuju da su stranke do 1. oktobra...

Izvještaji za Medije

TI BiH: Na izbornu kampanju potrošeno 10,8 miliona KM. Stranke i dalje nekažnjeno zloupotrebljavaju javne resurse

Sarajevo, 3. oktobar 2024. godine – Transparency International u BiH predstavio je rezultate monitoringa troškova izborne kampanje, koji pokazuju da su stranke do 1. oktobra potrošile oko 10,8 miliona KM na bilborde, reklame u medijima (televizija i štampani mediji), oglase kompanije Meta i predizborne skupove. Najveće iznose potrošio je  SNSD (1,6 miliona KM), zatim slijede SDA (1,3 miliona KM),  SDP BiH (1 milion KM),  PDP (713hiljada KM) i HDZ (643 hiljade KM) . Najviše je potrošeno na oglašavanje na bilbordima (oko 6,2 miliona) zatim na predizborne skupove (2,6 miliona) dok vrijednost oglašavanja u najvećim medijima iznosi 1,6 miliona KM. Dodatno, prema podacima kompanije Meta, na online oglase preko Facebooka, Instagrama, i Whatsapp-a potrošeno je 254.000 KM do sada.

Ovi iznosi predstavljaju samo dio troškova, jer nisu uključeni troškovi oglašavanja i predizbornih skupova u u finišu izborne kampanje, kao ni drugi oblici oglašavanja koje nije moguće procijeniti, poput troškova Google oglasa, za koje ne postoje otvoreni podaci. Stranke su po novim odredbama Izbornog zakona bile dužne da sva sredstva za finansiranje kampanje prometuju preko posebnog računa, a tri dana prije dana održavanja izbora podnesu CIK-u konačan izvještaj о svim transakcijama sa tog računa, koji uključuje i izvore finansiranja. TI BIH je ranije ukazivao da su stranke prethodnih godina prijavljivali znatno manje troškove kampanje od onih koji se utvrde na terenu, jer većina nije imala legalne izvore kojima su mogla opravdati milionske iznose.

Više o temi finansiranja i troškovima kampanje na posvećenom tekstu na Transparentno.ba

Stranačka obilježja na otvaranju puteva, preko 2.500 primjera zloupotreba javnih resursa

Posmatrači TI BIH zabilježili su u posljednja 3 mjeseca preko 2570 primjera koji se mogu okarakterisati kao korišćenje javnih resursa za izbornu kampanju ili se radi o direktnom kršenju izbornog zakonodavstva.  Nadležnim institucijama podnesene su 123 prijave a Centralna izborna komisija je po prijavama TI BiH do sada izrekla 18 sankcija u ukupnom iznosu od 115.500 KM.  Ove kazne se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, po dijelu prijava još uvijek nije postupano, dok i dalje nekažnjeno prolaze brojni slučajevi zloupotrebu javnih resursa.

TI BIH je već ukazivao na brojne primjere indirektne kupovine glasova kroz podjelu jednokratnih subvencija, kroz koje je u posljednja tri mjeseca podijeljeno oko 60 miliona maraka sa svih nivoa vlasti. Ipak CIK je zauzeo stav da sva jednokratna davanja pred izbore za koja vlast tvrdi da je planirana budžetom ne predstavljaju zloupotrebu javnih resursa tako da su brojne prijave TI BiH odbačene. U samoj kampanji Vlada Brčko Distrikta izdvaja jednokratnu pomoć svim penzionerima od 100KM, dok je Vlada HNK jednokratno dala po 1000 KM za 5.700 budžetskih korisnika. Predsjednik RS je u samoj kampanji podijelio je 56 ugovora o dodjeli sitne stoke povratnicima u USK, dok je Vlada ZDK izdvojila jednokratno po 200 KM za preko 8.100 budžetskih korisnika.

CIK je do sada zaprimio ukupno 140 prijava za zloupotrebu javnih resursa, a do početka zadnje sedmice kampanje izrečeno je samo 7 sankcija od kojih većina za zloupotrebu sredstava komunikacije i objave na društvenim mrežama. U jednom od posljednjih slučajeva Gradonačelnik Banjaluke kažnjen je zbog promocije podjele kartica za besplatan prevoz penzionerima, iako je po istom osnovu CIK ranije odbio prijavu TI BIH, a zatim ponovo vodio postupak za istu stvar po prijavi drugog subjekta i izrekao sankciju od 15.000 KM.

CIK je donio i spornu odluku po prijavu TI BiH protiv SNSD-a, koju je osporio Sud BiH, a radi se o promociji te stranke na nizu skupova u okolini Banjaluke pod nazivom “Krajiško veče”. U prvobitnoj odluci CIK nije smatrao ništa spornim u tome što se sa govornice na ovim skupovima pozivalo na glasanje za kandidate ove partije, ali je nakon odluke Suda u ponovljenom postupku izrečena sankcija za preuranjenu kampanju. Ono što je posebno sporno jeste da se ne zna zvanično ko plaća ove manifestacije koje se održavaju pred svake izbore i predstavljaju ustaljeni vid kampanje kandidata SNSD-a.

U samoj kampanji nastavljena je i praksa izborne promocije putem infrastrukturnih projekata, a vrijednost započetih i završenih radova uz nekoliko većih projekata u ovom predizbornom periodu iznose 589 miliona KM. TI BiH je podnio i nove prijave CIK-u u brojnim slučajevima gdje su ovi radovi predstavljani kao uspjeh stranke, ali su sankcije izricane samo zbog preuranjene kampanje. Jedna od nedavnih prijava odnosi se na kandidata NES-a u Zavidovićima čiji se predizborni plakat nalazio na kamionima koji su asfaltirali lokalne puteve. Načelnik Žepča prije predizbornog skupa otvorio je lokalni put, a na samom događaju bila su brojna obilježja HDZ-a iako Izborni zakon jasno zabranjuje vođenje kampanje na događaju institucija.

Protiv ministra zdravstva BPK koji je i kandidat NIP-a za gradonačelnika Goražda prijava je podnesena zbog promocije usluge besplatnih pregleda sa logom političke partije, dok je CIK-u prijavljen slučaj iz Bolnice “Srbija” u Stanarima gdje su na plutu za prijem pacijenata dijeljeni predizborni materijali Ujedinjene Srpske.  TI BiH je već informisao javnost o prijavama protiv ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića zbog snimka na kojem obećava biračima u Višegradu da će urgirati na konkursu u policijskim agencijama za kandidate iz ove opštine “bez obzira da li su iz SNSD-a ili DNS-a.” Prijava je podnesena i protiv Milorada Dodika zbog govora na predizbornom skupu u kojem upozorava birače koji ne glasaju za kandidata njegove partije “da će imati smanjene šanse za život ako im zatreba operacija”.

Evidentiran je i 47 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe,  79 slučajeva  povećanog zapošljavanja pred izbore, 77 primjera omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda, javnog prevoza ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu. Po prijavama TI BiH sa liste predsjednika biračkih odbora i njihovih zamjenika uklonjeno je 41 lice za koja se utvrdilo da su povezana sa političkim partijama, dok je CIK odbio ukloniti preko 160 lica za koje je TI BiH dostavio dokaze o njihovoj povezanosti sa političkim partijama. Iz svega je evidentno da same tehničke izmjene Izbornog zakona u praksi nisu dale očekivane rezultate kako kod kažnjavanja zloupotrebe javnih resursa tako i kod sprečavanja uspostave stranačke kontrole nad biračkim odborima.

Press rls_03.10.24_

PressKit sadržaj sa konferencije

 

 

TI BIH PREDSTAVLJA PROCJENU TROŠKOVA IZBORNE KAMPANJE I REZULTATE MONITORINGA ZLOUPOTREBE JAVNIH RESURSA

Sarajevo, 02. oktobar 2024. godine – Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti  preliminarnu procjenu...

Izvještaji za Medije

TI BIH PREDSTAVLJA PROCJENU TROŠKOVA IZBORNE KAMPANJE I REZULTATE MONITORINGA ZLOUPOTREBE JAVNIH RESURSA

Sarajevo, 02. oktobar 2024. godineTransparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) organizuje pres konferenciju na kojoj će predstaviti  preliminarnu procjenu troškova izborne kampanje koja uključuju procjenu koštanja oglašavanja stranaka i kandidata na bilbordima, u medijima i na društvenim mrežama, kao i procjenu koštanja predizbornih skupova.

Takođe, na pres konferenciji biće predstavljen i treći periodični izvještaj o monitoringu predizbornih aktivnosti  koje su pratili terenski posmatrači  TI BiH a koji uključuje statističke pokazatelje i uočene primjerima zloupotreba javnih resursa i kršenja izbornog zakonodavstva u toku predizbornog perioda. Na konferenciji će biti riječi o postupanju nadležnih po dosadašnjim prijavama koje je TI BiH uložio protiv političkih subjekata.

Pres konferencija će se održati u četvrtak, 3. oktobra u 11:00 časova u Hotelu Europe u Sarajevu (sala Atrium).

Najava za medije – 2.10.2024

 

Nezadovoljavajuća primjena zakona o slobodi pristupa informacijama ugrožava transparentnost u BiH

Sarajevo, 27. septembar 2024. godine – Prekoračenje rokova, dostavljanje odgovora koji su nepotpuni ili slanje informacija u obliku koji nije propisan zakonom samo su neki od...

Izvještaji za Medije

Nezadovoljavajuća primjena zakona o slobodi pristupa informacijama ugrožava transparentnost u BiH

Sarajevo, 27. septembar 2024. godine – Prekoračenje rokova, dostavljanje odgovora koji su nepotpuni ili slanje informacija u obliku koji nije propisan zakonom samo su neki od pokazatelja neozbiljne i proizvoljne primjene zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, zbog čega je građanima otežan pristup podacima koji su po svojoj prirodi javni.

Skoro polovina javnih organa ne odgovara na zahtjev za slobodan pristup informacijama u zakonskom roku a tek nešto više od trećine institucija odnosno 140 od 394 obuhvaćenih istraživanjem, dostavilo je sve tražene podatke u zakonskom roku, pokazatelji su istraživanja koje prezentovano danas u Sarajevu u sklopu Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama.

Pristup informacijama jeste ključni pokazatelj stepena demokratičnosti države i to je mehanizam koji građanima daje mogućnost da učestvuje u javnim procesima“ izjavila je Aurélie Valtat, šefica Odjela za evropske integracije, politička i ekonomska pitanja pri Delegaciji Evropske unije u BiH u svom obraćanju na otvaranju konferencije „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“.

Sloboda pristupa informacijama je jedan od temelja transparentne i odgovorne javne uprave ali i tekovina na kojima počiva ideja EU te napredak na tom polju predstavlja jedan od najvažnijih aspekata za razvoj demokratije“ dodala je Valtat.

Istraživanje, koje je Transparency International u BiH sproveo u saradnji sa organizacijom „Vaša prava“ Bosne i Hercegovine u okviru projekta „Access for all – Jačanje pristupa informacijama za učešće građana“  uz podršku Delegacije Evropske unije u BiH, obuhvatilo je 394 javna organa na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, a tražene su informacije o izdvajanjima za plate, zapošljavanju u 2022. i 2023. godini, te ugovorima o djelu zaključenim u posljednje tri godine.

Podaci ukazuju da javni organi svoje odbijanje dostavljanja podataka najčešće pravdaju zaštitom ličnih podataka, kao što je u slučaju sa detaljima ugovora o djelu za koje je većina institucija da tvrdila da nisu od javnog interesa, uprkos zakonskim odredbama ali i tumačenjima Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH po kojima primanja zaposlenih u javnom organu ne uživaju isti stepen zaštite privatnosti.

Istraživanje je ukazalo na vidljivu razliku u postupanju između nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, pa su tako ministarstva na nivou BiH u zakonskom roku odgovorila u 88,9% slučajeva, dok je tek 68% kantonalnih ministarstva odgovor dostavilo na vrijeme. Podaci takođe pokazuju da, iako se sporovi zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama rješavaju u okviru jedne do dvije godine, postoje značajna odstupanja pa je tako Kantonalni sud u Novom Travniku odluku donio za svega mjesec dana, dok se na odluku Kantonalnog Suda u Sarajevu čekalo 4 godine nakon što je tužba podnesena u januaru 2019. godine.

Cilj zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH jeste osigurati da informacije pod kontrolom javnog organa predstavljaju javno dobro te da promoviše veću transparentnost i odgovornost tih javnih organa, dok analiza primjene ovog zakona pokazuje da to nije slučaj“ rekao je Marko Vujić, saradnik za pružanje pravne pomoći u TI BiH ALAC.

TI BiH je u proteklih pet godina pokrenuo 93 upravna spora protiv javnih organa zbog kršenja zakona o slobodi pristupa informacijama a sam podatak da je 86% riješenih predmeta bilo u korist Transparency International u BiH govori da javni organi nepravilno primjenjuju zakon, umanjujući značaj javnog interesa prilikom odluke da ne objave informacije koje su im tražene.

Ovo istraživanje potvrđuje ranije nalaze i analize koje je radio TI BiH kako javni organi pokazuju nezadovoljavajući stepen transparentnosti i zaštite javnog interesa stvarajući svojevrsnu pravnu nesigurnosti u postupku dobijanja javnih informacija. TI BiH je ranije ukazao da nakon usvajanja četiri reformska zakona značajna za evropski put Bosne i Hercegovine, među kojima se nalazi i novi Zakon o slobodi pristupa informacijama na nivou BiH nije ubrzano objavljivanje podataka od javnog interesa te nisu zabilježeni pozitivni pomaci.

Press rls_27.09.24_

 

Transparency International u BiH i Vaša prava BiH, organizuju konferenciju „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, 26. septembar 2024. godine – Povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, Transparency International u BiH (TI BiH) i Vaša prava BiH, uz podršku...

Izvještaji za Medije

Transparency International u BiH i Vaša prava BiH, organizuju konferenciju „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, 26. septembar 2024. godine – Povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, Transparency International u BiH (TI BiH) i Vaša prava BiH, uz podršku Delegacije Europske unije u BiH, organizuju konferenciju pod nazivom „Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“, koja će se održati 27. septembra 2024. godine u Sarajevu u hotelu Europa sa početkom u 11:00 časova.

Tokom konferencije će se prezentovati rezultati analize trenutne prakse u provedbi zakona o slobodi pristupa informacijama od strane javnih institucija koja obuhvata detaljno ispitivanje implementiranja zakona od strane javnih institucija, identificira ključne izazove i nedostatke u trenutnoj praksi, te pruža uvide u učinkovitost i transparentnost u pružanju informacija građanima.

Na konferenciji će prisustvovati predstavnici relevantnih institucija sa svih nivoa vlasti, međunarodne zajednice i međunarodnih institucija u BiH, organizacija civilnog društva i medija.

Konferencija će se održati 27. septembra 2024. godine u Sarajevu u hotelu Europa sa početkom u 11:00 časova.

Izjave za medije su predviđene u 10:45h.

Najava za medije – 26.09.2024

 

Dnevni red u nastavku

 

 

Konferencija povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama

„Izazovi pristupa javnim informacijama u BiH: Od usvajanja zakona do primjene“

Sarajevo, hotel Europe,

27.09.2024. godine

Dnevni red:

 10:30 – 10:50     Registracija učesnika i kafa dobrodošlice

10:45 – 11:00     Izjave za medije

11:00 – 11:15    Uvodno izlaganje

  • Aurélie Valtat, šefica Odjela za europske integracije, politička i ekonomska pitanja, Delegacija Evropske unije u BiH
  • Emsad Dizdarević, program menadžer, TI BiH

 11:15 – 11:30     Prezentacija istraživanja:  Primjena Zakona o slobodi pristupa informacijama u BiH

  • Marko Vujić, TI BiH

 11:30 – 13:00     Panel – Između zakonskih okvira i realnosti

  • Jasminka Džumhur, ombudsmenka za ljudska prava BiH
  • Dijana Beribaka, pomoćnica ministra pravde BiH
  • Aida Nišić, predsjedavajuća Radne grupe za izradu zakona o slobodi pristupa informacijama Brčko distrikta BiH
  • Bojana Todorović, viša stručna saradnica, Federalno ministarstvo pravde
  • Goran Dragišić, Vaša prava
  • Ena Kljajić Grgić, TI BiH

    Diskusija

 13:00                     Završetak konferencije i zajednički ručak

TI BIH predstavlja analizu: „Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH), organizuje okrugli sto pod nazivom „Usklađivanje sa evropskim standardima: Komparacija regulatornih pristupa BiH i...

Izvještaji za Medije

TI BIH predstavlja analizu: „Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH), organizuje okrugli sto pod nazivom „Usklađivanje sa evropskim standardima: Komparacija regulatornih pristupa BiH i Češke u borbi protiv pranja novca“, koji će se održati u Sarajevu, hotel Holiday, 24. septembra 2024. godine, s početkom u 10:00 časova.

Predmet okruglog stola je predstavljanje komparativne analize zakona sa partnerima iz Transparency International-a Češke Republike. Cilj analize je da se identifikuju sličnosti i razlike u zakonskim okvirima obje zemlje. Komparacija će obuhvatiti ključne aspekte pravnog sistema sa posebnim akcentom na praksu primjene zakona.

Na događaju okupit ćemo stručnjake iz oblasti prava, finansija, ekonomije, predstavnike relevantnih institucija, te predstvanike nevladinih organizacija kako bismo zajednički razmotrili aktuelna pitanja.

Događaj se organizuje uz podršku Ministarstva Vanjskih Poslova Češke Republike.

Izjave za medije su predviđene u 9:45 h.

Najava za medije – 23.09.2024

TI BiH: CIK i dalje ne kažnjava zloupotrebu javnih resursa, OHR odbija dati autentično tumačenje Izbornog zakona

Sarajevo, 5. septembar 2024. godine – U posljednja dva mjeseca Transparency International u BiH (TI BiH) podnio je 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva. CIK je...

Izvještaji za Medije

TI BiH: CIK i dalje ne kažnjava zloupotrebu javnih resursa, OHR odbija dati autentično tumačenje Izbornog zakona

Sarajevo, 5. septembar 2024. godine – U posljednja dva mjeseca Transparency International u BiH (TI BiH) podnio je 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva. CIK je do sada po prijavama TI BiH izrekao 14 sankcija u ukupnom iznosu od 59.500 KM koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, dok i dalje izostaju sankcije za zloupotrebu javnih resursa. Za dva mjeseca predizbornog perioda kroz jednokratne davanja penzionerima i drugim kategorijama najčešće od 50, 100 ili 200 KM, svi nivoi vlasti podijelili su oko 53 miliona KM po podacima TI BiH.

Uprkos tome što je zakonom prvi put zabranjena indirektna kupovina glasova kroz pružanje ove vrste jednokratne pomoći građanima, po ovoj odredbi još niko nije sankcionisan. Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije ali je CIK zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se “isplaćuju iz stavki planiranih budžetom” tako da je teško očekivati da će bilo ko biti sankcionisan ako se ova praksa nastavi.

Od raspisivanja izbora CIK je od TI BiH i drugih subjekata zaprimio ukupno 70 prijava za zloupotrebu javnih resursa od kojih dobar dio još nije riješen a izrečene su samo dvije sankcije i to za zloupotrebu sredstava komunikacije. Zbog svega je TI BiH još u julu zatražio autentično tumačenje od OHR-a koji  je u odgovoru istakao da je tumačenje zakona spada u nadležnost CIK.

-Iako ne smatramo da institut autentičnog tumačenja treba koristiti u demokratskim sistemima, podsjećamo i da su izmjene Izbornog zakona nametnute, te nisu usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebalo da pokaže minimum odgovornosti da se osigura njihovo adekvatno tumačenje i primjena. U suprotnom se otvara prostor za neprimjerene uticaje na proces primjene zakona i na proizvoljno tumačenje ovih odredbi, zbog čega su u velikoj mjeri obesmišljene i nisu postigle svrhu, istakla je Ivana Korajlić izvršna direktorica TI BiH.

TI BIH je već ukazivao na brojne primjere jednokratnih davanja pred izbore, a najnoviji primjeri odnose se na jednokratnu pomoć penzionerima u Tuzlanskom kantonu i Bratuncu od 100 KM, učenicima u Foči, Ljubuškom, Ugljeviku kao i na podjelu “kartica prijateljstva” za penzionere i besplatnih placeva za mlade od strane gradonačelnika Banjaluke. Treba istaći i da je Vlada FBiH najavila rebalans budžeta u jeku izborne kampanje i jednokratnu pomoć svim penzionerima od 100 i 200 KM,  što je već viđeno pred Opšte izbore 2022. godine.

TI BiH je objavio i interaktivnu mapu gdje je locirao 593 primjera predizbornih radova koji su počeli ili otvoreni u protekla dva mjeseca, čija vrijednost iznosi 569 miliona KM.  CIK je do sada izricao sankcije partijama koje su se hvalile predizbornim radovima u kontekstu preuranjene kampanje a TI BiH još čeka odluke  po prijavi protiv  državnog ministra Sevlida Hurtića koji je vodio izbornu kampanju i fotografisao se pored javnih radova finansiranih sa lokalnog nivoa u Doboju.  Takođe CIK-u je prijavljen i slučaj asfaltiranja lokalnih puteva iz sredstava ŠG Romanija Sokolac, jer putem ovih javnih radova direktnu izbornu kampanju vodi direktor tog preduzeća Strahinja Bašević koji je kandidat za načelnika.

Nastavljena je i praksa funkcionerske kampanje, a posmatrači TI BIH ispratili su u protekla dva mjeseca  350 događaja u organizaciji javnih institucija. Na preko 75% takvih događaja prisutni su bili izborni kandidati, na 14% događaja iznošene su političke poruke, iako se po zakonu i ovo smatra zloupotrebom javnih resursa.  Još se čekaju odluke po prijavama protiv poslanika u NSRS i nosioca liste SNSD-a u Banjaluci Vlade Đajića koji je slao predizborne poruke na nekoliko javnih događaja, a isti kandidat je kao i u prethodnim izbornim ciklusima započeo preuranjenu kampanju preko bilborda gdje nudi besplatne preglede penzionerima.

Zabilježeni su i slučajevi predizborne promocije načelnika Vukosavlja na „Gastro festu“ u ovoj opštini,  načelnika Ustikoline na koncertu povodom dana opštine kao i načelnika Gornjeg Vakufa i ministra iz Vlade SBK kroz postavljanje plakata na fudbalskom turniru.

Evidentiran je i 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole 21 slučaj gdje su funkcioneri zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje. Takođe, zabilježen je i 72 slučaj povećanog zapošljavanja pred izbore, 101 primjera preuranjene kampanje, 67 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu.

Tu je i 14 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korišćenja sredstava komunikacije za izbornu kampanju što je zakonom zabranjeno. Izdvajamo primjere gradonačelnika Gradiške i Konjica koji video spotovima i drugim oblicima kampanje promovišu uspjehe dosadašnje gradske administracije.

TI BIH već dugo ukazuje na problem izbornih uslova u BiH, jer nekažnjena zloupotreba javnih resursa daje značajnu prednost kandidatima na vlasti. Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik ove zloupotrebe su samo djelimično sankcionisanje, ali zbog nepostojanja tumačenja i uske primjene,  ove odredbe za sada nisu dale očekivane rezultate.

Ono što je pozitivno pomenuti jeste povećano interesovanja građana za izborni proces, a TI BIH je samo putem aplikacije Reflektor primio 878 prijava građana vezanih za pokušaje uspostave političke kontrole nad biračkim odborima, preuranjenu kampanje i zloupotrebu javnih sredstava.

Press rls_05.09.24_

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.