Predložene izmjene Zakona o slobodi pristupa informacijama FBiH samo kozmetičke

17 Decembra 2015

Vlada FBiH sačinila je, bez konsultacija sa zainteresovanom javnošću, nacrt izmjena Zakona o slobodi pristupa infirmacijama FBiH koji sadrži samo dopune kozmetičke prirode i ne sadrži veoma bitne odredbe o proaktivnoj transparentnosti.

Sarajevo, 17. decembar 2015. — Vlada FBiH uputila je u parlamentarnu proceduru Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama kojim se predlažu rješenja kojima regulišu pravna sredstva koja stoje na raspolaganju stranama u postupku. Međutim, u predloženim rješenjima se ne spominju neophodne suštinske izmjene koje se odnose na proaktivnu transparentnost, odnosno na uspostavljanje obaveze objavljivanja informacija od javnog značaja koje su pod kontrom javnih organa
Članovi koalicije Partnerstva za otvorenu vlast (Transparency International BiH, Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa CPI, Centar za društvena istraživanja – Analitika, Centar za istraživačko novinarstvo, UG Zašto ne) smatraju da predloženi Nacrt nije u skladu sa proklamovanim reformskim nastojanjima jer se ignorišu savremeni standardi proaktivne transparentnosti i odgovornosti koje već godinama zagovoraju stručna javnost i civilno društvo u BiH.
Osim toga, Vlada FBiH nije u procesu izrade Nacrta konsultovala zainteresovanu javnost, iako je to regulisano njenom Uredbom o pravilima za sudjelovanje zainteresirane javnosti u postupku pripreme federalnih pravnih propisa i drugih akata. Organizacije civilnog društva koje su već godinama aktivne u promociji pravilne primjene Zakona o slobodi pristupa informacijama, i kojima je ovaj Zakon osnova za držanje institucija odgovornim prema građanima, svakako su trebale biti konsultovane, posebno imajući u vidu da su već upućivale prijedloge za izmjene ovog Zakona relevantnim institucijama.
Članovi koalicije Partnerstva za otvorenu vlast pozivaju Vladu FBiH da uredi Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama na način koji podrazumijeva uvođenje odredbi koji se odnose na proaktivnu transparentnost, kao i da se u izradi nacrta uzmu u obzir mišljenja organizacija civilnog društva, koje su predložile vrlo konkretna rješenja u skladu sa principima Partnerstva, čiji je i Bosna i Hercegovina član.
Potpisnici saopštenja kojim se izražava protest protiv opisanog načina izrade Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacija FBiH:
Transparency International BiH
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
Centar za društvena istraživanja – Analitika
Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa (CPI)
UG Zašto ne

Press rls – 17 12 2015 doc

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.