Proaktivna transparentnost

Proaktivna transparentnost je praksa javnih institucija da samoinicijativno objavljuju informacije koje se nalaze u njihovom posjedu i sa kojima raspolažu. Takva praksa predstavlja standard u radu javnog sektora jer omogućava učešće građana u procesu donošenja odluka te jača odgovornosti i integritet javnog sektora

Institucije bi trebalo da objavljuju informacije o svom radu kao što su odluke, planovi, troškovi i budžeti, javne nabavke i slično. Kada su građani upoznati sa ovim odlukama, oni mogu da kontrolišu rad vlasti te mogu da učestvuju u donošenju odluka koje su od opšteg značaja. Na primjer, građani mogu da pokrenu inicijativu za poništenje neke odluke za koju smatraju da nije u njihovom interesu.

Proaktivna transparentnost javnih institucija je izrazito važna jer javna uprava troši novac građana, koji imaju pravo kontrolisati njen rad. Rad javne uprave je, po zakonu, javan i proaktivna transparentnost povećava odgovornost institucija i povjerenje građana u njihov rad. Ova praksa takođe smanjuje prostor za korupciju i zloupotrebu javnih ovlasti.

Kada neka institucija ne djeluje po standardu proaktivne transparentnosti, informacije o njenom radu i odlukama nisu dostupni javnosti. To može spriječiti građane da djeluju na vrijeme i spriječe donošenje štetnih odluka, ili da ustanove rade bez nadzora i kontrole. To utiče na manjak odgovornosti, smanjuje povjerenje i povećava prostor za korupciju.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.