Kako do veće transparentnosti i otvorenosti javne uprave?

21 Februara 2018

Završen program obuka za predstavnike federalnih i kantonalnih institucija organizovanih s ciljem  jačanja transparentnosti, otvorenosti i odgovornosti u radu javne uprave, ali i kreiranja mehanizama koji omogućavaju učešće građana u proces odlučivanja.

U periodu od novembra 2017. do februara 2018. godine Transparency International u Bosni i Hercegovini u okviru projekta “Podrška inicijativi Partnerstvo za otvorenu vlast u BiH”, finansijski podržanom od strane Fonda otvoreno društvo BiH, realizovao je šest obuka. Obukama je prisustvovalo preko 30 državnih službenika iz preko 15 organa uprave i upravnih organizacijama Federacije BiH, Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona koji žele izgraditi i ojačati svoje kapacitete, raditi na analizi informacija kojima raspolažu, učestovati u definisanju i primjeni standarda proaktivne transparentnosti po uzoru na postojeće standarde.

Sažetak programa obuka prezentovan je u nastavku:

  • Otvorena vlast i proaktivna transparentnost u organima uprave i upravnim organizacijama“ je bila prva obuka na kojoj je bilo govora o značaju principa transparentnosti i otvorenosti, konceptu otvorene vlasti i zajedničnikim aktivnostima koje mogu implementirati institucije u saradnji sa civilnim društvom. Predstavnici GIZ-a i Ureda koordinatora za reformu javne uprave BiH govorili su o značaju kreiranja i primjene standarda proaktivne transparentnosti, te su prezentovali rezultate njihovog dosadašnjeg rada.
  • Na drugoj obuci „Osiguranje transparentnosti i jačanje integriteta javnih institucija“ bilo je govora o slobodi pristupa informacijama i mehanizmima uključivanja javnosti u proces odlučivanja, kreiranju i značaju planova integriteta, te zajedničkim aktivnostima koje mogu implementirati institucije u saradnji sa civilnim društvom.
  • Treća obuka „Nove tehnologije u službi povećanja otvorenosti i jačanja povjerenja građana u rad javne uprave“ je predstavljala platformu za razmjenu mišljenja i mogućnosti koje nude novi kanali komunikacije, kao što su digitalni mediji, u postizanju otvorenosti i jačanju komunikacije sa ciljnim skupinama.
  • Nove tehnologije u službi povećanja transparentnosti u radu javne uprave“ je bila četvrta obuka po redu i na ovoj obuci se govorilo o mehanizmima za jačanje fiskalne transparentnosti i primjene koncepta proaktivne transparentnosti u radu javne uprave.
  • Dvodnevnom obukom “Strategijom i planom do transparentnije javne uprave” završen je ovaj program obuka. Tom prilikom prezentovane su mogućnosti koje nudi strateški pristup komuniciranju, te definisanju ciljeva komunikacije, odabiru adekvatnih poruka i kanala komunikacije u cilju povećanja transparentnosti, otvorenosti i odgovornosti u radu javne uprave, ali i jačanju učešća građana u proces odlučivanja.

 

Pored poštivanja prava na slobodan pristup informacijama, javna uprava treba koristiti postojeće mehanizme izgradnje integriteta institucija, ali i analizirati nove trendove i alate na raspolaganju koji omogućavaju proaktivno djelovanje, te olakšavaju objavu i razmjenu informacija sa zainteresovanom javnošću. Bolja komunikacija i osluškivanje potreba jačaju povjerenje, a posljedično i percepciju korisnika o kvalitetu usluga koje pruža javna uprava.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.