Vlada Republike Srpske sve češće predlaže zakone u hitnoj proceduri

17 Maja 2016

TI BiH apeluje na predsjednika Narodne skupštine RS i sve narodne poslanike da ne dopuste kršenje poslovničke procedure neosnovanim hitnim zakonodavnim procedurama kojima se narušava demokratski poredak.

Banja Luka, 17. maj 2016. – Vlada Republike Srpske uputila je naknadno na današnju sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske ukupno sedam prijedloga zakona o izmjenama i dopunama postojećih zakona u hitnu proceduru, i to: Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona i inspekcijama, Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poreskom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sistemu javnih službi, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zanatskoj-preduzetnoj djelatnosti, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija.

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) napominje kako je poslovničkom procedurom predlaganje zakona u hitnoj proceduri predviđeno kao izuzetno sredstvo za koje moraju biti ispunjeni strogo propisani uslovi, i da predlagači moraju objasniti razloge zbog kojih su se odlučili na hitnu proceduru. Primjera radi, Vlada RS je objašnjavajući zašto je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijama stavljen u hitnu proceduru istakla kako je prijedlog sa istim rješenjima već bio razmatran, ali tada nije dobio podršku skupštinskih odbora i da se radi o reformskom zakonu. Iz ovog primjera se najbolje vidi kako Vlada objašnjava razloge hitnosti, smatrajući da prijedlog koji nije bio usvojen u ranijem razmatanju to kvalifikuje da potom bude razmatran u hitnu proceduru.

TI BiH apeluje na predsjednika Narodne skupštine RS i sve narodne poslanike da ne dopuste kršenje poslovničke procedure neosnovanim hitnim zakonodavnim procedurama kojima se narušava demokratski poredak i pravo na blagovremeno političko djelovanje narodnim poslanicima, ostalim zainteresovanim učesnicima i široj javnosti. Posebno apelujemo na predsjednika NS RS da iskoristi svoja ovlašćenja i da predloži da se svi sporni prijedlozi razmatraju na narodnoj sjednici kako bi se narodnim poslanicima ostavilo razumno vrijeme za upoznavanje sa radnim materijalom. Sprovođenjem hitnih zakonodavnih procedura iz procesa odlučivanja se isključuje zainteresovana javnost i građani, čime se krše elementarni demokratski standardi. Parlament bi morao upozoriti izvršnu vlast kako se ovakvim ponašanjem zapravo nastoje preuzeti ingerencije zakonodavca jer se minorizuju uloga i značaj zakonodavnog tijela i šire javnosti.

Press-rls-17 5 2016

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.