Ustavnopravna komisija Doma naroda uvela institucije BiH u pravnu anarhiju

16 Juna 2012

Sarajevo, 16. juni 2012. — Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH prihvatila je prijedlog izmjena i dopuna Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH iako su članovi Komisije obaviješteni da su isti akt iz procedure povukli predlagači u Predstavničkom domu, jer se njime krše Jedinstvena pravila za izradu pravnih propisa u institucijama BiH.

Naime, Jedinstvenim pravilima za izradu pravnih propisa u institucijama vlasti BiH jasno je naglašeno da svaka izmjena i dopuna koja sadrži više od 50 posto promjena mora rezultirati izradom novog prijedloga zakona, a u slučaju zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH promijenjeno preko 70 posto važećeg akta.

Prihvatanjem ustavnog osnova i usklađenosti sa pravnim sistemom kao i principa prijedloga izmjena i dopuna Zakona o sukobu interesa, Ustavnopravna komisija Doma naroda počinila je otvoreno kršenje zakonitosti i uvela institucije BiH u pravnu anarhiju.

Članovima Ustavnopravne komisije Doma naroda Borjani Krišto (HDZ BiH) i Dragutinu Rodiću (DNS), inače, i predlagačima spornih izmjena i dopuna Zakona u ime Interresorne radne grupe koja ih je i utvrdila, te Krstanu Simiću (SNSD) i Martinu Ragužu (HDZ 1990) ništa nije bilo dovoljno kao argument da ih odvrati od činjenja nezakonitosti i stvaranja pravne nesigurnosti.

Ustavnopravna komisija Doma naroda pod okriljem izmjena i dopuna prihvatila je zapravo prijedlog novog zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, kojeg je utvrdila Interresorna radna grupa izlazeći iz mandata svog djelovanja, čime je počinjena još jedna nezakonitost. Naime, Interresorna radna grupa nije imala mandat da utvrdi novi prijedlog, već isključivo izmjene i dopune postojećih zakonskih rješenja.

Koliko su potezi Ustavnopravne komisije Doma naroda usmjereni ka urušavanju zakonitosti u institucijama BiH svjedoči i činjenica da su članovi dali saglasnost i za izmjene i dopune Zakona o finansiranju političkih stranaka BiH, iako je to prethodno odbila Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma PS BiH, uz obrazloženje da se spornim izmjenama i dopunama također, krše pravila za izradu pravnih propisa, jer se utvrđenim rješenjima mijenja preko 60 posto važećeg akta iz oblasti finansiranja političkih stranaka BiH.

Predstavnički dom PS BiH je prihvatanjem negativnog mišljenja odbio prijedlog izmjena i dopuna Zakona o finansiranju političkih stranaka BiH čime se obustavlja njegova daljnja parlamentarna procedura, ali ni ta činjenica nije bila dovoljna da se članovi Ustavnopravne komisije Doma naroda opredijele za zakonitost.

Transparency International Bosne i Hercegovine upozorava da se ovakvim odnosom Parlamentarne skupštine prema procedurama i pravilima u potpunosti urušava pravni sistem na kojem je zasnovana, te se Ustavnopravna komisija Doma naroda postavlja iznad zakona, potvrđujući da u BiH vlada pravna anarhija.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.