TI BiH: Izmjene i dopune Zakona o slobodi pristupa informacijama BiH vratiti na doradu
22 Augusta 2017
Prednacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama uvodi obavezu proaktivnog objavljivanja određenih kategorija infromacija, ali ta obaveza nije jasno precizirana, niti je tačno određeno koje to sve informacije i na koji način moraju biti objavljene.
Sarajevo, 22. avgust 2017. — Novi Prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama Bosne i Hercegovine nije u skladu sa standardima proaktivne transparentnosti na koje se BiH obavezala pristupanjem Partnerstvu za otvorenu vlast, kao ni sa drugim relevantnim međunarodnim preporukama.
Prednacrt uvodi obavezu proaktivnog objavljivanja u odnosu na određene kategorije informacija, i to je napredak u odnosu na ranije predložene verzije, ali ta obaveza nije jasno precizirana, niti je tačno određeno koje to sve informacije i na koji način moraju biti objavljene. Posebno zabrinjava to što nije objašnjeno značenje i uloga Centralnog portala javnih dokumenata, ali i što se suviše širokim i nejasnim formulacijama („informacije o javnim nabavkama“) ostavlja na izbor javnim organima da sami odluče koje bi to informacije bile podesne za proaktivnu objavu.
Takođe, test javnog interesa ni u ovom prednacrtu nije razrađen, pa će i dalje postojati zabuna kod postupajućih organa pri njegovom provođenju, a nije ni razriješeno ko su drugostepeni organi u postupcima po zahtjevima za pristup informacijama.
Transparency International u BiH (TI BiH) je zajedno sa grupom orgnizacija civilnog društva dostavio Ministarstvu pravde BiH dopis u kojem se predlaže da se Prednacrt povuče iz konsultacijskog procesa i vrati na doradu. TI BiH je i ranije u konsultacijama dostavio svoje prijedloge u kojima su jasno navedeni i objašnjeni principi proaktivne transparetnosti, na koji način se oni mogu predvidjeti u samom zakonu, ali i kako normirati test javnog interesa.
Kvalitet zakona kojim se uređuje oblast slobodnog pristupa informacijama najneposrednije utiče na građanske i medijske slobode, preveniranje korupcije i na transparentnost rada svih javnih organa, i zbog toga je naročito bitno njegovo usklađivanje sa vodećim međunarodnim preporukama. Ovo je već drugi zaredom prijedlog zakonskih izmjena i dopuna kojim se pitanje pristupa informacijama pokušava urediti polovičnim i nedovoljno kvalitetnim rješenjima.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.