Suspendovana primjena Zakona o finansiranju političkih partija

02 Jula 2013

Naime, CIK je prvobitno utvrdila da je SNSD primao zabranjene priloge i izrekla sankciju ovoj partiji u iznosu od 18.000 KM. Takođe, analize TI BiH su pokazale, a CIK takođe utvrdio da SNSD u izvještajima nije prikazao nastupe Svetlane Ražnatović tokom kampanje pred Opšte izbore 2010. godine, i za ovo sankcionisala SNSD u iznosu od 5.000 KM.

Međutim, nakon što je Apelacioni odjel Suda BiH prihvatio žalbu SNSD-a, bez jasnih osnova, i vratio slučaj na razmatranje CIK, ista je predmet obustavila. Osim SNSD-a, obustavljene su i prvobitno izrečene sankcije za SDA, Našu stranku, SDU, HSP BiH i a-SDA, takođe za neprijavljivanje priloga.

Nalazi TI BiH već godinama ukazuju na brojne zloupotrebe od strane partija tokom predizbornih kampanja, što uključuje neprijavljivanje svih troškova predizbornih skupova (posebno, kao u slučaju SNSD-a, pri organizaciji koncerata i prijavljivanja honorara izvođača), zloupotrebe budžetskih sredstava u svrhu promocije stranke, itd. Predviđene sankcije za ovakve prekršaje su ionako izrazito niske, a konstantna praksa Suda BiH da poništava odluke CIK u kojima se strankama izriču sankcije dodatno opstruiše primjenu Zakona o finansiranju političkih partija i čini ga potpuno besmislenim, jer ukoliko stranke ne trpe posljedice za kršenje Zakona, ništa ih ni ne motiviše da ga poštuju.

Stoga, kao jedno od najvažnijih pitanja za ukupno funkcionisanje političkog sistema u BiH nameće se adekvatna regulacija finansiranja politčkih partija, kroz unapređenje zakonskog okvira i njegove dosljednje implementacije, posebno imajući u vidu štetu načinjenu izmjenama Zakona o finansiranju političkih partija 2012. kojim je zakonski okvir devastiran i dodatno omogućene zloupotrebe.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.