Yaonde, 03. oktobar 2007. – Korupcija u pravosuđu onemogućava kažnjavanja i narušava zakone, izjava Transparency International

03 Oktobra 2007

“Kada se korupcija pojavi u pravoduđu, svi postaju gubitnici a naročito siromašni jer su suočeni s tim da se mora dati mito, a oni si to ne mogu priuštiti” tvrdi Maitre Charles Nguini, Predsjednik TI Kameruna. “Boreći se protiv korupcije u pravosuđu znači sprječavanje daljeg širenja korupcije”.


Korupcija u pravosuđu: građani jedine žrtve

Korupcija se u pravosudnom sistemu javlja u dva pojavna oblika: političko uplitanje u rad pravosuđa od strane zakonodavne i izvršne vlasti i primanje odnosno davanje mita. Oni koji misle da nikad neće doći u situaciju da daju mito, uvijek se ispostavi da nemaju drugo riješenje. Prema TI Globalnom barometru korupcije, u Africi je percipirana korupcija u pravosudnom sistemu u sedam afričkih zemalja. Većina građana koja je učestvovala u istraživanju potvrdila je postojanje korupcije u pravosudnom sistem. Prema istraživanju, u svim afričkim zemljama svaki peti građani koji je imao bilo kakav kontakt sa prvavosudnim sistemom morao je dati mito. Jednak tretman pred zakonom je temelj demokratskih društava. Kada su sudovi korumpirani ili pod političkim uticajem, pravda ostaje nezadovoljena, a građani trpe posljedice.

“Pravosuđe ne smije biti izvor za korupciju, nego se mora snažnije boriti protiv korupcije”, izjavio je Casey Kelso, TI Regionalni direktor za Afriku i Bliski Istok.

Izdanje na francuskom jeziku uključuje komparativnu analizu korupcije sa specijalnim fokusom na pravosuđe za 11 zemalja, te dio koji sadrži poslijednje istraživanju korupcije. Izvještaj pažljivo prati na koji način, kako i gdje korupcija ometa proces reforme pravosuđa i predviđa konkretne prijedloge i korekcije za proces reforme.


Rad Transparency International-a protiv korupcije u pravosuđu

TI nacionalni ogranci u Algeriji, Kamerunu, Gani, Madagaskaru i Maroku koji su u većini afričkih zemalja uključeni u proces zagovaranja za povećanje transparentnosti u sektoru pravosuđa zahtjevaju kadrovske promjene, povećanje plaća, kontinuirano održavanje treninga i unaprijeđenje rada u pravosuđu.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.