Jordan, 10 dec 2006 – TI poziva vlade na implementaciju UN Konvencije protiv korupcije

25 Decembra 2006

Transparency International (TI) je danas apelovao na vlade učesnice prve međunarodne konferencije o Konvenciji Ujedinjenih nacija za borbu protiv korupcije (UNCAC), da osiguraju da jedini globalni zakonski instrument za borbu protiv korupcije ne ostane mrtvo slovo na papiru.

Do danas, UNCAC je potpisana od strane 140 zemalja i ratifikovana od strane 80. Države učesnice konferencije na Mrtvom Moru od 10. do 14 decembra će diskutovati o načinu implementacije odredaba UNCAC koje se odnose na korupciju u državnom i privatnom sektoru, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou.

„U interesu je nacija i vođa sa vizijom, koji žele da nešto promjene, da ozbiljno shvate procijenu da je oko 1 trilijarda USD plaćena za mito širom svijeta i da jednom zauvijek stanu u kraj sistemima samovolje i zloupotrebe moći u javnom i privatnom sektoru,“ izjavila je Hugette Labelle, predsjedavajuća Transparency International-a. „Mnogo prevarenih ljudi, opljačkanih država i ukradenih budućnosti, čekaju na odluke vaših vlada,“ dodala je Labelle.

Kako bi UNCAC približio relanosti, Transparency International je predočio sledeće preporuke Konferenciji:

  • Monitoring: Konferencija bi trebala usvojiti program monitoringa koji bi se provodio transparentno, uz učešće civilnog društva, da bi osiguralo da se sve strane odgovore na zahtjeve za implementaciju UNCAC
  • Povrat imovine: Vlade moraju usvojiti potrebne zakonske i institucionalne promjene, uključujući instrukcije i odredbe o sredstvima za agencije za provođenje zakona. Ovdje bi trebalo uključiti i mjere za borbu protiv pranja novca i akcije za uništenje «oaza» ukradene imovine Države, finansijske institucije i nadležni organi moraju tjesno sarađivati da osiguraju povrat tako stečene imovine. Povrat imovine bi trebao biti transparentan proces otvoren za sugestije i monitoring civilnog društva.
  • Tehnička pomoć: Međunarodna donatorska zajednica mora finansirati tehničku pomoć da bi osposobila zemlje u razvoju da provode Konvenciju.
  • Zaštita whistleblower-a: Vlade moraju inkorporirati UNCAC procedure za zaštitu whistleblower-a u nacionalna zakonodavstva, u cilju zaštite onih koji prijavljuju korupciju. Nedostatak slobode štampe i vladavine zakona moglo bi umanjiti ove mjere.
  • Sloboda pristupa informacijama: Monitoring provedbe i pridržavanja UNCAC odredbi od strane država mora biti proces koji odlikuje transparentnost i pristup informacijama. Vlade bi trebalo da dozvole pristup u interesu demonstracije progresa, identifikacije nedostataka i borbe protiv tajnovitosti koja podspješuje korupciju.

„Milioni ljudi širom svijeta postaju sve više frustrirani što moraju podmazivati dlanove da bi nešto završili. Oni su umorni od varanja. Ova Konvencija, ako se korektno provodi, može dati rezultate u borbi sa tajnom i često kompleksnom prirodom korupcije, koja u protivnom stvara ogromne rupe u sistemima koji bi trebalo da štite ljude,“ rekao je Izvršni direktor TI, David Nussbaum.

Veliki dio UNCAC se ne može primjeniti sam od sebe, zbog čega bi neuspjeh usvajanja adekvatnog programa monitoringa u velikoj mjeri podrio Konvenciju. UNCAC zatijeva od zemalja da kriminalizuju širok spektar djela, uključujući podmićivanje, pronevjere javnih fondova, pranje novca i opstruisanje pravde.

Obzirom da je korupcija globalna prijetnja, samo je globalni instrument može u potpunosti obuhvatiti. Zemlje sa političkom voljom sada imaju način da ostvare svoje antikorupcijske težnje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.