Berlin/Tegucigalpa, 15. avgust 2007. — TI podržava monitoring Zakona o slobodnom pristupu informacijama

default img

Transparency International (TI) je zabrinut zbog političkih imenovanja trojice povjerenika za rad na Institutu za pristup informacijama te snažno podržavaju monitoring za izvršenje kontrole u pristupu javnih podataka, kao što je i planirano od strane Komiteta za slobodno izražavanje (C-LIBRE), Alianza 72 i drugih civilnih udruženja.

“Nažalost kongres u Hondurasu nije u mogućnosti da po strani ostavi političu debatu u stvaranju odlučujućih odluka kao što su imenovanja. Takođe je obeshrabrujuće zbog daljih sumnji u članove komisije i prema tome, njihove obaveze, zadaci i rezultati moraju biti transparentni”, izjavio je Manfredo Marroquin, TI Regionalni koordinator za Centralnu Ameriku.

Mediji, privatni sektor, državne institucije i međunarodna zajednica u Hondurasu treba takođe da bliže sarađuju i da slijede implementaciju projekta slobodnog pristupa informacijama. Zajednička saradnja će omogućiti postojećem odobrenom zakonu veću efikasnost i primjenu kako bi postao korisan antikoruptivni alat uprkos njegovim trenutnim nedostacima.

Glavne odgovornosti i dužnosti imenovanih povjerenika su promocija zakona i omogućavanje građanima lakši pristup informacijama, kao regulisanje i kontrola procedura postavljenih od strane javnih institucija a sve sa ciljem da bi građani dobili odgovore na postavljene zahtjeve. Iako su predstavnici izabrani da predstavljaju interese zajednice, ipak je dat veći prioritet interesima političkih partija.

“Nadamo se da će izabrani povjerenici razumijeti važnost ovog zakona za cijelo društvo Hondurasa i da će njihov rad biti transparentan, da će odgovarati na zahtjeve građana, da će biti stručni, odgovorni te da neće slijediti interese političkih partija kojih su ih i imenovali, dodao je Marroquin, javljajući se iz Tegucigalpa, gdje se i održava konferencija za štampu zajedno sa organizacijom C-Libre.

Honduras je jedna od zemalja u Južnoj Americi sa najvećom stopom korupcije, prema TI Izvještaju percepcije korupcije za 2006.g. Honduras je ratifikovao Inter-Američku Konvenciju protiv korupcije 1998.godine. Honduras je okvalifikovan kao zemlja koja treba pomoć koja mora biti zasnovana na jačanju njenih antikoruptivnih mjera a napori mogu postati rizični ako se ne garantuje pravo na slobodan pristup informacijama.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.