Berlin, Njemačka, 04. juli 2007. – Potencijalni sukobi interesa Njemačkih parlamentaraca postali transparentniji

04 Jula 2007

Sedam Njemačkih nevladinih organizacija je pozdravilo odluku Njemačkog Ustavnog suda da odbaci slučaj protiv zakona i respektivnog kodeksa koji se odnosi na parlamentarce a koji zahtijeva da članovi parlamenta moraju izvještavati o dodatnim prihodima. BUND, Campact, Germanwatch, LobbyControl, Mehr Demokratie i Transparency Njemačke vide određene barijere u pogledu napretka zakona. Ustavni sud je potvrdio da taj zakon ne krši Njemački ustav.

U 2005. godini, devet članova Njemačkog parlamenta se organizovalo i otišlo u posjetu Ustavnom sudu i zahtjevalo da deset novih zakona koji se odnose na parlamentarce krše ustav. Njemački Ustavni sud se danas očitovao povodom ovog slučaja i sva četiri glasa su potvrdila da to ne predstavlja kršenje zakona. Prema njemačkom zakonu, u slučajevima kada je i jedan glas protiv Ustavni sud odbacuje zahtjev.

“Potencijalni sukobi interesa članova parlamenta treba da budu transparentni. Odluke suda imaju ulogu jačanja demokratije i prava građana. Konstitutivna uloga parlamenta ima prioritet nad individualnim pravima parlamentaraca”, izjavio je Jochen Bäumel, član Odbora TI Njemačke.

Prema zakonu o zastupnicima sve aktivnosti parlamentaraca moraju biti u vezi sa mandatom na koji su izabrani i treba da se fokusiraju na te aktivnosti. Dopunske profesionalne aktivnosti trebaju biti u drugom planu, i moraju biti poznate Predsjedniku parlamenta i javnosti. Svi prihodi nisu objavljeni u tačnim i preciznim ciframa, već prezentuju prihode u rasponu od: 1.000-3.500 eura, 3.500-7.000 ili 7.000 i više eura.

Uprkos konačnoj odluci Ustavnog suda nevladine organizacije zahtjevaju da se u buduće sve detaljne informacije o dodatnim prihodima članova parlamenta objave i da ne bude propusta. Organizacije zahtjevaju preciznu objavu podataka za sve dodatne prihode a ne samo u formi raspona. “Sud je odobrio zakon. Sada je napredak Zakona o sukobu interesa vodeći izazov, tako da prikazivanje prihod mora biti precizno i javno objavljeno”, rekao je Christian Humborg, Generalni direktor Transparency Njemačke.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.