Berlin, 12. decembar 2007. – Objavljeni dobitnici Nagrade integriteta 2007.

Aktivisti i zastupnici građana u borbi protiv međunarodnog podmićivanja dobitnici Nagrade integriteta za 2007....

default img

Vijetnamska učiteljica postala inventivni anti-korupcioni borac ispunjavajući žalbe svim građanima koji su trebali pomoć u izazovima davanja mita velikih tarifa, te osvojila Nagradu integriteta Transparency International-a. Odkada je umirovljena 1984.g. Le Hien Duc je postala anti-korupcioni borac. Po njenom mišljenju, poštivanje autoriteta završava tamo gdje korupcija počinje. Duc-ova je pratila visoke i niže rangirane javne službenike te došla do zaključka da oni žele ignorisati žrtve korupcije i time krše njihova prava, a ona im je pružila nadu i ohrabrila u stopiranju prihvatanja korupcije u bilo kom obliku.

Prijetili su joj na razne načine, ali 75-godišnjakinja se nije dala prestrašiti. Borila se protiv optužbi za primanje poklona u školskom sistemu i davanja mita policajcima na ulici, pa sve dok nije uspjela učvrstiti do kraja stavove vezane za ispravne postupke i pravednost. „Pravičnost obično zahtjeva dosljednost, a gđa. Duc je prihvatala samo indiferentnost na odgovore kao inspiraciju te dala primjer za sve one koji su pogriješili“, rekao je Sion Assidon, Predsjedavajući, Komiteta za dodijelu nagrade.

Mark Pieth, kriminolog i profesor na Univerzitetu u Baselu, porijeklom švicarac, zalaže se za razumno vodstvo u borbi protiv korupcije na međunarodnom nivou. Profesor Pieth je Predsjednik OECD-ove radne grupe protiv podmićivanja i međunarodnim poslovnim transakcijama i član Nezavisnog istraživačkog komiteta u Iraku, UN programa. Njegova snažna javna kritika je impresivna jer je ukazao na propuste i uputio ih vladama jer nisu uspjele implementirati OECD Konvenciju protiv podmićivanja i kritike onima koji nisu pružili podršku u prepoznavanju i identifikaciji kompanija koje su učestvovale u skandalu nafta za hranu. Pritisci vlada kako bi se stopirale kritike te niz drugih napada nisu zastrašili niti zaustavili prof. Pieth-a, te samim tim i osigurali da sve korupcione aktivnosti budu zaustavljene jer su bile njegov 19-ogodišnji prioritet.

„Njegove kritike su uvijek zasnovane na pravnim temeljima i vjerovanjima da podmićivanje ne treba da bude način poslovanja u svijetu. Bez njegovog učešća OECD Konvencija niti monitoring njene implementacije ne bi bio moguć. Svi legalni postupci zahtjevaju od građana kao što je težio prof. Pit punu primjenu i oživljavanje istih jer doprinose oslobađanju svijeta od korupcije“, izjavio je Assidon.

Nakon šest godina, TI Nagrada za integritet ima počasne predstavnike i organizacije iz Azije i Afrike, Evrope, Južne Amerike i Bliskog istoka. Ove godine su izabrani i javni tužioci, novinari, računovođe i predstavnici vlada sa liderima civilnog društva.

Komitet za Nagradu integriteta je sastavljen od 11 predstavnika iz cijelog svijeta, koji su dugogodišnji aktivisti u borbi protiv korupcije. Oni su predstavljali žiri zajedno sa Odborom direktora TI. Nominacije su prihvaćene ispred pojedinaca i subjekt su nezavisnog glasanja i pod nadzorom Komiteta za dodijelu Nagrade. Ceromonija dodijele Nagrade integriteta 2007. će biti održana 21. januara 2008. Berlin, uz velikodušnu podršku njemačke Agencije za tehničku saradnju. Ceremonija će biti otvorena za sve novinare.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.