Berlin, 11. decembar 2007. – Pregled UN Konvencije

Konvencija Ujedinjenih nacija protiv korupcije (UNCAC) pomaže u spriječavanju korupcije širom svijeta. Ako pregledamo Konvenciju, uočićemo niz...

default img

Ona predstavlja prvi zakonski međunarodni sporazum između država potpisnica ove Konvencije čija pravila moraju biti jednaka za sve potpisnice. Konvencijom se stvara prilika za razvoj globalnog sporazuma koji se tiče korupcije i koherentne implementacije strategija. Takođe pomaže svim zajednicima u skladu sa osnovnim načelima njihovog pravnog sistema te razrađuje i primjenjuje koordiniranu politiku spriječavanja korupcije.
Tijela za spriječavanje korupcije
Jedno od poglavlja Konvencije je posvećeno prevenciji usmjerenoj na javni i privatni sektor. Model primjene preventivnih politika kao što je uspostava anti-koruptivnih tijela i specifičnih preventivnih mjera u javnom sektoru kao što su mjere koje se odnose na sudstvo, tužilaštvo i javne nabavke.

Konvencija poziva na aktivno učešće društva i nevladinog sektora kako bi podigli svijest o štetnosti korupcije i mogućih konkretnih koraka povodom tog pitanja. Član 5 Konvencije obavezuje sve države potpisnice da ustanovi i unaprijedi uspješnu praksu usmjerenu na spriječavanje korupcije. Konvencija definiše korupciju kao kriminalno dijelo i to ne samo u osnovnoj formi kao što je podmićivanje i upravljanje javnim finansijama, već i mjere za spriječavanje pranja novca. Takođe se tiče i inkriminisanja i primjene zakona.
Države potpisnice prema potrebi treba da sarađuju međusobno i sa odnosnim međunarodnim i regionalnim organizacijama, uključujući mjere prevencije, istrage i procesuiranje ponuđača, te takođe i omogućavanje mjera za zamrzavanje, zaplijenu i konfiskaciju.

UN Konvencija protiv korupcija nastoji preduzeti sve mjere vezane za povrat neposredno stečene imovine kao glavni napredak, jer predstavlja važno pitanje za mnoge razvijene zemlje gdje visok stepen korupcije potkopava nacionalni prospiritet. U nekoliko poglavlja Konvencija daje detaljan opis o saradnji i pomoći u takvim pitanjima.

Uslovi za povrat imovine mogući su jedino putem međunarodne saradnje a u vezi sa konfiskacijom ili pronevjerom javnih fondova. U svim drugim slučajevima, prvo prioritetno razmotriti mogućnost vraćanja konfiskovane imovine državi potpisnici koja upućuje zahtjev, ili vraćanje te imovine njenim prvobitnim vlasnicima ili nadoknade žrtvama kriminala.
Efikasniji povrat imovine poslaće poruku korumpiranim službenicima u kojoj stoji da neće biti mjesta za skrivanje njihovih nezakonitih postupaka. Konferencija država potpisnica se održava kako bi se napravio pregled sprovođenja i postojanja olakšica za aktivnosti koje se zahtjevaju potpisivanjem konvencije.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.