Strategija za borbu protiv korupcije bez primjene, a institucije nisu ni upoznate o svojim obavezama

23 Decembra 2010

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) na konferenciji u Sarajevu predstavio je rezultate monitoringa provođenja BiH Strategije za borbu protiv korupcije 2009.-2014., kao i rezultate istraživanja on tome koliko su institucije u BiH upoznate sa Strategijom i svojim nadležnostima u okviru njenog provođenja.

Kao što je TI BiH ranije upozoravao, dosadašnja primjena Strategije za borbu protiv korupcije je generalno nezadovoljavajuća, te je gotovo izostala, imajući u vidu da Agencija za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije još uvijek nije osposobljena. Niti jedna od osnovnih komponenti strategije, a to su izgradnja kapaciteta Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, prevencija korupcije, obrazovanje, obuka i upoznatost javnosti, provedba zakona, te koordinacija i provedba strategije, nije provedena u mjeri predviđenoj za protekli preiod.

S druge strane, istraživanje upoznatosti institucija sa Strategijom, pokazalo je da upravo one institucije koje bi trebalo da budu uključene u provedbu Strategije i Akcionog plana, ni same nisu dovoljno upoznate sa tim šta predviđa Strategija i koje su njihove nadležnosti u okviru njihove primjene. Jedan od uzroka toga je što nisu sačinjena posebna uputstva ili smjernice kako da se provode obaveze koje proističu iz Strategije za borbu protiv korupcije. Ovo je potvrđeno i nalazima prema kojima veliki dio ispitanika iz institucija na entitetskim, kantonalnim i nivou Brčko distrikta BiH tvrdi da je za Strategiju čulo iz medija, a ne zvaničnim putem.

Takođe, 40% ispitanika iz Vijeća ministara navodi da nema izvještaje o pokazateljima implementacije Strategije borbe protiv korupcije u pojedinim institucijama, a kao glavni razlozi za to se navode nejasno definisane nadležnosti (20%) i neažurnost (20%). Više od polovine ispitanika je navelo da nisu uopšte ili su samo djelimično započeli sa realizacijom predviđenih aktivnosti, dok samo 11% navodi da su u potpunosti ispunjene obaveze. Bez obzira u kojoj fazi se nalazi implementacija Strategije, najčešće navođeni razlozi za ovakvo stanje su neažurnost svih aktera u procesu, podijeljene nadležnosti, loša koordinacija i komunikacija i nepostojanje jasnih smjernica za djelovanje

Zbog svega ovoga neophodna je istinska predanost svih nivoa vlasti i svih nadležnih institucija pri ispunjavanju strateških ciljeva za borbu protiv korupcije. Takođe, nalazi istraživanja pokazuju da je neophodno osigurati odgovarajuću saradnju institucija s ciljem upoznavanja s obavezama koje proizilaze iz Strategije, te jasno precizirati linije i mehanizme odgovornosti za ispunjavanje obaveza iz Strategije.

Navedeni podaci pokazuju da je u BiH borba protiv korupcije još uvijek deklarativnog karaktera, te da nema dovoljno volje da se doneseni zakoni i strategije zaista i primjenjuju. TI BiH naglašava važnost ozbiljnijeg pristupa provođenju Strategije za borbu protiv korupcije, imajući u vidu ogromnu prisutnost korupcije u BiH, te činjuenicu da prethodne tri strategije koje su se bavile borbom protiv korupcije uopšte nisu primjenjivane, te da je ovo prva strategija za čiju koordinaciju je predviđeno posebno tijelo, čija operacionalizacija bi trebalo da bude najveći prioritet, ukoliko se želi napraviti ikakav pomak u provođenju strategije.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.