Seminar o identifikaciji upotrebe javnih sredstava u izbornim kampanjama: Ka transparentnijem i odgovornijem upravljanju javnim finansijama

U organizaciji Ovlaštenog instituta za javne finansije i računovodstvo (CIPFA) iz Ujedinjenog kraljevstva i uz podršku Transparency International u Bosni i...

U organizaciji Ovlaštenog instituta za javne finansije i računovodstvo (CIPFA) iz Ujedinjenog kraljevstva i uz podršku Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH), u Sarajevu je danas  godine održan seminar “Uloga finansijske revizije u otkrivanju upotrebe javnih sredstava za izborne kampanje” posvećen unapređenju procesa finansijske revizije u kontekstu izbornih kampanja okupivši stručnjake iz oblasti finansija i revizije, kao i predstavnike relevantnih institucija i organizacija.

Seminar je imao za cilj da revizore i druge stručnjake upozna sa novim smjernicama za identifikaciju potencijalne upotrebe javnih sredstava u izbornim kampanjama. Smjernice su razvijene kao rezultat istraživanja koje je sproveo CIPFA, a koje je obuhvatilo analizu procesa i izvještaja finansijske revizije na državnom i entitetskom nivou u Bosni i Hercegovini.

Učesnici seminara imali su priliku da istraže ključne aspekte finansijskih revizija u navedenoj oblasti, upoznaju se sa najnovijim smjernicama i najboljim praksama, te da podijele svoja iskustva i učestvuju u diskusiji o izazovima i njihovim mogućim rješenjima.

Tokom seminara, naglašeno je da postoje značajni rizici od nepropisnog korišćenja javnih sredstava, uključujući zloupotrebu sredstava za jačanje političkog profila određenih političkih stranaka i njihovih predstavnika u izbornim kampanjama. Identifikovane su slabosti u regulaciji javne uprave, strukturama i neprovedenim reformama unutar Vrhovne revizorske institucije, uključujući nedostatak automatizacije.

Učesnici su se složili da Vrhovna revizorska institucija može efikasno izvještavati o nepravilnostima putem finansijskog izvještavanja, ukoliko se izvrši adekvatna procjena rizika. Istaknuto je da, iako već postoji funkcionalan sistem procjene rizika, potrebno je obuhvatiti sve aspekte – od pravnog okvira, preko internih kontrola, do javnih nabavki, transfera, subvencija i grantova – kako bi se razvio statički pregledan način ublažavanja rizika.

Seminar je bio prilika da se naglasi važnost nezavisnih revizija koje Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine sprovodi, doprinoseći transparentnom i kvalitetnom upravljanju javnim prihodima i troškovima. Prisustvo revizora iz Odjela za finansijsku reviziju bilo je od velike koristi, omogućavajući konstruktivnu diskusiju i razmjenu iskustava.

U nadi da će novo-predstavljene smjernice doprineti transparentnijem i odgovornijem upravljanju javnim finansijama, organizatori su izrazili zadovoljstvo velikim interesovanjem i aktivnim učešćem svih prisutnih na seminaru.

 

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.