Postizanje najšireg konsenzusa o antikorupcionim mjerama treba da doprinese kvalitetu rješenja i ujedno stvarnom napretku u borbi protiv korupcije.
Na današnjoj radionici koja je okupila veliki broj predstavnika institucija i eksperata, tema je bila uticaj korupcije na funkcionisanje ekonomije, sa posebnim akcentom na upravljanje javnim finansijama, proces privatizacije i funkcionisanju javnih preduzeća.
Istraživanja TI BiH su pokazala da su rizici od korupcije u pomenutim oblastima ekstremno visoki, a društvena opasnost korupcije najveća. Brojni slučajevi nezakonitih privatizacija, drastičnih kršenja zakona o javnim nabavkama, netransparentnog upravljanja javnim finansijama, koštali su Bosnu i Hercegovinu blizu milijarde KM godišnje, a više od te činjenice brine da se takvo ponašanje može očekivati i u budućnosti.
Otvarajući radionicu predsjedavajući odbora direktora TI BiH, Boris Divjak ocjenio je odnos vlasti BiH prema problemu korupcije „nedopustivim“ te upozorio da „ukoliko se hitno ne krene sa implementacijom antikorupcionih mjera na čiju implementaciju su se vlasti BiH obavezale, posljedice bi mogle biti dugoročne i nesagledive. Vlasti BiH su još uvijek sastavni dio problema korupcije, nepreduzimajući nikakve aktivnosti u pravcu njenog suzbijanja, čime navode na sumnju građana da su i same umiješane u ilegalne aktivnosti“, zaključio je Divjak. U posljednje vrijeme svjedocima smo neprimjenjivanja kvalitetnih zakona, njihovog flagrantnog kršenja i odbacivanjem odgovornosti za neracionalno ponašanje u sektoru javnih finansija pozivanjem na navodnu zaštitu nacionalnih interesa. Takvim upravljanjem najviše gube upravo građani BiH, a koristi crpe uski elitistički krugovi, neki su od zaključaka današnje radionice.
U uvodnom izlaganju predstavnik Fonda Otvoreno društvo BiH, Mervan Miraščija istako je da su „stvarne žrtve korupcije u BiH upravo gradjani BiH. Gradjani BiH su ti koji dobijaju manje vladinih usluga, koji su nezaposleni, socijalno i ekonomski nezbrinuti, koji trpe loš obrazovni, penzioni i zdravstveni sistem i nizak životni standard. Gradjani Bosne i Hercegovine su ti koji plaćaju velike poreze i doprinose samo za otklanjanja gubitaka koje prouzrokuju nezakonite aktivnosti. U zemlji u kojoj su u poslijeratni razvoj uložene milijarde, i koja i dalje prima značajnu pomoć medjunarodne zajednice, prevare i korupcija ne bi smjele biti tolerisane“ naglasio je Miraščija.
U raspravi je upozoreno i na neprovođenje strategije za borbu protiv organizovanog kriminala, treće takve do sada. Zajedničko svim dosadašnjim strategijama bila je potpuna opstrukcija u njihovoj realizaciji. Stoga su i sa ove radionice upućeni poziv da se da se strategija unaprijedi i uspostave odgovarajući mehanizmi monitoringa implementacije, koji uključuju i nezavisan nevladin sektor i da se što hitnije počne sa primjenom mjera predviđenih takvom strategijom.
Dokumenti
Ekon. korupcija
vladina_statistika_metodologija_bs
Unakrsna klasifikacija rashoda budzeta po ekonomskoj i funkcionalnoj klasifikaciji
Prikaz izvrsenja rashoda po korisnicima budzeta Federacije Bosne i hercegovine
Podaci_o_placama[1]
Osvrt na upravljanje javnim finansijama
Korupcija u privatnom sektoru
Korupcija u ekonomiji BiH
Izvodi iz izvestaja MMF, konsultacije po clanu IV
Izvod iz godisnjeg izvjestaja EPPU – 2006
Izdaci po korisnicima Federacija
Godišnji operativni izvještaj za RS
Godišnji operativni izvještaj za FBiH
Godišnji operativni izvještaj za BiH
BiH governance indicators
Analiza stanja u oblasti javnih nabavki u BiH s preporukama za dalje akcije
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.