Potezom Vlade RS u Gacku „otišlo“ 2,5 milijardi KM

04 Jula 2007

To je bilo gotovo jednoglasno mišljenje svih učesnika konferencije o značaju korporativnog upravljanja koja je održana u Banjaluci u organizaciji „Transparency Internationala BiH“ i podršku Banjalučke berze i Međunarodne finansijske korporacije (IFC).

Milan Božić, direktor Banjalučke berze, izjavio je da ukupna vrijednost svih akcija na Banjalučkoj berzi od sredine aprila pala sa 12,5 na oko 10 milijardi KM, što je posebno izražajno u elektroenergetskom sektoru gdje se bilježi pad kapitalizacije sa 5,7 na 3,6 milijardi KM.

„Sudeći po stavovima investitora na taj pad je u najvećoj mjeri uticao projekat oko RiTE Gacko koji predviđa osnivanje zajedničkog preduzeća sa strateškim partnerom u formi društva sa ograničenom odgovornošću“, kazao je on.

Božić je kazao da je tržište kapitala RS nakon intenzivnog razvoja u protekle dvije godine, kada je bilo korak ispred drugih u regionu, došlo u situaciju da mora odgovoriti na koji način se mogu ispraviti greške koje su napravili nosioci državnog kapitala.

Damir Miljević, ekonomski analitičar, tvrdi da Vlada RS načinom na koji sprovodi projekat u Gackom krši Ustav RS.

„U Ustavu se navodi da Vlada upravlja državnom imovinom, a ona se u ovom slučaju očito ponaša kao da tom imovinom raspolaže, odnosno kad da je to njeno vlasništvo, a ne svih građana RS. Vlada ne poštuje ni privatnu imovina, jer ostale akcionari uopšte nije pitala da li se oni sa tim slaču“, kaže Miljević.

Boris Divjak, predsjednik Odbora direktora „Transparency Internationala“ za BiH, ukazao je na netransparentnost procesa ugovaranja izgradnje TE Gacko 2, zbog skrivanja ugovora između Vlade RS i ČEZ-a. „Konsekvencije toga su već vidljive. RS je na berzi izgubila kapital koji se mjeri milijardama KM, dok su investitori otvoreno poružili da su zbog ovakvog dešavanja prinuđeni otiši sa tržišta kapitala RS“, kaže Divjak.

Milorad Živković, savjetnik ministra privrede, energetike i razvoja RS, s druge strane, smatra da projekat u RiTE Gacko nije doveo do pada akcija na Banjalučkoj berzi, već da je, naprotiv, od toga u budućnosti koristi imati i mali akcionari.

On je kazao da je preostali vijek trajanja RiTE Gacko 15 godina, te da bi bez ulaska strateškog partnera svi bili na gubitku. Komentarišući model osnivanja d.o.o., koji je pretrpio najviše kritika, Živković je kazao da se samo na taj način proces mogao brzo sprovesti.

„Brzina je bila važna kako bi RS zauzela bolju startnu poziciju u odnosu na druge zemlje regiona koje pripremaju projekte u elektroenergetsklom sektoru, odnosno kako bi prije njih imala pristup ograničenim kreditnim sredstvima međunarodnih finansijskih institucija i banaka“, tvrdi Živković.

Izvor: http://intermezzo.rs.ba/

Dokumenti

Zakljucci okruglog stola
Prezentacija 3
Prezentacija 2
Prezentacija 1

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.