Ne samo da je prisutna potpuna neefikasnost u procesuiranju slučajeva korupcije, već su institucije za provođenje zakona i pravosuđe pod potpunom kontorolom politčkih partija, na šta TI BiH već godinama upozorava. Usljed odsustva političke volje nije ni bilo moguće očekivati značajniji napredak na realizaciji Strategije za borbu protiv korupcije i jačanju Agencije za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije, te se stoga opravdano konstatuje u izvještaju da je zemlja još uvijek u početnoj fazi borbe protiv korupcije.

«Nema nikave dilleme, i ovaj izvještaj potvrđuje da zemlja ne samo da ne napreduje, već se stanje pogoršava. Zato su, naravno, isključivi krivci lideri vladajućih partija koji čine sve kako bi opstruisali provođenje reformi u zemlji i na takav način sebe zaštitili od krivičnog progona zbog brojnih zločina korupcije koje su počinili i još uvijek čine» izjavio je Srđan Blagovčanin izvršni direktor TI BiH u povodu objavljivanja izvještaja EU o napretku BiH.

Interesne mreže koje uključuju političke aktere, poslovni sektor i medijie i kontrola političkih partija nad institucijama, kako je navedeno, u startu smanjuju mogućnost otkrivanja i sankcionisanja korupcije, te ruše integritet institucija.

TI BiH će u narednom periodu u direktnoj komunikaciji sa institucijama EU i uz podršku medjunarodnog sekretarijata TI insistirati na konkretizaciji uslova i ciljeva od strane EU prema BiH a na planu suzbijanja korupcije i uvođenja vladavine prava. Jasno je da se zemlja nalazi u prelomnom trentuku i da svako odgađanje preduzimanja hitnih mjera može dovesti do potpunog urušavanja institucionalnog okvira i raspada ustavnog poretka u zemlji sa nesagledivim posljedicama. Stoga će TI BiH insistirati da se prema BiH jasno definiše mapa puta sa konkretnim slučajevim politčke korupcije koji bi trebalo biti riješeni, a takvu praksu je EU već uvela prema nekim zemljama Zapadnog Balkana u fazama procesa pridruživanja, prije odočinjanja pregovora.

«Očigledno se nalazimo u fazi kada napredak na suzbijanju korupcije nije moguć bez otvaranja velikih slučajeva politčke korupcije u koje su uključeni najviše rangirani politčki zvaničnici, koji stoga nastoje da blokiraju provođenje reform, a pravosuđe i institucije za provođenje zakona drže pod svojom kontrolom kako bi spriječili da budu procesuirani. Zato nam je potrebna jasna mapa puta i konkretno navedeni slučajevi politčke korupcije od strane EU koji moraju biti procesuirani, kako je to već u Srbiji bio slučaj», zaključio je Blagovčanin

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.