Zviždanje (Whistle Blowing)
Zviždanje je čin podizanja uzbune, tj. prijavljivanje ili otkrivanje nemara, nepravilnosti, zloupotrebe ili korupcije u aktivnostima organizacije, državnog organa ili kompanije (ili bilo kog od njenih poslovnih partnera) koje predstavljaju prijetnju javnom interesu, integritetu ili ugledu.
Osoba koja ukazuje odnosno “zviždi”, poznata kao “zviždač”, može biti zaposlenik, direktor ili neka druga vanjska osoba koja ima uvid u problematično ponašanje ili aktivnosti.
Kada osoba postane svjesna nepravilnosti ili korupcije, uzbunjivanje je hrabar čin suočavanja s problemom i obavještavanja nadležnih organa ili javnosti kako bi se osigurala odgovornost i poduzele korektivne mjere. Uzbunjivanje ima ključnu ulogu u borbi protiv korupcije jer pomaže u otkrivanju neetičkog ponašanja i sprječava štetne posljedice po društvo, organizaciju ili građane.
Kada se zviždanje odvija u kontekstu borbe protiv korupcije, može uključivati otkrivanje sljedećih situacija:
- Podmićivanje: Otkrivanje situacija u kojima se nudi novac ili druga vrijednost kako bi se dobila neka korist, privilegija ili pogodnost.
- Zloupotreba ovlasti: Otkrivanje slučajeva u kojima osobe zloupotrebljavaju svoj položaj ili ovlašćenja radi ostvarivanja ličnih interesa.
- Finansijska prevara: Otkrivanje lažnog predstavljanja finansijskih izvještaja, s ciljem prikrivanja nezakonitih radnji.
- Nepotizam: Otkrivanje situacija u kojima se zapošljavanje, unapređenje ili druge beneficije daju na osnovu veza, a ne na osnovu zasluženih kvalifikacija.
Kako bi se osigurala efikasnost uzbunjivača, važno je zaštititi uzbunjivače odmazdom i represijom. Pravna zaštita i politike koje garantuju anonimnost i sigurnost uzbunjivača su od suštinske važnosti kako bi se građani i zaposleni podstakli da prijave prekršaje bez straha od posljedica.
Civilno društvo može igrati važnu ulogu u zagovaranju i praćenju ove zaštite, kako bi se osiguralo poštovanje prava uzbunjivača i pravičnost u obradi prijava. Zviždači mogu doprinijeti borbi protiv korupcije i jačanju integriteta i transparentnosti u društvu.
Emir Mešić je 2019. godine Tužilaštvu BiH podnio izvještaj o nepravilnosti u UIO-u i tada je od Agencije za prevenciju korupcije dobio status “zviždača”, odnosno zvaničnog prijavitelja korupcije. Nakon toga, umjesto procesuiranja korupcije, institucije kreću sa njegovim progonom te su protiv njega podignute tri odvojene disciplinske tužbe.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.