Otvoreno pismo članovima Parlamentarne skupštine BiH povodom zakonskih inicijativa koje su u suprotnosti sa demokratskim principima i interesima građana

19 Januara 2010

Cijenimo da su predložena zakonska rješenja protivna osnovnim demokratskim standardima i direktno usmjerena protiv interesa građana. U savremenim demokratskim zemljama, vršenje vlasti podrazumijeva odgovornost, bez koje nijedan sistem ne može funkcionisati na način koji bi promovisao javni interes. Upravo je odgovornost parlamenta, koji je izabran direktno od strane građana, u tom smislu i ključna. Naime, želimo da vam prenesemo da se usvajanjem pripremljenih zakonskih rješenja, koja su znatno lošija od postojećih, koja su protivna međunarodnim obavezama koje je BiH prihvatila i koja znatno ograničavaju prava građana, direktno suprotstavlja javnom interesu.

Preciznije, novim prijedlogom Zakona o sukobu interesa BiH praktično se u velikoj mjeri legalizuje sukob interesa i omogućuje javnim zvaničnicima znatno širi prostor za bavljenje privatnim interesom za vrijeme obavljanja javne službe, a uz sve to građani čak neće moći ni prijaviti sukob interesa. Kako smo u nekoliko navrata već upozoravali, radi se o prijedlogu zakona koji je direktno usmjeren protiv interesa građana i javnog interesa u cjelini. Takođe, umjesto da se pooštri kaznena politika, Zakon predviđa samo novčane kazne za počinioce, koje bi, u poređenju sa mogućnostima koje prijedlog Zakona daje javnim zvaničnicima za sticanje lične dobiti, imale isključivo simboličan karakter.

Zatim, najavljene izmjene Izbornog zakona BiH, prema kojima će se kandidatske liste na izborima zatvoriti, te se više neće moći glasati za pojedince na listi već samo za listu stranke, uvode novi izborni model da osvojeni mandat na izborima pripada stranci, a ne poslaniku. Na ovakav način bi se urušila već uspostavljena demokratska praksa direktnih izbora i bitno narušila prava građana na slobodan izbor pri glasanju.

Na kraju, inicijativa za izmjene Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, prema kome bi se pomoćnicima ministara, sekretarima u državnim institucijama i ministarstvima, te direktorima ureda i agencija oduzeo status državnog službenika, je takođe u suprotnosti sa međunarodnim standardima i direktno doprinosi politizaciji državne uprave. Krajnji cilj ove inicijative jeste omogućavanje da, osim ministara i zamjenika, još čitav niz pozicija u okviru ministarstava bude postavljan po političkoj liniji, a ne na osnovu stručnih kvalifikacija i nezavisno od toga koja stranka vrši vlast, pa samim time i osiguravanje podobnih stranačkih, a ne stručnih, kadrova državne uprave Bosne i Hercegovine. Imenovanje kadrova prilikom svake promjene vlasti, odnosno postavljanje samo podobnih kadrova, predstavljao bi udar na nezavisnost i profesionalnost u državnoj službi, i doveo bi do potpunog preuzimanja političke kontrole nad institucijama BiH.

Imajući u vidu sve navedeno, Transparency International BiH i Fond otvoreno društvo BiH apeluju na Vas kao članove Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine da, u svjetlu navedenih argumenata, još jednom razmotrite pomenute zakonske prijedloge i incijative, te da na osnovu toga donesete odluke koje će biti utemeljene na javnom interesu, preuzetim međunarodnim standardima i demokratskim principima.

S poštovanjem,

Emir Đikić (s.r.)
Predsjedavajući Odbora direktora
Transparency International Bosne i Hercegovine

Dobrila Govedarica (s.r.)
Izvršni direktor
Fond otvoreno društvo Bosne i Hercegovine

Dostavljeno:

Kancelariji visokog predstavnika (OHR)

Misiji OSCE za Bosnu i Hercegovinu

Vijeću Evrope

Specijalnom predstavniku Evropske unije za BiH

Delegaciji Evropske komisije u BiH

Medijima

Dokumenti

Otvoreno pismo

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.