Otvoreni parlament konkretniji od Parlamentarne skupštine BiH

27 Septembra 2007

Imajući u vidu značaj izgradnje države uz sve njegove specifičnosti u slučaju BiH, cilj „Otvorenog parlamenta“ je otvoriti debatu o pitanjima dosadašnjeg uspjeha ovog procesa kroz sagledavanje postignuća iz aspekta ključnih sudionika: domaćih institucija, međunarodne zajednice, ali i eksperata za izgradnju države, te ponuditi smjernice za izazove koji se nalaze pred BiH u ovom složenom procesu.

Uprkos više od decenije reformi, ogromne strane pomoći i snažnog međunarodnog prisustva u zemlji uz upotrebu ’autoritarnih metoda izgradnje države’, BiH se još uvijek nalazi pred izazovom izgradnje funkcionalnih i samoodrživih institucija. Ispunjavanje uslova za pridruživanje Evropskoj Uniji podrazumijeva sposobnost zemlje za suočavanje sa bolnim reformskim izazovima i upravljanje promjenama. Deklarativno sve političke i društvene snage podržavaju ovaj proces. Uprkos tome, zemlja kasni u reformskim promjenama za drugim tranazicionim privredama istočne Evrope, opterećena naslijeđem rata, dubokim etničkim podjelama i ozbiljnim problemima korupcije. Jedna od temeljnih dilema u izgradnji države širom svijeta, jeste do koje mjere taj proces može biti vođen izvana i kada je neophodno da snage unutar zemlje preuzmu ’vlasništvo’ i odgovornost, kako bi se izbjegao rizik stvaranja virtuelnih institucija koje nemaju legitimitet i kapacitet da efektivno vladaju.

U uvodnom izlaganju NJ.E. Matthew Rycroft, ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u BiHistako je „neophodnost jačanja vladavine prava kao ključne predpostavke u svim reformskim procesima koji vode uspostavi samoodržive i funkcionalne države“. Ambasador Rycroft naglasio je „da jačanje institucionalnih kapaciteta državnih institucija nema alternativu, kako bi uopšte bilo moguće upravljati procesima reformi koje će dovesti do konačnog cilja – pridruživanja BiH porodici evropskih zemalja“.

U okviru prvog dijela „Otvorenog parlamenta“ učesnici mahom iz državnih institucija su imali priliku da čuju izlaganje prof. Davida Chandlera, sa Univerziteta Westminster, vodećeg svjetskog stručnjaka u oblasti izgradnje države, koji je u svojim brojnim naučnim radovima veliku pažnju posvetio upravo procesu izgradnje države u BiH. „Fascinantno je koliko dominantno je postalo pitanje korupcije u uslovima visoke nezaposlenosti, siromaštva i razočarenja javnosti institucijama vlasti“, naglašava prof. Chandler. „Time je stvorena veoma nezdrava politička klima u kojoj se smatra da Bosni treba nekoliko tehničkih solucija, umjesto da se pokrenu fundamentalna socijalna, ekonomska i politička pitanja“, zaključuje Chandler. U okviru drugog dijela, otvorene panel diskusije u radu su učestvovali eminentni eksperti iz BiH i inostranstva, predstavnici državnih institucija, akademske zajednice i civilnog društva, uglavnom postavljajući pitanje: može li BiH i bolje?

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.