Obilježen Međunarodni dan borbe protiv korupcije

09 Decembra 2013

Tim povodom Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) su u Sarajevu organizovali konferenciju na kojoj se govorilo o mogućnostima medija da se bore protiv korupcije. Srđan Blagovčanin iz TI-a BiH kaže da bi mediji ostvarili ulogu koja se od njih očekuje, moraju biti zaštićeni i raditi u sigurnom okruženju.

Direktorica CIN-a Leila Bičakčić je rekla da je uloga novinara u borbi protiv korupcije  krucijalna i da će institucije raditi efikasno, ukoliko i mediji svoju funkciju obavljaju na pravi način. „Situacija u BiH je takva da su mediji pod političkim pritiskom. Imamo malo istraživanja i medijska retorika je potpuno politički obojena“, rekla je Bičakčić.

Većina novinara koji rade u medijima u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori kazali su tokom konferencije da ne rade u potpuno sigurnom okruženju, da trpe pritiske u svome radu i da njihov rad ne donosi društvene promjene.

Novinarka „Novog lista“ Ana Raić Knežević je rekla kako u Hrvatskoj nema istraživačkog novinarstva i da je medijska scena devastirana. Rekla je i da je vlasnik lista u kojem radi Robert Ježić imao sudski proces zbog korupcije. „Ne možemo spriječiti da hrvatski mediji završe u krivim rukama“, rekla je Raić Knežević.

U Srbiji postoje novinari koji se bave istraživačkim novinarstvom kroz Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) i Balkan Investigative Reporting Network (BIRN). Novinar BIRN-a Aleksandar Đorđević je rekao da je vrijeme najdragocjeniji resurs u istraživačkom novinarstvu, jer on ima dovoljno vremena da temeljito istraži jednu temu. Međutim, priznao je da se u radu novinari susreću sa ograničenim pristupom informacijama u institucijama.

Prema podacima Regulatorne agencije za komunikacije i Vijeća za štampu, u BiH djeluju: 139 radiostanica, 43 javne i privatne tv-stanice, javni emiteri, 9 dnevnih medija, oko 105 magazina, 7 novinarskih agencija te internetski portali. Prema ovogodišnjem istraživanju udruženja, većina od 500 ispitanika smatra da je u zemlji prisutna politička ovisnost medija i da je sloboda medija malo ili nikako prisutna.

piše: Centar za istraživačko novinarstvo

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.