Nevladina organizacija za promociju građanskih sloboda Freedom House, sa sjedištem u Sjedinjenim Državama, objavila je godišnji izvještaj o stanju slobode medija u svijetu.

03 Maja 2007

Nevladina organizacija za promociju građanskih sloboda Freedom House, sa sjedištem u Sjedinjenim Državama, objavila je godišnji izvještaj o stanju slobode medija u svijetu.

U godišnjem izvještaju Freedom Housea zaključuje se da je tokom 2006. godine zabilježeno opadanje medijskih sloboda u svijetu, sa posebno zabrinjavajućim trendovima u Aziji, bivšem Sovjetskom Savezu i u Latinskoj Americi. Među prvih deset zemalja na listi Freedom Housea su evropske zemlje, prvo i drugo mjesto dijele Finska i Island. U novom izvještaju Italija je promovisana u zemlju sa slobodnim medijima. Prošle godine bila je jedina zemlja članica Evropske Unije koja je bila rangirana kao djelomično slobodna. Rusija je se kao neslobodna medijska zemlja nalazi na 164. mjestu koje dijeli sa susjednim Azerbejdžanom, a Sjedinjene Države, kao zemlja sa slobodnim medijima, nalaze se na 16. mjestu koje dijele s Njemačkom, Estonijom i Republikom Irskom. Ističe se da je najkritičnija situacija u Aziji, dok su Argentina, Venecuela i Brazil označene kao zemlje gdje je došlo do smanjivanja slobode medija zbog postupaka države i sve lošijih bezbjedonosnih usloa. Na dnu liste po slobodi medija kao neslobodne zemlje nalaze se Burma, Kuba, Libija, Turkmenistan i Sjeverna Koreja.

U ovom izvještaju je obrađeno 195 zemalja svijeta. Bosna i Hercegovina se nalazi, zajedno s Makedonijom i Filipinima, na 98. mjestu, dok Srbija zauzima 84. poziciju. Hrvatska i Crna Gora dijele 80. mjest. Sve četiri države spadaju u red djelomično slobodnih u medijskom smislu, a Hrvatska je napravila određen napredak u odnosu na prošli izvještaj, kada je bila svrstana na 85. mjesto. Slovenija se kao zemlja s potpuno slobodnim medijima nalazi na 39. mjestu, koje dijeli zajedno s Australijom, Austrijom, Francuskom, Mađarskom i Japanom.

U svijetu je prošle godine ubijeno 110 novinara i medijskih radnika, a tokom nekoliko prvih meseci ove godine ubijeno je njih 34, saopštila je Svjetska asocijacije štampe povodom Svjetskog dana slobode medija, aprema podacima Komiteta za zaštitu novinara, 2006. je, zbog svog rada, na kaznu zatvora osuđeno 134 novinara.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.