Indeks rangira države od one sa najmanjim stepenom korupcije do zemalja u kojim je korupcija najprisutnija, na osnovu ocjene koju određena država dobije (ocjene se kreću u rasponu od 10 bez korupcije do 1 apsolutno korumpirana zemlja), a na osnovu relevantnih istraživanja od kojih se Indeks sastoji.

BiH je proteklih godina bilježila pad na ljestvici CPI, dospijevši do ocjene 2,9, koju je zadržala u 2006.g. djeleći 93 do 98. poziciju i na taj način se svrstala među najkorumpiranije i najnerazvijenije zemlje Evrope. Ove godine BiH dobiva ocjenu 3,3 i dijeli 84. do 93. mjesto sa Makedonijom, Crnom Gorom i nekoliko afričkih i azijskih nerazvijenih zemalja. Ocjena ukazuje na neznatni napredak, ali obzirom na proširenje liste zemlja obuhvaćenim CPI-em, gotovo da nije došlo do pomaka nabolje. Ocjenjeni napredak nije nužno posljedica kvalitetnijeg rada izvršne vlasti (Vlada), nego svih faktora u društvu, uključujući i pojačani pritisak koji civilno društvo i međunarodna zajednica vrši na vlasti. U komparaciji sa evropskim zemljama, BiH se i dalje nalazi značajno iza svih zemalja članica EU i kandidata za članstvo. Od država Starog kontinenta, jedino je Albanija pozicionirana iza BiH.

“Iako je pozicija na ljestvici ove godine konačno stabilizovana, rezultat ovogodišnjeg CPI nije ni približno usporediv sa drugim zemljama u tranziciji, a ključni uzrok je prije svega nepostojanje političke volje vlasti BiH za borbu protiv korupcije” istakao je predsjedavajući odbora direktora TI BiH i član međunarodnog odbora direktora TI Boris Divjak prilikom prezentacije CPI u Sarajevu. “Bez jasno izražene volje vlasti, sadržane u provodivoj, sveobuhvatnoj, državnoj strategiji borbe protiv korupcije, rizikujemo ponovni pad i preticanje od strane naprednijih država, kao što je to već slučaj sa susjednom Srbijom”, zaključio je Divjak.

TI BiH je kroz projekat “Unapređenja društvenog integriteta” ponudio konkretne preporuke utemljene na prihvaćenim međunarodnim obavezama zemlje i na relevantnim istraživanjima, kako bi institucionalni kapaciteti za borbu protiv korupcije bili ojačani a zakonski okvir unaprijeđen.

Poređenje sa zemljama regiona pokazuje da BiH zaostaje i za zemljama najbližeg okruženja. Hrvatska je ove godine na 64. poziciji sa nešto boljom ocjenom nego prošle godine 4,1, dok Srbija iz godine u godinu bilježi konstantan rast, pa je tako ove godine prestigla BiH i nalazi se na 79. mjestu sa ocjenom 3,4 što predstavlja osjetan rast. Makedonija i Crna Gora dijele ocjenu i poziciju sa BiH, dok je jedino Slovenija značajno odmakla od zemalja Zapadnog Balkana sa ocjenom 6,7 na 27. mjestu globalnog indeksa.

Ovogodišnja prezentacija dopunjena je predstavljanjem ključnih nalaza istraživanja poslovanja (Cost of Doing Business – CoDB) za 2008.g., zajedničkog izvještaja Međunarodne finansijske korporacije i Svjetske Banke, koji prati investicijsku klimu u 155 zemalja svijeta. Rezultate i trendove za BiH predstavio je g. Orhan Nikšić, ekonomista Ureda Svjetske Banke za BiH.

Transparency International i Svjetska Banka već niz godina blisko sarađuju na polju promocije principa dobre uprave, odgovorne i transparentne vlasti i borbe protiv korupcije, kako na globalnom nivou, tako i u BiH, a upravo projekti koje finansira Grupacija Svjetske Banke za cilj imaju jačanje investicione klime u zemlji i što jednostavnije, transparentnije i jeftinije poslovanje, što bi BiH učinilo još atraktivnijom za privlačenje privatnog kapitala, napore koje u cjelosti podržava i TI.

Istraživanje Sistema nacionalnog integriteta koje je TI BiH proveo u 2007.g. ukazuje da je najveća prepreka za borbu protiv korupcije prisustvo iste u na svim nivoima vlasti, te izuzetno izraženo prisustvo efekta ‘zarobljene države’, odnosno neprimjerenog uticaja moćnih oligarhija i kriminalnih grupa na vlast. Iz godine u godinu prema svim relevantnim istraživanjima političke partije predstavljaju najkorumpiraniji segment društva, a koje iz državnih kompanija i kroz zloupotrebe procesa privatizacije i dalje izvlače enormne svote ilegalno stečenih sredststava. Tužilaštvo i pravosuđe u BiH i pored provedene reforme nisu pokazali značajnije rezultate u procesuiranju korupcije i zajedno sa policijskim strukturama i agencijama za provođenje zakona, koje su u znatno većoj mjeri eksponenti interesa političkih partija nego institucije čiji je rad utemeljen u zakonu, predstavljaju sastavni dio problema.

CPI baš kao i ostala istraživanja TI ne ocjenjuje samo rad izvršnih vlasti, nego svih javnih funkcija na svim nivoima u zemlji. Indeks je sastavljen kao kombinacija 14 različitih međunarodnih istraživanja, od kojih je ove godine njih sedam obuhvatilo BiH. CoDB Svjetske Banke je stručno istraživanje poslovnog okruženja i vršeno je isključivo iz perspektive investitora.

Dokumenti

CPI2007_Eng_130907
Press izvjestaj 26-09-2007

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.