Banja Luka, 10. novembar 2011. — Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) objavio je Izvještaj o monitoringu unapređenja zakonskog okvira i implementacije zakona o sukobu interesa u Bosni i Hercegovini za 2011. godinu, koji je sproveden u okviru praćenja napretka BiH u sprovođenju antikorupcijskih reformi. Rezultati monitoringa prije svega upućuju na neophodnost unapređenja i usklađivanja zakona koji tretiraju institut sukoba interesa na različitim administrativnim nivoima u BiH, što su prepoznali domaće institucije institucija, kao i relevantne međunarodne organizacije koja se bave ovom tematikom.
Nakon neuspjelih pokušaja izmjena Zakona o sukobu interesa BiH tokom 2010.g. i kašnjenja u formiranju interresorne radne grupe za izmjene zakona, članovi grupe su konačno imenovani u oktobru ove godine, a ovaj put je upućen poziv i civilnom društvu da predloži eventualne izmjene zakona, što je jedina pozitivna novina u procesu unapređenja zakonskog okvira, uz nadu da će preporuke oorganizacija koje se bave analizom zakona o sukobu interesa ovaj put biti ispoštovane.
Međutim i dalje je zabrinjava odsustvo političke volje da se entitetski zakoni o sukobu interesa usaglase sa Zakonom na nivou BiH. Brojne su razlike među ovim zakonima, uočljive u odnosu na lica na koje se primjenjuju, kao i sankcija za utvrđene slučajeve sukoba interesa. Posebno je problematičan Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama vlasti RS, na šta je TI BiH upozoravao od samog njegovog usvajanja 2008.g., jer legalizuje širok spektar sukoba interesa gledano kroz prizmu pozitivnih zakonskih rješenja, te stvara probleme republičkoj Komisiji za utvrđivanje sukoba interesa u njegovoj implementaciji. I sama Komisija je uputila Narodnoj skupštini RS inicijativu za izmjene Zakona. Međutim, iako je Vlada RS donijela odluku da se zaduži Ministarstvo uprave i lokalne samouprave da u 2011. pristupi izmjenama i dopunama Zakona, još uvijek prijedlog izmjena nije upućen u parlamentarnu proceduru.
Ne samo da zakonski okvir nije usklađen, niti je dovoljno restriktivan u pogledu kažnjavanja sukoba interesa, njegova primjena je još uvijek neadekvatna, što je naglasila i Evropske komisija u posljednjem Izvještaju o napretku BiH. Nedovoljan nivo primjene zakona uzrokovan je nedostatkom kapaciteta Centralne izborne komisije BiH i Komisije RS, kao i politizacijom ovih institucija i pritiscima koji se na njih vrše od strane vladajućih struktura. Od ukupnog broja sankcija koje je izrekla CIK BiH u 2010., svega dvije, odnosno 6% sankcija se odnosi na zvaničnike koji obavljaju dužnost na državnom nivou, a niti jedna za zvaničnike na entitetskom nivou, što jasno pokazuje da se u velikoj većini sankcionišu zvaničnici na nižim nivoima vlasti, dok su oni na entitetskom i državnom nivou praktično nedodirljivi. S druge strane Komisija na nivou RS tokom 2010. godine je izrekla samo šest sankcija, što ni ne predstavlja relevantan broj za analizu njihove strukture.
Zbog svega ovoga neophodno je iskoristiti priliku koja se ukazala za unapređenje Zakona o sukobu interesa BiH, te zatim uskladiti entitetska rješenja sa Zakonom na državnom nivou. Kao najbitnije preporuke za unapređenje zakona mogu se izdvojiti:
- Pooštrenje sankcija kako bi sukob interesa prestao biti isplativ u odnosu na sankcije za kršenje zakona.
- Preventivni nadzor nad imovinskim kartonima zvaničnika, te zakonski predvidjeti sankcije za njihovu netačnost.
- Potrebno je uvesti rokove za pokretanje postupaka i donošenje odluka o sukobu interesa s ciljem efikasnijeg rada komisija.
TI BiH još jednom apeluje na zakonodavce da uzmu u obzir dosadašnje prepreke u sprečavanju sukoba interesa, te da na osnovu toga preuzmu odgovornost i uvedu neophodne izmjene zakonskog okvira, kako još jedna u nizu prlika za njegovo unapređenje ne bi bila izgubljena zbog nedostatka volje i dogovora upravo onih na koje se zakoni o sukobu interesa primjenjuju.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.