Banja Luka, 10. oktobar 2014. — Povodom objavljivanja Izvještaja Evropske unije o napretku Bosne i Hercegovine za 2014. godinu, Transparency International BiH izražava očekivanje da će Izvještaj poslužiti kao osnova za snažniji angažman i podršku EU BiH, kako bi se spriječilo dalje urušavanje institucionalnog okvira i elementarnih funkcija države. Nedvosmislena uloga najvišeg političkog rukovodstva u zemlji u organizovanim kriminalnim aktivnostima, apsolutna partijska kontrola nad svim javnim resursima i potpuna paralizacija institucija za provođenje zakona ozbiljno prijeti da potpuno destabilizuje zemlju i izazove sukobe i nerede. Iskazi građanskog nezadovoljstva već su bili viđeni u februaru ove godine. Od tada je nezadovoljstvo građana dodatno raslo zbog potpunog odsustva organizovane prevencije i sanacije posljedica poplava, što je osim materijalne štete rezultiralo i gubitkom ljudskih života.
TI BiH je ranije ove godine u okviru Strukturnog dijaloga o reformi pravosuđa pokrenuo inicijativu za identifikovanjem ključnih slučajeva korupcije od strane EU, koje institucije za provođenje zakona moraju prioritetno da riješe, a u koje su uključeni najviši nosioci vlasti u zemlji. Isto tako u procesu rješavanja slučajeva potrebno je osigurati dodatnu tehničku pomoć tužilaštvima i institucijama za provođenje zakona.
Izvještaj koji je objavila Evropska komisija zapravo potvrđuje da u BiH ne samo da nema napretka na provođenju reformi, već da se u ključnim oblastima, kao što je borba protiv korupcije i javna adminsitracija, BiH kreće u potpuno suprotnom pravcu.
Izvještaj o napretku ponovo naglašava problem pritisaka i političke kontrole nad radom pravosuđa, kao i neefikasnosti u procesuiranju velikih slučajeva korupcije i nedostatka kapaciteta pravosuđa za procesuiranje ekonomskog, finansijskog i kriminala povezanog sa javnim nabavkama. Napredak u provođenju reforme javne uprave i unapređenju njenih kapaciteta za ispunjavanje EU zahtjeva, takođe je ocijenjen kao veoma ograničan, a izražena je zabrinutost u vezi sa neefikasnošću i nefukcionalnošću javne uprave na svim nivoima vlasti.
Nažalost, upozorenja EU i sve negativniji izvještaji o napretku, ne samo da nisu do sada uticali na BiH lidere da preuzmu odgovornost i odlučnije mjere u približavanju BiH Evropskoj uniji, već su lideri pokazali izrazitu nezainteresovanost za provođenje reformi, posebno u oblasti borbe protiv korupcije i vladavine prava. Iz svega ovoga proizilazi zaključak da politike i poruke EU prema BiH moraju biti daleko jasnije i konkretnije, kako bi došlo do promjene negativne politčke dinamike u zemlji.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.