Napredak u usvajanju zakona, nazadovanje u njihovom provođenju

24 Marta 2010

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) objavio je drugi periodični izvještaj o napretku zakonodavne i izvršne vlasti u provođenju antikorupcijskih reformi, kao jedan od analiziranih segmenata u sklopu genralnog Monitoringa provođenja antikorupcijskih reformi.

Generalni zaključak je da je Bosna i Hercegovina ostvarila vrlo ograničen napredak u provođenju antikorupcionih reformi tokom 2009. godine. Iako uz drastična kašnjenja u odnosu na preuzete međunarodne obaveze i dinamiku planiranu državnim politikama, ostvaren je napredak usvajanjem ili dopunom nekoliko ključnih antikorupcijskih zakona, prije svega usvajanjem Zakona o agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, izmjenama i dopunama Krivičnog zakona, u smislu osnaživanja i dopuna odredbi kojima se reguliše oduzimanje ilegalno stečene imovine i usvajanjem kaznenih odredbi u okviru Zakona o slobodi pristupa informacijama.

Ovaj napredak relativiziran je činjenicom da znatan broj reformskih zakona u okviru ukupnih antikorupcionih reformi još uvijek čeka usvajanje, sa krajnje neizvjesnim rokom realizacije, kao što su Zakon o javnim nabavkama i unapređenje zakonskog okvira oduzimanja ilegalno stečene imovine u procesnom segmentu, kao i zakonskog okvira kojim bi se zaštitile osobe koje unutar institucija prijavljuju korupciju – tzv. zviždači (whistleblowers). Takođe, negativan razvoj zabilježen je urušavanjem postojećeg zakonskog okvira koji reguliše rad Regulatorne agencije za komunikacije i Ureda za reviziju institucija BiH, usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH, čime se uloga ove dvije institucije u potpunosti obesmišljava svodećih ih na upravne organizacije potpuno podređene izvršnoj vlasti.

Prema većini pokazatelja, korupcija u BiH i dalje je sistemski prisutna u mnogim područjima, posebno unutar vlada i drugih državnih i entitetskih institucija, a povezana je sa javnim nabavkama, dobijanjem dozvola za poslovanje u sektorima zdravstva, energije, transportne infrastrukture i obrazovanja, i drugim. Jedan od uzroka za ovakvu situaciju svakako je ogroman raskorak između usvojenog zakonskog okvira u oblasti suzbijanja korupcije i njegove provedbe u praksi, što je jasan pokazatelj da u BiH još uvijek nedostaje istinska politička volja za hvatanje u koštac sa korupcijom. Upravo zbog toga se preporuke navedene u izvještaju najviše fokusiraju na osiguranje dosljedne primjene Strategije za borbu protiv korupcije i ostalih antikorupcijskih akata, te nezavisnost i odgovornost institucija, što predstavlja jedan od najvećih problema imajući u vidu izražene potilitčke pritiske na rad pravosuđa i institucija nadležnih za borbu protiv korupcije.

Transparency International Bosne i Hercegovine izvršio je ovu analizu uz podršku Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, a nalazi i rezultati praćenja napretka izvršne i zakonodavne vlasti, kao i preporuke, biće dostavljeni nadležnim institucijama u cilju unapređenja sprovođenja antikorupcijskih reformi.

Dokumenti

Monitoring provođenja antikorupcijskih reformi u BiH

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.