Najvažnija sporedna stvar na svijetu kao plodno tlo za korupciju

24 Februara 2016

Globalni izvještaj o korupciji Transparency International koji je ove godine posvećen sportu, pokazao je da je sport podložan korupciji velikih razmjera, kroz rukovođenje sportskim organizacijama, namještanje rezultata, dodjele organizacije sportskih događaja, itd.

Sarajevo, 24. februar 2016. – Samo 2 dana do izbora čelnog čovjeka Svjetske fudbalske federacije (FIFA), Transparency International je objavio Globalni izvještaj o korupciji o sportu. U izvještaju koji se sastoji od preko 60 analiza koje su izradili eksperti, sportske organizacije, organizovane navijačke grupe, sudije, treneri i Međunarodni olimpijski komitet, navode se uzroci korupcije i preporuke za borbu protiv korupcije u sportu, kroz koji godišnje prođe više od 145 milijardi dolara.
Izvještaj se u velikom mjeri bavi uzrocima i posljedicama korupcijskih afera u Svjetskoj fudbalskoj organizaciji, koje su dovele do ostavke Sepa Blatera i međunarodne istrage, dok je Mišelu Platiniju, izrečena zabrana obavljanja svih funkcija u fudbalu na period od 8 godina. Bez obzira na kazne i sudski epilog koji će uslijediti, i dalje su pod velom tajne iznosi koji su funkcionerima FIFA-e dati da bi Katar i Rusija dobili organizaciju svjetskih prvenstava u fudbalu, kao i način dodjele TV prava za najveće svjetske priredbe. Ove afere dodatno su pokazale važnost otkrivanja uzroka i rješenja za korupciju u sportu.
Transparency International je dao preporuke za prevenciju korupcije u sportu, koje se odnose na izbore u sportskim savezima i institucijama i otklanjanje političkih uticaja, transparentan izbor domaćina sportskih dešavanja, podršku zviždačima koji ukazuju na korupciju u sportu, izvještavanje o sumnjivim kladioničarskim aktivnostima. TI preporučuje i ratifikaciju Konvencije o manipulacijama na sportskim takmičenjima, donesene od strane Savjeta/Vijeća Evrope prije nepune 2 godine.
Učestale žalbe na rezultate utakmica, kao i na procedure pri izborima u sportske strukovne saveze pokazuju da je sport i u Bosni i Hercegovini podložan korupciji. Ona se odražava na rezultate nacionalnih liga, procedure pri izboru funkcionera u savezima, odlučivanje o dodjelama domaćinstava sportskih takmičenja, selekciju takmičara u reprezentativne selekcije, ali i namještanje rezultata zbog klađenja od strane samih sportista i rukovodilaca klubova.
Na prezentaciji Izvještaja koju je organizovao TI BiH, Sead Lisak, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije naveo je da istraživanja ukazuju da na razvoj korupcije u sportu u najvećoj mjeri utiče komercijalizacija vrhunskog sporta.
Direktor takmičarske komisije Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH, Elmir Pilav, je obznanio da je Disciplinska komisija Saveza donijela odluku po kojoj za slučajeve korupcije i namještanja rezultata ne važi zastara, te će osobe umiješane u ovu vrstu korupcije biti prijavljene tužilaštvu i određivaće im se kazne ukoliko još uvijek obnašaju bilo kakvu funkciju u fudbalu.
„Svi sportski savezi u državi treba da javno objavljuju svoje finansijske izvještaje i na taj način doprinesu da se o sportu ne priča kao o još jednoj ‘sivoj zoni’ društva“ istakao je na kraju Siniša Kisić, član predsjedništva Olimpijskog komiteta BiH.

Press rls – 24 2 2016 doc
Kompletan Globalni izvještaj o korupciji u sportu dostupan je na: http://www.transparency.org/news/feature/sport_integrity

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.