Medunarodni Dan slobode pristupa informacijama

28 Septembra 2006

U povodu 28-og septembra, Medunarodnog Dana slobode pristupa informacijama, Transparency International Bosne i Hercegovina (TI BiH) objavio je danas na press konferenciji u Sarajevu, preliminarne nalaze istraživanja «Otvorenost pravosuda». Istraživanje je provedeno u toku 2006. godine i obuhvatilo je rad 78 pravosudnih institucija sa podrucja oba entiteta i Brcko Distrikta (kantonalni sudovi i tužilaštva i opcinski sudovi u F BiH i okružni sudovi i tužilaštva i osnovni sudovi u RS) sa aspekta poštovanja Zakona o slobodi pristupa informacijama, te otvorenosti i efikasnosti ovih organa.

Najveci stepen poštovanja Zakona o slobodi pritupa informacijama zabilježen je kod kantonalnih sudova Federacije BiH (cak 90% ovih institucija odgovorilo je na zahtjeve za pristup informacijama u okviru zakonski predvidenog roka od 15 dana, dok je dodatnih 10% sudova odgovorilo nakon isteka ovog roka). Na drugom mjestu su osnovni sudovi u Republici Srpskoj a na trecem okružni sudovi RS (sa rezulatom od 83%, odnosno 79% odgovorenih zahtjeva). Broj dobijenih odgovora u zakonskom roku od strane opcinskih sudova u Federaciji BiH iznosi 58%, a po isteku roka primljeno je još 18% odgovora. Stepen poštovanja Zakona je razlicit kada su u pitanju tužilaštva, i on u okružnim tužilaštvima u RS i kantonalnim tužilaštvima u FBiH iznosi 41% odgovora u okviru zakonski predvidenog roka, dok je cak 50% odgovora u FBiH i 19% u RS stiglo nakon isteka ovog roka.

Ovi nalazi potvrduju rezultate dosada provodenih istraživanja da instiucije pravosuda u kontinuitetu bilježe najbolje rezultate u primjeni ovog zakona. Prema podatcima TI BiH „Centra za pružanje pravne pomoci u borbi protiv korupcije“ koji gradanima omogucuje da prijavljuju pored ostalog, kršenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama, najmanji stepen primjene ovog zakona, odnosno najveci broj pritužbi gradana bilježe obrazovne institucije i državna preuzeca. „Centar za pružanje pravne pomoci u borbi protiv korupcije“ je nedavno asistirao pri podnošenju prve tužbe u BiH na osnovu kršenja odredbi ovog Zakona. U pitanju je slucaj kršenja prava na pristup informacijama od strane JU „Sarajevske Filharmonije“, koja i pored postojanja 17 odluka Ombudsmana F BiH, nije omogucila gradaninu pravo na pristup informacijama.

Ovakav vid zaštite prava na pristup informacijama moguce je ostvariti samo u F BiH, dok zakoni na nivou BiH i RS to pravo onemogucavaju. Stoga je TI BiH pokrenuo inicijativu za izmjenama Zakona na nivoima BiH i RS u tom smislu. Razlog pokretanja ove inicijative jeste nekonzistentnost izmedu Zakona o slobodi pristupa informacijama BiH i RS i Zakona o opštem upravnom postupku BiH i RS, cime se dovodi u pitanje pravo gradana da pokrenu postupak upravnog spora, u slucajevima kada im je uskracen pristup informacijama u posjedu javnih organa. Naime, ukoliko se odbije zahtjev za pristup informacijama, prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama BiH i RS podnosilac se obavještava dopisom, a ne kao u F BiH rješenjem, dok Zakon o opštem upravnom postupku koji se supsidijarno primjenjuje u odnosu na Zakon o slobodi pristupa informacijama, ne poznaje dopis kao pojedinacni upravni akt. Zakon o opštem upravnom postupku predvida da se žalba može uložiti iskljucivo na rješenje kao pojedinacni upravni akt.

TI BiH u potpunosti podržava preporuke Ombudsmena F BiH a koje se odnose na neuskladenost Zakona o krivicnom postupku F BiH i Zakona o poreskoj upravi F BiH, jer je zakonodavac donošenjem ovih zakona ogranicio i onemogucio adekvatnu primjenu Zakona o slobodi pristupa informacijama. I na drugim nivoima vlasti u BiH postoje ove kao i neuskladenosti sa Zakonom o zaštiti licnih podataka i Zakonom o zaštiti tajnih podataka.

Medunarodni Dan slobode pristupa informacijama prvi put je obilježen 28 septembra 2002. godine u Sofiji, na globalnom sastanku nevladinih organizacija okupljenih oko zajednickog cilja promovisanja prava na pristup informacijama kao fundamentalnog ljudskog prava. Za prethodne cetiri godine ovaj Dan je postao globalni simbol težnje ka otvorenoj, transparentnoj i odgovornoj javnoj upravi koja radi u interesu gradana i koja zajedno sa gradanima donosi odluke od javnog interesa.

TI BiH je u prethodne cetiri godine proveo veliki broj aktivnosti kako bi Bosnu i Hercegovinu približio demokratski razvijenim zemljama u kojima se pravo na pristup informacijama smatra neprikosnovenim vec decenijama.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.