Korupcija u pravosuđu podriva vladavinu prava i onemogućava sankcije

24 Maja 2007

“Jednak tretman pred zakonom je temelj demokratskih društava. Kada su sudovi korumpirani ili pod političkim uticajem, pravda ostaje nezadovoljena, a građani trpe posljedice” izjavila je Huguette Labelle, predsjedavajuća Transparency International na konferenciji za novinare u Londonu. ”Korupcija u pravosuđu znači da se glas nevinih ne čuje, dok zločinci ostaju nekažnjeni”, istakla je Labelle.

Novi Globalni izvještaj o korupciji kao zaključak navodi da korumpirano pravosuđe onemogućava procesuiranje transnacionalnog kriminala i sprječava pristup pravdi, te onemogućava zaštitu ljudskih prava. Podriva takođe ekonomski rast onemogućujući stvaranje klime za priliv investicija i na taj način opstruišući borbu protiv siromaštva.

Korupcija u pravosudnom sistemu javlja se u dva pojavna oblika: političko uplitanje u rad pravosuđa od strane zakonodavne i izvršne vlasti i primanje odnosno davanje mita.

Nalazi Globalnog izvještaja o korupciji 2007. ukazuju na činjenenicu da uprkos decenijama reformi usmjerenih na osnaživanje nezvisnosti pravosuđa, pritisak uslovljen političkim interesima ostaje i dalje snažan.

Izvještaj takođe nudi detaljne preporuke usmjerene na promovisanje nezavisnosti pravosuđa i odgovornosti, veće efikasnosti u primjeni zakona I zaštiti pravosuđa od neprimjerenog uticaja.

“Reforma pravosuđa u BiH s ciljem osiguravanja nezavisnosti je u velikoj mjeri bila uslovljena angažmanom međunarodne zajednice. Na bh. pravosuđu je velika odgovornost da stekne povjerenje javnosti, a upravo je procesuiranje korupcije ključni test njegove nezavisnosti obzirom da su u takve kriminalne radnje umiješani političari i visokopozicionirani državni funkcioneri koji posjeduju moć, uticaj i novac” istakao je član međunarodnog Odbora direktora TI Boris Divjak, u povodu objavljivanja izvještaja. Iako sam globalni izvještaj ne apostrofira Bosnu i Hercegovinu, Studija sistema nacionalnog integriteta BiH objavljena početkom 2007.g. sačinila je temeljitu analizu i dala precizne preporuke za dalju reformu pravosuđa u zemlji.

Za više informacija kliknite ovdje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.