Korupcija u zapošljavanju još uvijek najzastupljenija

20 Marta 2012

Banja Luka, 20. mart 2011. — Tokom 2011. godine Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) primio je 1097 poziva putem otvorene besplatne linije za prijavu slučajeva korupcije (0800 55555), te poštom ili elektronskim putem. Na osnovu ovih prijava, TI BiH je pokrenuo 197 slučajeva prema različitim institucijama u BiH nastojeći građanima obezbijediti njihova prava, te ukazati na pojedinačne slučajeve koprupcije.

Poredeći različite sektore, najveći broj prijava građana odnosio se na nepravilnosti u oblasti državne uprave (17%), zatim u pravosuđu (13%), obrazovanju (9%), imovinsko-pravne odnose (8%), te na oblast građevinarstva i urbanizma (7%)a veliki broj prijava (11%) odnosio se na uskraćivanje prava na pristup informacijama od strane javnih institucija.

Analizirajući prirodu slučajeva u ovim oblastima, evidentno je da se najviše prijava, kako u sektoru državne uprave, tako i u ostalim segmentima, odnosio na proces zapošljavanja, pri čemu građani najčešće prijavljuju neregularno sprovedene konkurse za prijem državnih službenika na svim nivoima vlasti, te neregularno sprovedene postupke imenovanja na različite funkcije. Ovakva praksa eskalirala je slučajevima nepotizma na najvišim nivoima vlasti, te otvorenih podjela najodgovornijih funkcija u institucijama putem međustranačkih dogovora, čime se nameće zaključak da su nepotizam i klijentelizam ključni mehanizmi za napredovanje i najzastupljeniji način dobijanja funkcija u institucijama BiH.

Kada je u pitanju pravosuđe, građani se načešće žale na dug proces pred sudom, ali bilo je i prijava koje su se odnosile na korupciju u samom pravosuđu, te na povredu postupaka od strane sudija. S druge strane, TI BiH je primio i 6 prijava koje se odnose na sama tužilaštva, gdje je najizraženiji problem nepostupanje tužilaštava po prijavama građana.

TI BiH je na osnovu pomenutih prijava korupcije postupao dalje prema nadležnim institucijama na različitim nivoima u BiH. Međutim, procesuiranje slučajeva korupcije je na veoma nezadovoljavajućem nivou u BiH, a posebno je zabrinjavajuće vidno ignorisanje slućajeva korupcije od strane pravosuđa, kao i sve veći pritisci na njegov rad, što je pokazano i inicijativama za ukidanje institucija pravosuđa na državnom nivou.

S druge strane, javne institucije odbijaju sprovesti postupak utvrđivanja odgovornosti u sopstvenim redovima, a dodatnu prepreku predstavlja i sporost administraicje, kao i trend ignorisanja, odnosno nepoštovanja presuda, čak i od strane državnih institucija. Upravo zbog toga građani moraju čekati i po nekoliko godina kako bi dočekali razrješenje slučaja prema instucijama.

Ipak ohrabrujuća je činjenica da se građani sve više odlučuju na prijavu koprupcije, te da je među onima koji prijavljuju korupciju sve veći broj zviždača, odnosno osoba koje prijavljuju nepravilnosti u institucijama u kojima su i sami zaposleni. Ipak, još uvijek ostaje problem nedostatka mehanizama zaštite za zviždače, što odvraća građane da prijavljuju korupciju iz straha od mogućih posljedica. U isto vrijeme, ohrabruje i sve veće interesovanje medija za problem korupcije, gdje se novinari takođe često obraćaju TI BiH za pravne savjete iz oblasti pristupa informacijama. Kroz ovu saradnju, TI BiH je u saradnji s medijima uspio pribaviti i objaviti vema važne dokumente i ugovore koji se odnose na utrošak javnih sredstava i javno-privatno partnerstvo, što svakako pomaže jačem nadzoru nad radom vlasti.

TI BiH se nada da će se ovakva praksa nastaviti u budućnosti i još jednom apeluje na sve koji su bili svjedoci ili žrtve korupcije da prijave sve nepravilnosti institucijama ili putem besplatne linije 0800 55555.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.