Javnost mora biti upoznata sa ugovorima

23 Oktobra 2007

Washington, 23. oktobar 2007.g. – Uzevši učešće na Godišnjoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, predsjedavajući Odbora direktora Transparency International (TI) Bosne i Hercegovine i član globalnog Odbora direktora TI, g. Boris Divjak održao je niz bilateralnih i multilateralnih sastanaka sa visokorangiranim zvaničnicima vlada i institucija, kojom prilikom je ukazao na veoma kompleksnu situaciju u kojoj se nalazi mlada bosanskohercegovačka demokratija, vladavina prava i borba protiv alarmantnog nivoa korupcije u zemlji.

Centralni jučerašnji sastanak održan je u zgradi Međunarodne finansijske korporacije (IFC) sa grupom eksperata Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda iz oblasti energetike. Tom prilikom je analizirana i situacija u BiH nastala netransparentnom privatizacijom rafinerija nafte u Brodu i Modriči, termoelektrana Gacko i Ugljevik, te trenutni tender za privatizaciju Aluminija u Mostaru. Okupljeni zvaničnici obje organizacije, kao i predstavnici još nekoliko uticajnih međunarodnih nevladinih organizacija, dali su punu podršku zahtjevu TI BiH za objavljivanjem cjelokupne dokumentacije o prodaji ovih privrednih giganata, te dokumentacije o toku privatizacije Aluminija.

„Međunarodni monetarni fond u svojoj platformi koja se odnosi na sve njene članice, pa tako i BiH, insistira na jasnoći i javnoj dostupnosti ugovora koje vlade sklapaju sa privatnim entitetima, a posebno kad su prirodni resursi u pitanju. Ugovori se moraju objaviti, a stvorene sadašnje i buduće fiskalne obaveze moraju biti transparentne i uključene u sve srednjoročne razvojne planove. Kod privatnih-javnih partnerstava, kao što je to slučaj dva RiTE u BiH, Vlada RS je dužna objaviti sve pojedinosti ugovora sklopljenih sa češkim Čezom“ istakli su predstavnici MMF-a, pozivajući se na MMF-ovu Politiku fiskalne transparentnosti.

Na sastanku koji je organizovao Centar za informacije Svjetske banke, razmatran je nedostatak relevantnih informacija ne samo o finansijskom dijelu ovih privatizacijskih aranžmana, nego i nepostojanje podataka o posljedicama po budžet, infrastrukturu, zapošljavanje, obuku, zdravlje i bezbjednost građana, izvještavanju i računovodstvenim standardima, odgovornosti po očuvanje okoline, doprinosima lokalnim zajednicama i uticaju na privredni razvoj uopšte. „Bez adekvatnih odgovora na sva ova pitanja, a koje može pružiti samo privatizaciona dokumentacija, može se pretpostaviti da je posrijedi moguća korupcija vezana uz postojeće radnje, koja obično prati direktne pogodbe u ovom sektoru. Ovakve pretpostavke Vlada može jednostavno demantovati objavljivanjem dokumentacije i ugovora, čime bi otklonila sve nastale sumnje“, potvrdili su eksperti Svjetske banke TI BiH-u. Sastanku je prisustvovao i g. Lars Thunell, direktor IFC-a i potpredsjednik Svjetske banke.

Divjak je u dužem i iscrpnom razgovoru naglasio da je „teško povjerovati da izvršna vlast može imati obraz da od svojih građana skriva pojedinosti o prodaji državnog vlasništva, dakle vlasništva svih njenih građana, pogotovo kad su u pitanju najveći privredni koncerni zemlje. Građani imaju pravo da znaju koliku korist ima društvo u cjelini od ovih privatizacionih radnji, odnosno kakve su budžetske obaveze stvorene u njihovo ime kroz direktne pregovore, koji su zaobišli sve transparentne tenderske procedure i o kojima javnost nije dosad saznala gotovo ništa, a služba revizije prima prijetnje zbog istražnih radnji. Ukoliko vlasti nastave da odbijaju objavljivanje ugovora, TI BiH će zatražiti intervenciju tužilaštva i drugih institucija u zemlji, zbog osnovanih sumnji da je u pitanju međunarodni privredni kriminal zastrašujućih razmjera u vidu pranja novca, a bez stvarnih namjera da se obnovi proizvodnja i pokrenu strateška preduzeća.“ U tim nastojanjima TI BiH može očekivati podršku međunarodnih finansijskih institucija i ključnih evropskih vlada.

Inicijativa za transparentnost u ekstraktivnim industrijama (EITI), koja je osnovana na poticaj britanske vlade, a predsjedava joj g. Peter Eigen, predsjedavajući Savjetodavnog odbora TI, upravo se bavi objavljivanjem podataka o transakcijama ovog tipa, a snažnu podršku je dobila na tek završenom vašingtonskom samitu ministara finansija zemalja G7. Eigen i Divjak će se sastati krajem sedmice u Denpasaru, Indonezija, kojom prilikom će biti dogovoreni konkretni koraci kojima EITI može pomoći TI BiH-u da vlasti u BiH obaveže na odgovorno i transparentno ponašanje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.