Javni interes zanemaren u procesu dostavljanja informacija od strane institucija

28 Septembra 2012

Banja Luka, 28. septembar 2012. – Povodom 28. septembra, Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, Transparency International Bosne  i Hercegovine (TI BiH) sproveo je istraživnje s ciljem utvrđivanja nivoa primjene Zakona o slobodi pristupa informacijama od strane državnih organa u Bosni i Hercegovini.

TI BiH je uputio 148 zahtjeva za pristup informacijama u kojima su traženi ugovori o javnim nabavkama i koji su upućeni svim ministarstvima na nivou BiH, Federacije BiH, Republike Srpske i odjeljenjima u Vladi Brčko distrikta BiH. Nakon toga, prateći odgovore institucija, TI BiH je vršio monitoring primjene Zakona u smislu poštivanja rokova, forme odgovora, pouke o pravnom lijeku.

Po proteku zakonskog vremenskog roka (15 dana), 43 % od ukupnog broja institucija je odgovorilo blagovremeno, dok je nakon upućenih urgencija još 38 % institucija dostavilo odgovore. Međutim, 20 % od ukupnog broja institucija nije dostavilo nikakav odgovor, te je TI BiH zbog ćutanja uprave, poslao 26 žalbi zbog povrede Zakona o slobodi pristupa informacijama i Zakona o opštem upravnom postupku.

S druge strane, u 80 % slučajevа je izostala dostava traženih informacija u formi rješenja, što i dalje pokazuje da je u institucijama BiH prisutna velika pravna nesigurnost u postupku dostavljanja informacija.

Kao i u prethodnim istraživanjima koje TI BiH svake godine sprovodi povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama, i ove godine je uočljiva praksa nepravilnog izuzimanja javnih informacija, odnosno nesprovođenje testa javnog interesa. Ovo je često posljedica nerazumijevanja zakona, odnosno njegovog cilja i svrhe, te nedovoljne informisanosti službenika za informisanje u državnim organima.

Jedan od uzroka pravne nesigurnosti su i odluke Agencije za zaštitu ličnih podataka, kao što su zabrana objavljivanja imovinskih kartone, kao i ograničavanja dostupnosti presuda Suda BiH, koje u praksi stvaraju konfuziju i nesigurnost, s obzirom na to da institucije koje bi trebalo da primjenjuju Zakon o slobodi pristupa informacijama veoma često nisu u stanju procijeniti u kojim slučajevima prednost ima objavljivanje informacija od javnog interesa, a u kojim zaštita ličnih podataka.

U skladu sa podnijetim incijativama za izmjenu zakona o slobodi pristupa informacijama na entitetskom nivou, TI BiH i dalje ostaje pri stavu da je iste potrebno uskladiti sa zakonom na nivou BiH, posebno po pitanju uvođenja prekršajnih odredbi. Potrebno je izvršiti i autentično tumačenje testa javnog interesa u smislu objašnjavanja i/ili postavljanja dodatnih kriterija i pravila ocjene društvene koristi i društvene štete, kao bi se osiguralo razumijevanje svrhe testa javnog interesa, kao obaveznog pravila prije odluke o nedostavljanju informacija. 

TI BiH će i dalje nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima aktivnog zagovaranja prava na slobodan pristup informacijama, s ciljem jačanja njegove afirmacije i građanske participacije, posebno podsjećajući da je ovo jedno od osnovnih ljudskih prava i preduslov za odgovorno postupanje javnih institucija.

Istraživanje

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.