Jači nadzor i oštrije sankcije za zvaničnike i političke stranke koji krše zakone

29 Novembra 2011

Banja Luka, 29. novembar 2011. — Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) i Fond otvoreno društvo BiH (FOD BiH) uputili su Parlamentarnoj skupštini BiH prijedloge izmjena Zakona o sukobu interesa, Zakona o finansiranju političkih stranaka i Izbornog zakona BiH. Predložene izmjene se prije svega odnose na pooštrenje sankcija za kršenje zakona, te sužavanje mogućnosti za zloupotrebe zakona.

U Zakonu o sukobu interesa, predložene izmjene imaju za cilj prije svega da spriječe neodgovarajući prelazak  javnih zvaničnika u privatni sektor; zatim da uvedu obavezu javnim zvaničnicima da i u toku mandata prijavljuju promjene u imovinskom stanju, ali što još važnije i da se uvedu sankcije za netačne i nepotpune imovinske kartone. TI BiH i FOD su predložili i uspostavljanje roka za donošenje odluke o sukobu interesa, kako bi se ubrzao proces i omogućila efikasnost u utvrđivanju sukoba interesa.

Najvažnije od svega, predloženo je povećanje sankcija za sukob interesa koje bi umjesto 1.000 do 10.000 KM iznosile 10.000 KM do 50.000 KM, te ukidanje mamdata zvaničnicima kojima je utvrđen sukob intreresa, s obzirom na to da su do sada veoma često ostajali na svojim funkcijama i pri tom ostvarivali veliku dobit.

U Zakonu o finansiranju političkih stranaka, predložene izmjene se odnose na uvođenje obaveze objavljivanja imena donatora političkih partija, te otklanjanja limita na prijavljivanje donacije, čime bi stranke bile obavezne da prijavljuju sve donacije, a ne samo one veće od 100 KM. Osim toga, TI BiH i FOD BiH predlažu smanjenje limita na donacije strankama, kako bi se spriječili neprimjereni uticaju velikih donatora na rad stranaka i njihove odluke. Kako bi se osiguralo poštivanje zakona od strane političkih partija, TI BiH i FOD BiH predlažu pooštrenje sankcija, koje bi obuhvatale novčane sankcije u visini do 100.000 KM, kao i uvođenje sankcije suspenzije sredstava iz budžeta, s obzirom na to da najveći dio prihoda stranaka dolazi upravo iz budžeta različitih nivoa vlasti. Rigoroznijim sankcijama bi se omogućila strožija primjena zakona, posebno imajući u vidu da su dosadašnje sankcije bile minorne u odnosu na prekršaje stranaka.

Predložene izmjene Izbornog zakona se odnose na proširenje nadležnosti CIK BiH, tj. uvođenje nadležnosti CIK BiH da vrši pregled i kontrolu imovinskih kartona javnih zvaničnika, s obzirom na to da su do sada imovinski kartoni podnošeni, ali niko nije provjeravao njihovu tačnost, čime su praktično zvaničnici imali mogućnost da unose bilo kakve podatke, bez ikakvih posljedica. S druge strane, imajući u vidu da je pri reviziji finansiranja stranaka CIK BiH do sada vršila uglavnom reviziju prihoda, u prijedlogu TI BiH i FOD BiH, naglašena je i revizija rashoda, s ciljem uvida u to gdje odlazi novac poreskih obveznika, koji stranke dobijaju iz budžeta.

TI BiH i FOD apeluju na članove Interresorne radne grupe, ali i na Parlamentarnu skupštinu BiH da konačno pokažu otvorenost za prijedloge civilnog društva i da iskoriste priliku za unapređenje ovih veoma važnih antikorupcijskih zakona. Ono što je najvažnije je da se kroz ove izmjene uspostavi ojačan sistem nadzora nad finansiranjem stranaka, ali i imovinskim kartonima javnih zvaničnika, te uvedu oštrije sankcije za sve one koji krše zakone.

Ovaj pres izjveštaj možete preuzeti ovdje.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.