Egipat, Palestina, Maroko i Libanon, kompromisom do napretka

09 Maja 2010

“U svim zemljama čitav sistem se može definisati kao nefunkcionalan. Glavna prepreka je nesmetan rad izvršne vlasti koja prelazi preko namjera da uvede red u svoje redove te da na osnovu toga bude odgovorna i omogući dobru vladavinu I poštivanje zakona”, istakao je Christian Poortman, direktor globalnog programa u TI.

U sveobuhvatnoj studiji koja govori o Palestini, Maroku, Egiptu i Libanonu, istražen je kompletan sistem upravljanja, polazeći od izvršne, sudske vlasti, političkih partija, antikorupcijskih agencija, rada nevladinih organizacija i medija.

Izvještaj identifikuje slaba područja i daje preporuke kako bi se ojačale institucije i implementirali postojeći zakonski okviri.

U istraživanju je navedena svaka zemlja posebno, sa svim zajedničkim problemima koje ih dijele. U izvještaju se takođe navodi kako vlada, privatni sektora ili sami građani vrlo malo poznaju antikorupcijsku snagu, te uopšte pojmove odgovornosti i transparentnost. Nepotizam, podmićivanje, pokroviteljstvo se toliko odomaćilo da je postao uobičajen način življenja.

Osobito, ako građani žele da razotkriju pojedini slučaj, to postaje veoma opasno, jer ne postoje mehanizmi zaštite, dok u Libanonu zakon o slobodnom pristupu informacijama skoro nema nikakvu primjenu.

U izvještaju se takođe ističe da Egipat, Palestina i Libanon nemaju antikorupcije agencije, osim Maroka, ali kako ta agencija nema zakonsku regulativu da sankcioniše niti da istražuje.

Ključni nalazi Izvještaja:

  • države treba da garantuju nezavisna tijela, kao što su ured revizora, ombudsmana, te da povećaju učešće građana u procesima koje vlada vodi
  • izvršna vlast treba da omogući veći pristup parlamenta, sudstva i ostalih javnih tijela kako bi rad vlade bio što efikasniji
  • države treba da usvoje UN Konvenciju protiv korupcije kao alat za poboljšanje antikorupcijskih zakona
  • države treba da sprovode i koriste mehanizme zaštite osoba koje prijavljuju korupciju
  • organizacije civilnog društva treba da se obavežu, da će raditi prema najvišim standardima, ted a će biti odgovorni kao i transparentni u svom radu
  • podršku treba dati i jačanju regionalnog dijaloga te zajedničkog riješavanja problema, uz pomoć UN programa za razvoj vlada u arapskom regionu
  • države treba da poštuju i zaštite građanske slobode i rad nevladinog sektora.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.