Novi TI izvještaj pokazuje da je potrebno unaprijediti provođenje OECD Konvencije

28 Jula 2010

Prema novom TI izvještaju, većina zemalja potisnica OECD Konvencije protiv podmićivanja je postigla značajan napredak u posljednjih šest godina. Ali još uvijek postoji 20 zemalja koji su tek na početku.

TI izvještaj pokazuje da 7 od 36 zemalja koje su ocijenjene, aktivno rade na provođenju OECD Konvencije. Ove zemlje takođe predstavljaju 30% od svjetskih zemalja izvoznica, što je povećanje  sa 4 na 7 država od prošlogodinjeg Izvještaja 2009.g.,  Izvještaj iz 2010.godine djeluje veoma pozitivno i ohrabrujuće pokazujući umjeren porast unapređenja provođenja konvencije u svim njenim članovima a to su sve države koje čine 21%  zemalja izvoznica..

Danska, Italija i Velika Britanija su ocjenjene da aktivno provode i koriste Konvenciju, za razliku od prošlog izvještaja kada su ocijenjeni sa ocijenom umjerenog provođenja. Argentina je ocijenjena sa ocijnom umjreno, sa preporukom da treba da ubrza svoje procese, Kanada kao članica G8 industrijskih zemalja, uopšte nema ili samo u malim mjerama primjenjuje Konvenciju.

Prije šest godina, kada je započeto sa praćenjem implementacije Konvencije, danas se već vidi značajan napredak. Zabrinjavajuće je to jedino što 20 zemalja uopšte nepoštuje potpisanu konvenciju. Ne treba da postoji opravdanje u ekonomskom smislu od strane vlada jer se samo tako može stopirati podmićivanje javnih službenika od strane stranih kompanija. Prema Konvenciji, “čišnjenje” mora biti ključni dio reformi koje su potrebne da bi se prevazišla svjetska recesija.

Kina na primjer zauzima sve veću ulogu na svjetskoj ekonomskoj razini, a Indija i Rusija takođe u globalnom smislu ne trebaja ignorisati. Kako njihova trgovinska razmjena raste, osnova je da se moraju poštivati sva pravila. TI poziva OECD da što brže potpiše Konvenciju sa spomenutim vladama.

Kako bi se napravio pomak u borbi protiv podmićivanja, OECD mora napraviti snažan politički pritisak prema zemljama potpisnicama i onim koji tek treba da se uključe te samim tim ojačaju svoje ekonomije.

Ključni rezultati

KategorijeProcenat trgovinske razmjeneZemlje
Aktivno provođenje ( 7 )30%Denmark, Germany, Italy, Norway, Switzerland, United Kingdom, United States
Umjereno provođenje ( 9 )21%Argentina, Belgium, Finland, France, Japan, Korea (South), Netherlands, Spain, Sweden
Slabo ili uopšte ne provođenje  ( 20)15%Australia, Austria, Brazil, Bulgaria, Canada, Chile, Czech Republic, Estonia, Greece, Hungary, Ireland, Israel, Mexico, New Zealand, Poland, Portugal, Slovak Republic, Slovenia, South Africa, Turkey

Poslijednje godine se mogu obilježiti kao konstatno povećanje broja slučajeva podmićivanja javnih službenika od strane stranih biznismena i kompanija. Veći broj slučajeva je uspješno riješeno nagodbenim postupcima. Nagodbom se može izbjeći dugotrajno odlaganje procesa, visoki i nepredvidivi troškove, ali da bi uspješno bila riješena, nagodba mora biti potpuno transparentna. OECD upozorava sve vlade da pod hitno usvoje procedure za nezavisnu sudsku reviziju, objavljivanje ugovorenih termina, dokaza, te ostali set mjera, kako bi se osiguralo da svi  slučajevi budu riješeni na obostranu korist, kako pojedinca tako i kompanije.

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.