Finansijska (ne)odgovornost institucija Brčko distrikta najslabija karika u sistemu integriteta

17 Septembra 2009

Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) prezentovao je u Brčkom Studije sistema integriteta Brčko distrikta, koja je nastala kao rezultat višemjesečnog istraživanja u sklopu projekta “Jačanje integriteta insitucija Brčko distrikta”.

Cilj cjelokupnog projekta, i same Studije , bilo je da se na osnovu istraživanja, kao i najboljih praksi, identifikuju potrebne korekcije zakonskog okvira, poboljšanja u organizaciji, funkcionisanju i međusobnoj saradnji institucija na planu borbe protiv  korupcije.  Osim analize institucionalne osposobljenosti Distrikta, cilj studije bilo je i identifikovanje osnovnih uzroka i faktora koji utiču na pojavu korupcije u Brčkom.

U Studiji sistema integriteta izvršena je analiza trenutnog stanja pojedinačnih segmenata, kao što su institucije vlasti, organi za provođenje zakona, javne nabavke/javno ugovaranje, nevladine organizacije i poslovni sector, a date su i  određene preporuke za zakonska, organizaciona i druga poboljšanja u svim segmentima prevencije i suzbijanja korupcije u Distriktu.

Nalazi Studije, koji su predstavljeni u Brčkom,  ukazuju na to da je stanje u Distriktu, kada su nivo korupcije i napori u borbi protiv ove pojave u pitanju, generalno zabrinjavajuće, iako neznatno bolje u odnosu na entitetske i državne nivoe. Zakonski okvir, te određene regulative koje uređuju  ovu oblast, naprednije su i  razrađenije u odnosu na entitete i državni nivo, ali ipak više kao rezultat intervencija Supervizora za Brčko, a manje zbog truda lokalnih institucija. Međutim, primjena ovih regulativa je upitna, naročito kada se uzme u obzir naglašena finansijska neodgovornost institucija Distrikta, što dokazuje i činjenica da u posljednja dva revizorksa izvještaja niti jedna institucija nije dobila pozitivnu ocjenu.  Proces privatizacije, iako osmišljen u skladu sa najboljim svjetskim praksama, ipak je imao za posljedicu štrajkove radnika svih privatizovanih preduzeća, a sredstva iz Budžeta Distrikta su korištena kako bi se izmirile obaveze prema radnicima, koju su trebale biti izmirene od strane novih vlasnika preduzeća.

Studija ukazuje i na nedovoljnu efikasnost organa za provođenje zakona (policija i tužilaštvo) u borbi protiv korupcije, što je, između ostalog, posljedica nedovoljne koordinacije i saradnje između institucija. Specifičnost Distrikta, po uređenju i strukturi, pa i činjenici da je u pitanju mala sredina koja funkcioniše kao država u državi, pod upravom međunarodne zajednice, dovela je do pasivnosti  organizacija, medija, nevladinog sektora, pa i građana uopšte, i nespremnosti da se aktiviraju na polju borbe protiv korupcije, kao i zagovaranja i uticanja na kreiranje javne politike.

Na prezentaciji Studije sistema integriteta Brčko distrikta prisutnima su se, pored autora koji su učestvovali u izradi Studije, obratili i Celine Bardet, šef pravnog odjela Kancelarije visokog predstavnika u Brčkom, uz čiju podršku je sproveden cjelokupni projekat, kao i Dragan Pajić, gradonačelnik Brčko distrikta.

Celine Bardet je u svom obraćanju izrazila brigu zbog stanja korupcije u Distriktu, naročito zbog nedostatka odgovornosti izabranih predstavnika, te je naglasila da je neophodan praktični pristup kako bi se ostvario napredak na ovom polju, te je dodala da su neophodni napori civilnog društva, upravo kao što je projekat TI BiH u Brčkom, kako bi se stanje na ovom polju popravilo.

Gradonačelnik Distrikta, Dragan Pajić, istakao je javne nabavke kao najosjetljiviju oblast za pojavu korupcije u Brčkom, i pozvao je TI BiH da se uključi u osmišljavanje načina da se objelodane i iskorijene slučajevi korupcije u ovoj oblasti, te okarakterisao napore TI BiH kao veoma korisne u identifikaciji problematičnih područja, koje će pomoći vladi u osmišljavanju daljih strategija.

Dokumenti

Studija Sistema Integriteta BD

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.