О nacrtu Zakona o javnosti rada neprofitnih organizacija

13 Maja 2015

Ili to možda znači da se o gore pomenutnim problemima ne treba javno pričati – pa je važno ušutkati sve nezavisne glasova u društvu? Ako se sjetimo da je nedavno u tišini usvojen Zakon o javnom redu i miru (koji je i internet definisao kao javno mjesto od posebnog interesa za policijsko praćenje) kao i da je trenutno u proceduri donošenje Zakona o javnom okupljanju (koji dodatno sužava mogućnosti protesta prevarenih radnika, poljoprivrednika i drugih) – jasno je da aktuelna vlast želi pravno onemogućiti kritičku misao i aktivizam građana (pojedinaca i grupa). Da pojasnimo, uskoro se neće moći uticati na donošenje boljih zakona jer je to ’politička aktivnost’, a neće se moći ni protestovati protiv nepravde (neisplaćivanje plata, nemogućnost liječenja, nepoštena privatizacija isl.) osim u nekom parku ili šumi – daleko od očiju javnosti ili drugih građana (čitaj glasača) na koje vaše kritike vlasti mogu negativno uticati.

Dakle, ne radi se ovdje o nevladinim organizacijama nego o tome da se polagano ukidaju i smanjuju Ustavom RS zagarantovana prava građana na ravnopravnost u slobodi misli i javnog izražavanja (član 10 i član 25), te na javno iznošenje mišljenja o radu državnih organa i institucija kao i na podnošenje predstavke, peticije i prijedloge (član 32). Podstiče se klijentelizam i korupcija umjesto kompetencije i odgovornosti. Jednom riječju, zatvara se društvo kako ne bi postojala kritička misao kao osnov za dijalog i progres te nije daleko dan kada ćemo valjda nositi i svi iste frizure…

Umjesto komentara na sadržaj nacrta Zakona
Poštovani članovi kluba SNSD/DNS/SP, mi građani smo Vas (kao i ostale poslanike) u oktobru 2014. izabrali da provedete reforme i smanjite gore pobrojane probleme. Umjesto toga, zbog vašeg rada poslovni sektor prijeti napuštanjem RS (i daljnjim povećanjem nezaposlenosti koja je već ogromna), a naša (građanska) Ustavna prava naspram javnih institucija se dovode u pitanje. Sa druge strane ne vidimo Vaše inicijative prema boljem obrazovanju, bržim EU integracijama, reformama javnog sektora i usluga.

Takođe, imajte na umu da je učešće građana (i drugih interesnih grupa) u procesima donošenja odluka i zakona (kroz saradnju/zagovaranje/peticije isl.) demokratska tekovina koja doprinosi efikasnosti i odgovornosti javnih institucija, tako da je Vaša namjera da to ograničite suprotna razumu ali i pozitivnoj legislativi EU (iako u Vašoj izjavi navodite da nije primjenjiva procjena usklađenosti sa EU pravnom stečevinom).

Na kraju ali ne i najmanje važno – gore pominjani Ustav RS u svom članu 31 propisuje da je ZABRANjENO političko djelovanje usmjereno na ugrožavanje demokratije i kršenje Ustavom zajamčenih sloboda i prava – što bi Vi svakako trebali imati na umu s obzirom na sadržaj nacrta Zakona o javnosti rada neprofitnih organizacija koji ste vi kreirali.
Mi, organizacije okupljene u Re:akciju, aktivno zagovaramo veću transparetnost rada NVO i odavno objavljujemo na našim sajtovima izvještaje kao i informacije o donatorima naših projekata koje vi nemušto pokušavate mistifikovati.

Re:akcija Banja Luka

Agencija za razvoj i saradnju CEREBRA
Centar za životnu sredinu
Centri civilnih inicijativa
Helsinški parlament građana Banja Luka
Omladinski komunikativni centar
PERPETUUM MOBILE – Centar za razvoj mladih i zajednice
Transparency International BiH
Udruženje građana „Agrarni informacioni centar“
Udruženje građana Oštra nula
Udruženje građana Tender

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.