Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) žestoko osuđuje sve češće zloupotrebe javnih sredstava u svrhu predizborne stranačke promocije, te apeluje na političke stranke da se odgovornije odnose prema novcu poreskih obveznika, čije interese bi trebalo da zastupaju.
Naime, ponukan nedavnom kampanjom Elektroprivrede BiH i Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH, pod sloganom „Nije kasno za bolji život“, za koju je na prvi pogled jasno da je iskorištena u predizborne svrhe, TI BiH je uputio Elektroprivredi zahtjev za informacije o javnom pozivu za izbor najpovoljnije ponude za provođenje kampanje, te kriterijumima ocjenjivanja ponude, izboru najboljeg ponuđača i cijeni ugovorenih usluga. Elektroprivreda je odgovorila da ovo preduzeće nije učestvovalo u organizovanju kampanje, pa je samim tim nije ni finansiralo, s napomenom da se ove informacije mogu dobiti u resornom ministarstvu. TI BiH se odmah obratio nadležnom ministarstvu, tražeći iste informacije, međutim iz ministarstva nije stigao nikakav odgovor, iako je zakonski rok za dostavljanje informacija istekao.
Činjenica da Elektroprivreda, pod čijim imenom se sprovodi kampanja, nije upoznata s informacijama o kampanji, te izjava premijera FBiH Mustafe Mujezinovića da kampanja nije finansirana iz budžeta FBiH, kao i da Vlada nije dala saglasnost, upućuju na jasan zaključak da su u ovom slučaju zloupotrijebljena javna sredstva u svrhu promocije Stranke za BiH, čiji član je ministar energije, rudarstva i industrije, gospodin Vahid Hećo. Iako je TI BiH uskraćen za informacije iz ministarstva, iskoristiće sva pravna sredstva kako bi dobio uvid u ugovor o provođenju kampanje, u nastojanju da u potpunosti informiše građane o tome na koji način se troše njihova sredstva.
Finansiranje predizbornih kampanja iz državnog budžeta nije samo prisutno u FBiH. Ponovnim emitovanjem filma „Ponosni na Srpsku“ Vlade Republike Srpske u kojem se promovišu dostignuća Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) pred sam početak predizborne kampanje postalo je i više nego jasno da je osnovna svrha ovog filma veličanje lika Milorada Dodika koji je na predstojećim izborima kandidat za predsjednika RS. Naravno, novac za ovaj film, za čije emitovanje su zakupljeni udarni termini na gotovo svim TV stanicama u RS, izdvojen je od novca poreskih obveznika.
Neodgovornost prema javnim sredstvima pokazala je i Stranka demokratske akcije (SDA), koja je isplaćivala plate pomoćnim radnicima preko Uslužne zadruge Peskara, koja ne samo što nije registrovana, već prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo, pojedine osobe koje su navedene kao radnici nikada nisu ni poslovale sa SDA, a veliki dio navedenih sredstava nije ni došao do krajnjih korisnika. TI BiH je i ranije upozoravao na činjenicu da ni Centralna izborna komisija, niti druge institucije, nemaju nadležnost provjeravanja rashoda političkih stranaka, što omogućava strankama da, kao u slučaju SDA, troše budžetska sredstva na nelegalan način.
Zbog svega ovoga TI BiH još jednom apeluje na političke stranke da preuzmu odgovornost prema građanima koji ih biraju, a prije svega na CIK, kojoj će TI BiH za ova dva slučaja uputiti prijave, s ciljem da se istraže pomenuti slučajevi, adekvatno sankcionišu, te spriječe dalje zloupotrebe javnih sredstava od strane političkih partija i njihovih predstavnika. Takođe, TI BiH poziva građane da uzmu u obzir navedene slučajeve u trenutku kada budu davali svoj glas strankama na izborima, te da donesu glasačku odluku na osnovu stepena odgovornosti koji su stranke pokazale u proteklom periodu.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.