Zaključci sa konferencije 8076 i imovinski kartoni – dugoročna rješenja za institucionalni i zakonski okvir

29 Oktobra 2015

Generalni zaključak svih učesnika je da je nanijeta nemjerljiva šteta sistemu integriteta izmjenama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH iz 2013., kojima je propisano uspostavljanje Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, većinski sastavljene od predstavnika Parlamentarne skupštine BiH, odnosno nosilaca vlasti i predstavnika političkih partija. Dodatna šteta učinjena je i dvogodišnjom blokadom primjene Zakona, koja je posljedica kočenja procesa uspostavljanja Komisije i Ureda pri Komisiji, odnosno Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Ista blokada nastala je i na nivou Federacije BiH, koja još uvijek nije izmijenila Zakon o sukobu interesa kojim bi se definisalo tijelo koje će utvrđivati sukob interesa. Zbog toga je kao najvažnija poruka Konferencije istaknuta neodrživost ovakvog politizovanog i rascjepkanog sistema sprečavanja i utvrđivanja sukoba interesa, te da činjenica da su članovi Komisije u startu u potencijalnom sukobu interesa, ne ulijeva povjerenje građanima u objektivnost i nezavisnost postupka utvrđivanja sukoba interesa njihovih stranačkih kolega.

Iz diskusije koja se vodila o rješenjima za unapređenje zakonskog okvira u oblasti sukoba interesa i imovinskih kartona, kao i uspostavljanja efikasnog nadzora nad provođenjem zakona, proizašli su sljedeći zaključci i preporuke:

  • Zakone o sukob interesa je potrebno međusobno uskladiti, kako bi se otklonile razlike u opsegu lica na koja se primjenjuju i situacijama koje se propisuju kao sukob interesa; u isto vrijeme je potrebno proširiti krug lica na koje se primjenjuju zakoni, kako bi pokrili što veći broj funkcionera koji su u poziciji da donose odluke, te pooštriti sankcije.
  • Neophodno je osigurati efikasnu i objektivnu primjenu zakona o sukobu interesa – depolitizovati tijelo za provođenje zakona, te umjesto komisije sačinjene od predstavnika parlamenta, omogućiti proširenje nadležnosti, a samim tim i kapaciteta, Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije koje se nameće kao logičan izbor institucije koje bi trebala biti zadužena za provođenje zakona o sukobu interesa.
  • Neohodno je sjediniti regulativu koja uređuje sukob interesa, sa regulativom o imovinskim kartonima, jer su suštinski povezane, te bi trebale biti primjenjivane od strane iste institucije i primjenjivati se za ista lica.
  • Potrebno je hitno otkloniti prepreke za objavljivanje imovinskih kartona, kako bi građani imali pristup informacijama sadržanim u izvještajima o imovinskom stanju javnih funkcionera.
  • Imovinski kartoni ne služe svrsi ukoliko se ne provjeravaju, zbog čega je potrebno usvojiti odredbe o uspostavljanju nadzora i provjere tačnosti imovinskih kartona, te sankcijama za dostavljanje lažnih podataka.

 

Na osnovu ovih zaključaka, TI BiH će provesti proces dodatnih konsultacija sa relevantnim institucijama, te uputiti prijedloge za izmjene zakona na kojima će insistirati u narednom periodu i nastajati obezbijediti podršku zakonodavaca.

TI BiH je ovu Konferenciju organizovao u okviru Projekta održivosti civilnog društva (CSSP), koji provodi u partnerstvu sa Centrom za istraživačko novinarstvo, uz podrška USAID-a.

Zakljucci sa konferencije Sukob interesa i imovinski kartoni

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.