Proces izrade novog Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine predstavlja opasan pokušaj potpunog obesmišljavanja instituta sukoba interesa i potpunu deregulaciju ove oblasti. Proces izrade Zakona odvijao se u potpunosti netransparentno, dok je Transparency International BiH bezuspješno pokušavao na sve načine doći do informacija o procesu izrade ovog Zakona. Neophodno je održati javnu raspravu o prijedlogu Zakona, imajući u vidu da su predložena zakonska rješenja katastrofalna i kao takva direktno uperena protiv javnog interesa. Imajući u vidu dosadašnje ogromne probleme u implementaciji sadašnjeg Zakona, neshvatljivo je da novi Zakon uvodi rješenja koja će korupciju učiniti legalnom, a javne zvaničnike u potpunosti osloboditi bilo kakve odgvornosti po pitanju sukoba interesa. Stoga će TI BiH uputiti apel svim domaćim i međunarodnim institucijama da se onemogući političko nasilje i diskriminacija građana BiH i iskoristiti sva pravna sredstva da se spriječi legalizacija korupcije.
Već od uvodnih članova Zakona o sukobu interesa, koji definišu lica na koja se odnosi, posebno sužavanjem definicije srodnika jasna je namjera da se Zakon relativizuje i obesmisli. Prijedlog Zakona omogućava javnim zvaničnicima i da se nesmetano angažuju u privatnim preduzećima, privatni interes se pretpostavlja javnom, a umjesto da se prvenstveno štiti javni interes, ostavlja se dodatni prostor javnim zvaničnicima da se prvenstveno bave vlastitim privatnim interesima u javnoj službi.
Apsolutno je neprihvatljiva odredba koja predviđa pokretanje postupka samo po službenoj dužnosti, i da građani to pravo koje predviđa sadašnji zakon neće imati. Ovo stanovište TI BiH smatra nedopustivim, tim prije imajući u vidu presudu Suda BiH u predmetu TI BiH protiv Nedžada Brankovića, kao i dosadašnju praksu CIK BiH da samoinicijativno donosi pravila koja se kose sa važećim zakonskim odredbama. Predložena odredba novog Zakona lišava sve druge zainteresovane strane, koje su podnijele prijave CIK BiH, pravnog sredstva, odnosno mogućnosti žalbe i obraćanja Sudu BiH. TI BiH smatra da je ovakvo rješenje izuzetno opasno jer direktno diskriminiše potencijalno oštećene zainteresovane strane. Podsjećamo da u svim odnosnim zakonima u regionu, kao i u važećem Zakonu u BiH, postoji pravo treće strane da pokrene prijavu o sukobu interesa, kao i obaveza organa za provođenje zakona da po osnovu takve prijave preduzmu odgovarajuće radnje, odnosno pokrenu postupak.
Zakon je izuzetno blagonaklon prema zvaničnicima i kada su u pitanju sankcije. Umjesto da se pooštri kaznena politika po pitanju sukoba interesa u cilju generalne prevencije, Zakon predviđa samo novčane sankcije za počinioce. Oslanjanje isključivo na novčane kazne, posmatrano u srazmjeri sa mogućnostima koje prijedlog Zakona daje javnim zvaničnicima za sticanje ogromne lične dobiti, predstavlja tek simbolično zadovoljenje pravde, tačnije, o načelu pravičnosti se gotovo uopšte ne može govoriti.
Imajući u vidu sve navedeno, Transparency International BiH smatra apsolutno neprihvatljivim prijedlog novog Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine, obzirom da se radi o zakonu koji direktno stimuliše i legalizuje političku korupciju. TI BiH zahtijeva od nadležnih institucija znatno rigidniji pristup izradi novog zakonskog rješenja, ili zadržavanje na snazi postojećeg Zakona, koji barem u formalnom smislu značajno više doprinosi sprečavanju korupcije u zemlji.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.