Izmjenama i dopunama Zakona o ministarstvima i drugim tijelima uprave Bosne i Hercegovine, koji je na prijedlog Vijeća ministara usvojila Parlamentarna skupština BiH, kao samostalne upravne organizacije su utvrđene, između ostalih, Regulatorna agencija za komunikacije (RAK), kao i Ured za reviziju institucija BiH. Stav Transparency International Bosne i Hercegovine je da je ovakvo zakonsko rješenje u suprotnosti sa zakonima i pravilima koja regulišu osnivanje, nadležnost i rad i Ureda za reviziju i RAK BiH, te da ograničava slobodu ovih institucija stavljajući ih pod direktnu kontrolu vlasti.
Naime, prema Zakonu o reviziji, glavni cilj Ureda za reviziju institucija BiH je da provođenjem revizija osigura nezavisna mišljenja o izvršenju proračuna i o finansijskim izvještajima, o korištenju resursa i upravljanju državnim vlasništvom, te bi trebalo da je nezavisan i da ne podliježe upravljanju ili kontroli bilo koje druge osobe ili institucije. Međutim, izmjenama i dopunama Zakona o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH utvrđeno je da se Ured za reviziju preimenuje u upravnu organizaciju koja je, po pitanju izbora revizora, finansiranju i izvještavanju, pod direktnom kontrolom Vijeća ministara BiH, čime se direktno narušava koncept nezavisne vanjske revizije koji podrazumijeva punu organizacijsku, finansijsku i funkcionalnu nezavisnost Ureda za reviziju. Na ovaj način, Ured za reviziju bi trebalo da vrši reviziju Savjeta ministara BiH i da nakon toga podnosi izvještaj tom istom Savjetu ministara, kako o revizijskim nalazima o radu Savjeta ministara BiH, tako i izvještaj o svom radu. Takođe, revizija institucija BiH prije svega podrazumijeva reviziju izvršne vlasti, te ovakvo zakonsko rješenje potpuno gasi koncept revizije koja počiva na principu nezavisnosti od te iste izvršne vlasti.
Slična je, iako ne ista, i situacija sa Regulatornom agencijom za komunikacije, gdje Parlamentarna skupština BiH ima isključivo ovlaštenje za smjenjivanje članova Vijeća RAK, koji vodi ovu Agenciju u pogledu strateških pitanja primjene zakona, dok Vijeće ministara ima isključivo ovlaštenje da smijeni generalnog direktora Agencije prije isteka mandata.
Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) smatra ovo zakonsko rješenje neprihvatljivim jer derogira već postojeće zakone, a što je još važnije, oduzima slobodu institucijama kojima bi, imajući u vidu njihovu ulogu i nadležnosti, morala biti zagarantovana nezavisnost i oslobođenost od bilo kakvih uticaja institucija vlasti, a naročito od ovakvog direktnog pokušaja kontrole. Zbog toga će se TI BiH po ovom pitanju obratiti svim relevantnim institucijama, kako bi se ovakvi uticaju spriječili.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.