U Sarajevu održana međunarodna konferencija „Vrijeme za djelovanje: Stvarnost antikorupcijskih politika“ (TI BiH)

U Sarajevu je danas u Hotelu Swissotel održana međunarodna konferencija pod nazivom „Vrijeme za djelovanje: Stvarnost antikorupcijskih politika“ uz...

U Sarajevu je danas u Hotelu Swissotel održana međunarodna konferencija pod nazivom „Vrijeme za djelovanje: Stvarnost antikorupcijskih politika“ uz podršku Ambasade Švedske u Bosni i Hercegovini. Konferencija je okupila međunarodne i regionalne stručnjake koji su diskutovali o gorućim izazovima u borbi protiv korupcije iz perspektive akademika i praktičara, te koji su se obratili gostima konferencije među kojima su se našli predstavnici ambasada, međunarodnih organizacija, domaćih institucija, civilnog društva i akademske zajednice.

Konferenciju je otvorila Nj.E. Johanna Strömquist Ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini, koja je naglasila kako: „Korupcija podriva povjerenje stanovništva u državu i neprijatelj je demokratije i ekonomskog razvoja. Postoji jasna veza između smanjenja demokratskog prostora i rastuće korupcije. Stoga Švedska podržava projekte koji povećavaju transparentnost i odgovornost. Oni su od suštinske važnosti za borbu protiv korupcije i za funkcionisanje društvenog ugovora između države i njenih građana.“

Predsjedavajući Upravnog odbora Transparency International u BiH (TI BiH), Srđan Blagovčanin je rekao: „Osnovni cilj ove konferencije je da pokuša dati odgovor na ključno pitanje zašto jako često uspjeh na polju borbe korupcije izostaje. Stoga je važno imati na umu da borbu protiv korupcije ne možemo tretirati kao tehnički proces, novi zakoni, nove institucije same po sebi neće donijeti uspjeh. Sve reforme pa i borba protiv korupcije su politički procesi par exellance koji se mora temeljiti na snažnoj tražnji i zahtjevu za reformama u pravcu uspostave vladavine prava.

Nakon dva održana panela predstavljeni su glavni zaključci konferencije koji su ujedno i preporuke za daljnje djelovanje: Prevenstveno je naglašeno da je borba protiv korupcije politički proces u kojem je bitno da se artikulišu stavovi o ciljevima koje želimo postići. Prije svega je bitno promovisati integritet i uspostaviti mobilizaciju društvenih grupa na način da se šire područja borbe protiv korupcije i ujedno jača integritet. Također, na ključno pitanje konferencije: „Kako osloboditi državu od zarobljenosti?“ panelisti su se složili  da prevencija korupcije nije dovoljna te da je potrebna i represija korupcije te uspostavljanje vertikalne odgovornosti, odnosno odgovornosti izabranih nosilaca vlasti prema građanima.

 

Uključite se

Ne propustite

Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.