Prije dvadeset godina, u mnogim zemljma su na legalan način, davanjem inostranog mita, multnacionlne korporacije dolazile do otpisivanja poreza , nije postojao način na koji bi se izmjerila korupcija na globalnom nivou i nekoliko lidera određenih zemalja je izgubilo svoju poziciju zbog toga što su bili korumpirani.
Međunarodne organizacije se nisu fokusirale na promovisanje transparentnosti i borbe protiv korupcije, niti je postojao ijedan sporazum na globalnom nivou između zemalja koji bi imao cilj da zaustavi korupciju i podmićivanje.
Vratiši se iz prošlosti na 2013. godinu vidimo da korupcija više ne predstavlja tabu temu, već je postala tema koja najviše govori o socijalnim izazovima u svijetu. Oni koji su u potrazi za eliminacijom zloupotrebe položaja, tajnih poslova i davanja mita su srušili Vlade koje su zloupotrebljavale svoj uticaj i moć od Egipta do Perua.
Ne samo jedan, već dva sporazuma na globalnom nivou širom svijeta su nastala u nastojanju da se zaustavi pljačkanje koje uzrokuju davanje mita i korupcija. Korupcija se ne zaustavlja na međunarodnim granicama i zbog toga je Konvencija za borbu protiv podmićivanja (OECD, Anti-Bribery Convention) i Konvencija Ujedinjenih Nacija protiv korupcije veoma važano oruđe koje se koristi u borbi protiv korupcije.
Transparency International je odigrao važnu ulogu u svim navedenim promjenama. Naš rad nas je odveo na mnoga mjesta, uključujući i ona u najvišim slojevima vlasti gdje smo vršili pritisak i lobirali da bi se usvojili zakoni koji bi npr. obavezali vladu da otvori knjige kako bi javnost bila upoznata odakle novac dolazi, na koji način se troši i ko ga troši. To nas odvodi do male kancelarije za pravnu pomoć u ruralnom dijelu Indije, gdje otac želi da izbjegne zahtjev školskog službenika, koji je tražio mito u iznosu od 500 rupija ($9), da bi osigurao diplomu svojoj ćerci.
Transparecy International je pomogao da se spasu ljudski životi i milioni dolara zaustavljanjem tajnih poslova, rasvjetljavanjem korumpiranih ugovora i otvaranjem za javnost podatka o tenderskoj dokumentaciji.
Sve je počelo 1993. kada je Peter Eigen pokrenuo Transparency International. Eigen, bivši visoki zvaničnik Svjetske banke, je vodio kampanju unutar institucija i preko pomoći za razvoj zajednice kako bi izgradio razumijevanje načina na koji korupcija uništava proekte protiv siromaštva u mnogim najsiromašnijm zemljama na svijetu. Red visokih zvaničnika je ohrabrio Eigenova nastojanja ali su Institucije odbile da se umiješaju. Njihovi lideru su rekli da rukovanje sa korupcijom uzrokuje opekotine. Eigen je odlučio da je vrijeme da djeluje.
U februaru 1993. ,Eigen i grupa od oko dvadeset saveznika iz oko desetak zemalja su se sastali u Hagu da bi odobrili čarter ugovor kojim se osniva Transparecy International. U maju je održana konferencija u Berlinu i organizacija je započela dugu borbu protiv protiv tajnih poslova, davanja mita i zloupotebe moći.
U prve dvije decenije smo ostavrili i naučili mnoge stvari i sada je vrijme da gledamo ispred sebe i da se upitamo gdje ćemo biti za dvadeset godina i šta će nam biti potrebno da bismo stigli do tamo.
Vemoa važan ključ za budućnos leži u događajima koji su se odigrali u posljednje dvije godine kada su građani okupljeni na trgu Tahir kod Bolstrita odlučili da kažu „ Dosta je bilo,“ korupciskom režimu koji se nalzio na čelu i da zahtjevju da korporacije, koje predstavljaju isuviše veliki rizik za globalnu ekonomiju, budu uklonjene.
Bitka protiv korupcije se ne može voditi samo u „hodnicima“ državnih institucija, nju mora voditi široka javnost koja mora uključiti novo izborno tijelo kao što su poslovni ljudi, druge nevladine organizacije ili fudbalske navijače.
Kao što smo vidjeli u Kairu i pokretu „Okupirajte Wallstreet“, tehnologija će sve više biti korištena da okuplja brzo ljude koji će dovesti u pitanje status quo.
U budućnosti, Transparency International će stvoriti sažetu, jasnu i dostupnu poruku, koja će biti bazirana na principima koji se zasnivaju na poboljšanju standarda lokalnih zajednica, i koja će sadržati ono što ljudi šrom svijeta mogu da urade da se usprodsave i uspješno odupru korupciji.
Uključite se
Budite u toku
Pretplatite se na naš bilten i dobijajte periodična obavještenja o našim objavama, najavama, pozivima i aktivnostima putem elektronske pošte.
Ne propustite
Ukoliko želite da dobijate naša saopštenja odmah nakon objavljivanja ostavite svoju e-mail adresu u polje ispod.